Bırakın Yüzünüz Gençleşsin!

Bırakın Yüzünüz Gençleşsin!

Yüz Sarkması Ameliyatı; Genellikle yaşlanma belirtisi olarak görülen yüz bölgesindeki deformasyonlar, kişiyi olumsuz bir psikolojiye sürükleyebilmektedir. Kişinin kendisini daha iyi hissetmesi ve daha genç bir yüze sahip olabilmesi için yüz sarkması ameliyatı yapılmaktadır.

Yüz sarkması ameliyatı yaşlanma belirtileri, güneş ışınları ve yer çekimi etkisiyle yüzde oluşan sarkmaların giderildiği bir cerrahi operasyondur. Askılama teknikleriyle yapılabilen bu işlem kişinin yüzüne canlılık katmakta ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaktadır.

Yüz Sarkması Ameliyatı Nedir?

Yüz sarkması ameliyatının amacı; yüzde sarkma oluşmuş bölgelerin gerilerek eski haline döndürmek, kırışıklıkların azalmasını sağlamak, deri fazlalığından kurtulmak ve kişiye daha genç ve dinamik bir görünüm kazandırmak olarak tanımlanmıştır.

Yüz sarkması ameliyatı genellikle 40 yaş üstü hastalarda yapılmaktadır. Fakat herhangi bir problem oluşması durumunda daha erken yaşlarda da uygulanması mümkündür. Yüz sarkması ameliyatı yapılacak kişide önemli bir sağlık problemi olmaması gerekmektedir.

Yüz sarkması ameliyatı, kişide oluşan değişim göz önünde bulundurulduğunda kişide en çok etki gösteren operasyonlar arasında bulunmaktadır. Bu yüzden son zamanlarda en çok tercih edilen estetik operasyonlar arasındadır.

Yüz Sarkması Nedenleri Nelerdir?

Yüz sarkmasının başlıca sebebi yaşlanmadır ancak yaşlanma harici birçok faktör yüz sarkmasına yol açabilmektedir. Örneğin aşırı derecede güneşte kalma ve sigara yüz sarkmasını en çok arttıran sebeplerdendir. Kilo verme bir diğer sık görülen nedendir.

Ayrıca somurtmak gibi çok fazla mimik hareketleri de yüz kaslarını aşağı indiren ifadeleri sıklıkla kullanmak ileri zamanlarda yüz sarkmasını sebep olmaktadır. Çünkü somurtmak için çalışan kaslar gülümsemek için çalışan kaslardan çok daha fazladır.

Bunun yanı sıra kısa zamanda çok kilo vermek yüz sarkmasına sebep olmaktadır. Özellikle ağır diyet yapan kişilerde görülen yüz sarkmasının sebebi az yağ tüketmek olarak belirtilmiştir.

Ayrıca yatış pozisyonu da yüz sarkmasını etkileyen faktörler arasındadır. Çünkü sürekli yan yatan kişilerde yüze yapılan baskı yüz sarkmasına sebep olmaktadır.

Yüz Sarkması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz sarkması ameliyatı denilen, yüzün gerdirilme işlemini içeren bir cerrahi operasyondur. Yüz germe ameliyatında kulak önüne bir kesi atılarak cilt kısmen kaldırılmaktadır. Cilt kısmen kaldırıldıktan sonra yüzün sarkıklık gelişen derin tabakaları  asılmaktadır.

Bu noktada  dokular yukarı doğru ve arkaya doğru çekilmekte ve dikilmektedir. Yüz bölgesinde fazla gelen cilt ise çıkartılmaktadır. Dokular bütün germe yükünü taşıdığı için sonuç güzel ve kalıcı olmaktadır. Yüz sarkması ameliyatı ortalama 5-6 saat sürmektedir.

Yüz Sarkması Ameliyatı Teknikleri

Yüz sarkması ameliyatında farklı teknikler kullanılmaktadır. Bu teknikler yüz bölgesinde oluşan deformasyonlara göre doktor tarafından belirlenmektedir.

Klasik Yüz Germe Tekniği: Bu teknikte öncelikle favori bölgesinden başlayan ve önce kulak önüne sonra kulak arkasına doğru devam eden bir kesi yapılmaktadır.

Bu operasyon yapılırken ciltte hiç gerginlik bırakılmamaktadır. Klasik yüz germe tekniğinde sadece dokuların gerilmesi sağlanmaktadır.

Ciltte gerginlik bırakıldığı takdirde iyileşme döneminde cilt fazla gerilmekte ve hastada kötü bir görünüm bırakmaktadır. Dokuların yukarı doğru gerilmesi kalıcı etkiler göstermektedir.

Bazı hastalarda ihtiyaca göre boyun veya alın germe yada göz kapağı ameliyatları ile yüz sarkması ameliyatı kombine edilmektedir.

Yüz Sarkması Ameliyatı Sonrası

Yüz sarkması ameliyatı sonucunda ciltteki sarkmış deri kaybolmakta ve gerginlik elde edildiğinden dolayı kırışıklıklar ortadan kalkmaktadır. Yüze daha canlı ve dinamik bir görünüm verildiği için ameliyat olan kişi kendini sosyal yaşantısında daha iyi hissetmektedir.

Ayrıca yaşlılığı gizlemekte en etkili estetik operasyonu yüz sarkması ameliyatıdır. Olduğundan daha genç görünmek her bireyi mutlu ettiğinden dolayı bu ameliyatın kişiye mutluluk vaat ettiğini söylemek yanlış olmamaktadır.

Yüz Sarkması Ameliyatının Anestezi Türü

Yüz bölgesinde uygulanacak olan germe işlemi için hem genel hem de lokal anestezi kullanılabilmekle birlikte genel anestezi bu ameliyatlar için daha konforludur. Bunun kararı ameliyat öncesinde hasta ile doktor beraberce vermelidir.

Yüz sarkması ameliyatında sedasyon yardımı ile lokal anestezi kullanmak mümkündür. Ancak yüzde yapılan işlemlerin hastanın hissetmesi, hastada kötü etkiler bırakabilmektedir. Bu yüzden yüz sarkması ameliyatlarında genel anestezi daha çok tercih edilmektedir.

Yüz Sarkması İyileşme Dönemi

Yüz sarkması ameliyatı sonrası ağrılı değildir.  Yüzde ameliyat sonrasında bir miktar gerginlik ve sertlik normal karşılanan bir durumdur. Ağrı kesici ilaçlar yardımı ile bu ağrı rahatlıkla kontrol altına alınır. İlk 3 gün yüzde şişlik ve morluk oluşması normaldir.

Şişlik ve morlukları en aza indirgemek ve kanamaları kontrol edebilmek için yüz-boyun korsesi ya da sargı kullanılabilmektedir. Yüz sarkması ameliyatından sonra oluşacak kanın dışarı atılması için konulan drenler genellikle 3 gün içinde çıkarılmaktadır.

Dikişler ise 1 hafta içinde kendiliğinden erimektedir. Yüz sarkması ameliyatı sonrası hasta 10 gün içinde sosyal hayatına ve iş hayatına dönebilmektedir.

Ancak hastanın bir süre kendini çok yormaması gerekmektedir. Ameliyat sonrası oluşan izler yavaş yavaş azalmakta ve bir süre sonra tamamen silinmektedir.

Ancak ilk dönemlerde bile hafif makyajla bu izleri yok etmek mümkün olmaktadır. Yüz sarkması ameliyatı sonrası yüzde, boyunda oluşan uyuşukluk ve karıncalanmalar haftalar içinde kendiliğinden geçmektedir.

Bu süre kişiden kişiye değişim göstermektedir. Ayrıca yüz sarkması ameliyatı sonrası yüzde oluşan sertlik hissi de ortalama 2-3 ay içinde geçmektedir.

Yüz Sarkması Ameliyatı Fiyatları 2023

Yüz bölgesindeki kırışıklık ve sarkmalardan kurtulmak isteyen hastaların öncelikle muayene olarak hangi işleme ihtiyaçları olduğunun belirlenmesi gerekmektedir.  

Yüz sarkması tek bir ameliyat değildir. Kişilerin ihtiyaçlarına göre farklı ameliyatların kombine edildiği işlemlerin tamamına verilen bir isimdir.

Bu nedenle her hastanın ameliyat planı ve tedavisi kendine özgüdür. Daha sonra kararlaştırılmış olan işlem ve teknikler doğrultusunda fiyat bilgisi elde etmeleri mümkün olmaktadır.

Tarafımıza ulaşarak yüz sarkması ameliyatı ile ilgili ve fiyatlandırma konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Yüz Sarkması Ameliyatı Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://schafferplasticsurg.com/best-treatments-for-sagging-facial-skin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir