Ben Aldırma işlemi Nasıl Yapılır?

İzmir Ben Aldırma İşlemi Nasıl Yapılır?
Ben Alma işlemi; cilt üzerinde doğuştan olan ya da sonradan ortaya çıkan benler bir cilt sorunudur. Benler temelde iki tip sağlık sorununa neden olur. Bunlardan birincisi görüntü yani estetik problemlerdir.Diğeri ise vücudumuzdaki benlerin kötü huylu hastalıklara dönüşme riskidir. Vücudumuzdaki bazı benler kötü huylu hastalıklara dönüşebilir. Genel olarak benlerin kötü huylu hastalıklara dönüşme olasılığı gerçekten çok düşüktür.Ancak kötü huylu dönüşüm malign melanom denilen bir deri kanseri cinsi şeklinde olur. Malign melanom en agresif  kanser türlerinden birdir. Bu nedenle vücuttaki ve yüzdeki riskli benler mutlaka takip edilmeli hatta alınmalıdır.Diğer nadir bir problem ise erkeklerde tıraş esnasında devamlı kesilen benlerdir. Estetik veya sağlık problemi oluşturan benlerin tedavisi ben alma işlemi ile sağlanmaktadır.

Hangi Yöntemle Ben Alma İşlemi Sağlıklıdır?

Benler deride tam kat olarak yerleşen bazı durumlarda derialtı dokuya bile kısmen uzanabilen oluşumlardır.  Bu nedenle bir ben alındığında hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın tamamı alınmalıdır.Tamamı alınmaz ise kalan hücrelerden kötü huylu hastalıkların gelişme riski devam eder.  Bu durumlarda ayrıca tekrar ben dokusu oluşarak nüksedebilir.Cerrahi  yöntemle ile ben alınmasının birçok avantajı vardır.  Öncelikle cerrahi yöntemlerle benlerin tamamı alınır. Alınan benler patolojiye gönderilerek cinsi belirlenir.Patoloji aynı zamanda geride parça kalıp kalmadığını kesin olarak gösterir. Bu nedenle benlerin cerrahi olarak alınıp patolojiye gönderilmesi çok önemlidir.Cerrahi yöntemle ben alma ile ilgili bilinen diğer bir yanlış da çok iz kalacağıdır. Ben alma ehil ellerde bir Plastik Cerrah tarafından uygulandığında kalan izler son derece azdır. Özellikle yüz bölgesinde izler çok daha belirsiz olur.Radyofrekans ve lazer gibi yöntemlerle ben alma diğer alternatif tedavilerdir. Bu tedaviler iz kalmıyor şeklinde gösterilse de aslında  iz kalmaktadır.Son dönemlerde konunun uzmanı olmayan bazı doktorlar tarafından ve doktor bile olmayan sağlıkçılar tarafından radyofrekans yöntemi iz kalmıyor denilerek çok popüler hale getirilmiştir. Bununla ilgili bir çok paylaşıma internette üzülerek rastlamaktayım.Radyofrekans ya da lazerle ben alma işlemi özellikle yüzeyel olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle benin tamamı alınamaz. Deri içerisinde ben hücreleri kalmaya devam eder. Bu da benin nüksetmesine ya da benden kaynaklanan kötü huylu hastalıklara dönüşüm riskinin  devam etmesine neden olur.Lazer veya radyofrekansla benin tamamı alındığında ise deride tam kat yanık oluşur. Bu durumda oluşan iz cerrahi ile ben almaya kıyasla çok daha fazladır. Parça çıkarılmadığı için patolojiye gönderilemez. Böylece parçanın cinsi kontrol edilmemiş olur.Lazer ve radyofrekansla yüzeyel cilt lekeleri, bazı iyi oluşumlar tedavi edilebilir ancak benlerde kullanımı yukarıda anlattığım birçok sakıncalı duruma yol açmaktadır. 

Ben Aldırma Tedavisi

Ben alma işlemi genellikle estetik amaçla yapılmış bazı benler zamanla kötü huylu hastalıklara dönüşebilme potansiyeliyle sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu yüzden uygun zamanda ben alma ameliyatı yaptırılmalıdır.Alınan benler patolojiye gönderilmektedir. Patolojik inceleme sonucunda herhangi bir tehlike durumu olup olmadığı ortaya çıkmaktadır. Ben alma işleminin en sağlıklı yolu cerrahidir. Lokal anestezi ile ben alma işlemi gerçekleştirilmektedir.İşlem ortalama 15 dakika sürer. İşlemden hemen sonra günlük hayata dönülebilir.

Ben Alma İşlemi Sonrası

Ben alma işlemi sonrasında kişinin dikkat etmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Özellikle işlem sonrasında herhangi bir enfeksiyon durumu yaşanmaması için özenli olunması gerekmektedir. İlk olarak işlem yapılan bölge daima temiz tutulmalı ve düzenli aralıklarla pansuman yapılmalıdır.Doktorun vermiş olduğu krem ve merhemler işlem yapılan bölgeye sürülmesi ihmal edilmemelidir. Ayrıca işlem yapılan bölgesinin herhangi bir madde ile temas etmesi engellenmeli, mümkün olduğunca kaşıyıp dokunmaktan kaçınılmalıdır.Hafif kaşıntı, kızarıklık ve hassasiyet olması oldukça normaldir ancak aşırı bir durumla karşılaşıldığında doktora başvurulması gerekmektedir. Ameliyattan sonra ilk 2 gün su ile temas etmesi engellenmeli, 2 gün sonrasında ılık su ile duş alınabilmektedir.

Ben Alma İşlemi İçin İletişime Geçin

Vücudunuzda bulunan benlerin herhangi bir sorun oluşturup oluşturmayacağını öğrenmek için öncelikle muayene olmanız gerekmektedir.Sonrasında ben alma işlemi için hangi yöntemin daha uygun olup olmadığına karar verilmeli ve bu yönde tedavi süreciniz başlatılmalıdır. Detaylı bilgi için tarafımızla iletişime geçmeniz yeterlidir.Kaynakça:https://www.healthline.com/health/how-to-remove-moles[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir