Bişektomi (Yanaktan Yağ Alımı) İzmir

Bişektomi (Yanaktan Yağ Alımı) İzmir

Bişektomi, plastik Cerrahide uzun yıllardan beri uygulanan bu işlem, bir diğer adıyla yanak yağı aldırma, son zamanlarda  dünyada ve ülkemizde çok popüler hale gelmiştir.

Estetik cerrahide oldukça talep gören işlemler arasında yer alan bişektomi, yanak  inceltme amaçlı yapılan yanaktan Bichat yağ yastıkçığının (Buccal yağ yastıkçığının) alınması işlemine verilen isimdir. Bişektominin ülkemizdeki sık kullanılan bir diğer adı da Hollywood yanağıdır.

Bişektomi uygulamasının hedef bölgesi elmacık kemiğinin alt kısmı ile ağız köşesi arasında kalan yanak bölgesidir.

Özellikle kilolu olmadığı halde yanaklarından dolayı tombul bir yüz hattına sahip olan hastalar bişektomi uygulaması yaptırarak daha zayıf ve zarif bir yüze sahip olmaktadır.

Bişektomi  İçin Uygun Muyum?

Bişektomi günümüzde çok popüler bir uygulamadır. Bişektomiye bu kadar çok talep olması, maalesef gereğinden çok uygulanmasına neden olmaktadır.  Bişektomi tamamen yanak odaklı olarak yapılan bir uygulamadır.

Bukkal yağ yastıkçığı, Bichat yağ yastıkçığı denilen yanağın en derin katmanlarında bulunan bir yağ kitlesidir. Her insanda bulunur ve kilodan ve yaştan bağımsız olarak her insanda farklı büyüklüktedir.

Bişektomi bu yağ yastıkçığının bir kısmının çıkarıldığı bir uygulamadır. Bu yağ elmacık kemiğinin ön alt kısmı ile ağız köşesi arasında bulunur.

Bazı insanlarda daha büyük olduğu için yüze yuvarlak bir görünüm verir. Dolayısıyla Bişektomi son derece özel bir uygulama olup, işlem sonrasında avurtlarda hafif çökme benzeri bir görünüm elde edilir.

Özellikle zayıf bir vücuda sahip olduğu halde yanaklarından dolayı kilolu bir yüz görünümü olan hastalar bişektomi için uygundur. Yuvarlak yüzlü ve yanak bölgesi belirgin kişiler bişektomi için uygundur.

Bişektomi daha çok kadınlar tarafından talep edilse de hem kadın hem de erkeklere uygulanabilen bir işlemdir.

Bişektomi için başvuran adaylar öncelikle genellikle yanakları kalın ve yuvarlak yüz hattına sahip kişilerdir. Yuvarlak yüz hatlarına sahip ve daha köşeli bir yüze sahip olmak isteyen kişiler bişektomi için ideal adaylardır.

Bunun yanında zamanla yaşlanmaya bağlı ağız köşelerinde sarkıklık olan bazı hastalarda bişektomi den fayda görür. Bu hastalarda ihtiyaca göre bişektomi tek başına ya da yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılabilir.

Bişektomi ile güzel bir görünüm elde etmek için doğru  hasta seçimi ve ne kadar yağın çıkarıldığı çok önemlidir. Uygun hasta seçimi yapılmazsa bişektomi sonrasında yanaklarda gereğinden fazla çöküklük oluşabilir  bu da estetik olmayan bir görünüme sebep olabilir.

Bişektomi uygulaması son derece etkili bir uygulama olsa da, tek başına yapıldığında bu etki yanağın alt ön bölgesi ile sınırlıdır. Bazen çok daha çarpıcı bir görünüm elde etmek için bişektomi, başka uygulamalarla kombine edilir.

Bişektomi (Yanaktan Yağ Alımı) İzmir

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Bişektomi lokal anestezi ya da sedasyon ile yapılabilen bir uygulamadır.  İşlem ortalama 30 dakika sürer. Bişektomi ağız içinden kesilerle yapıldığı için iz kalmaz.

Yanaklarda hedeflenen Ağız içerisinden yaklaşık 1 cm lik  kesi açılarak yağ yastıkçığı alınmaktadır ve kesi eriyen dikişlerle kapatılmaktadır.

Ağrılı bir uygulama değildir. İşlem sonrasında bir miktar ödem olsa da, işlemden hemen sonra günlük hayata devam edilebilir.

Bişektomi Sonrası İyileşme Süreci

Bişektomi işlemi ağrısız bir işlemdir. İşlemden sonra ilk 1-2 gün basit ağrı kesicilerin kullanılması yeterli olur. İşlemden hemen sonra günlük hayata dönülebilir. İşlemden sonra genellikle hafif ödem  olur.

Eğer ödem daha fazla olursa, olursa uyurken baş yüksekte olacak şekilde yatmak faydalıdır ve ilk 2 gün buz uygulanabilir. İşlemden sonra morluk çok nadiren olabilir. Eğer morarma olursa morluk geçene kadar güneşten korunmak gerekir.

Bişektomiden hemen sonra yanaklarda çökme belli olur. Bu yanakların çöküklüğü 2 hafta sonra daha belirginleşir ve 3 ay boyunca yanaklarda incelme devam eder.

Bişektomi İle Beraber Yapılan Uygulamalar

Güzellik amaçlı yapılan bütün uygulamalarda yüz bir bütün olarak düşünülmelidir.  Yüze bütüncül yaklaşım tek bir noktaya yapılan sınırlı uygulamalardan çok daha iyi sonuç verir.

Bazı hastalarda bişektomi uygulaması ile beraber başka uygulamaların yapılması ile çok daha çarpıcı bir görünüm elde edilmesini sağlar.

Bu noktada işleminiz uygulayacak olan plastik cerrahın tecrübesi ve estetik bakış açısı ve sizin yüzünüzün anatomisi çok önemlidir. Bu noktada yüzünüzün ihtiyaçlarına göre bir çok ameliyatlı veya ameliyatsız işlem devreye girebilir.

Bişektomi ile yapılan kombine işlemler çok etkili değişimler sunabilmektedir. Bu nedenle bu uygulamalara Hollywood Yanağı olarak adlandıran hekimler de mevcuttur.

Bişektomi ile birlikte yüze enjeksiyon uygulaması sık yapılan kombinasyonlardandır. Bişektomi ile birlikte elmacık kemiklerine ve çene ucuna enjeksiyon, aynı zamanda jawline hattı yüzü çok daha köşeli hale getirerek yuvarlak  hatlardan kurtulmayı sağlayabilir.

İhtiyaç varsa masseter tedavisi, yanak inceltmeye katkıda bulunur. Enjeksiyon yerine daha kalıcı yöntemler isteyen kişiler için yağ enjeksiyonu düşünülebilir. İple yüz germe bir diğer bişektomi ile uygulanabilen ameliyatsız işlemlerdendir.

Gıdı bölgesine liposuction ya da ameliyatsız gıdı eritme uygulamaları ile gıdı probleminin de çözülmesi yüze çok daha güzel bir görünüm verebilir. Yüzünde belirgin sarkıklıkları olan hastalar için yüz germe yapılırken ihtiyaç varsa bişektomi de yapılabilir.

Bişektomi Fiyatları 2023

Bişektomi fiyatları uygulamanın yapılacağı yere, cerrahın tecrübesine ve beraberinde hangi işlemlerin kombine edilmesi gerektiğine göre değişir. Bişektomi planlanan hastalarda da kişiye özel tedavi planı çok önemlidir. Bişektomi Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Bişektomi Oldum Mutlu Değilim Ne Yapabilirim?

Bişektomi uygun hasta seçimi yapıldığında çok etkili bir uygulamadır. Ancak yanak bölgesinde Bichat yağ yastıkçığı yeterince büyük olmayan hastalara uygulandığında ya da gereğinden fazla yağ çıkarıldığında yanaklarda çok belirgin çöküklükler oluşturabilir. Bu durum sağlıksız bir görünüme neden olabilir. Böyle bir durum mevcutsa yüz estetiği uygulamaları ya da yağ enjeksiyonu yapılarak yanaklardaki fazla çökme düzeltilebilir.

Bişektomi sonrası yüz çöker mi?

Bisektomi, gözün üst kısmının küçültülmesi işlemidir ve bu ameliyat sonrasında yüzde hafif bir şişme olabilir ancak herhangi bir çökme durumundan bahsetmek pek de mümkün değildir. Bişektomi sonrası yüz çökmesi durumu ancak hastadan gereğinden fazla yağ alınır ise mümkün olabilir. Bu da deneyimli doktorların asla yapacağı bir hata değildir.

Bişektomi yanak sarkar mı?

Bişektomi ameliyatı kişinin göz kısmını küçültmek amacı ile yapılır ve bu işlemler doğru şekilde yapılmalar ise kişinin yanaklarında sarkık bir görünüm oluşabilir. Bişektomi sonrası kişinin yanaklarında sarkık bir görünüm oluşabilmesi için kişiden fazla yağ alınmış olması gerekir. Ancak bu, günümüz tıp teknolojileri sayesinde pek de rastlanabilen bir durum değildir.

2 kez bişektomi yapılır mı?

Bişektomi ameliyatı tekrar yapılabilir ancak genellikle tek seferde yeterli sonuç alınır. Bisektomi ameliyatı, gözün üst kısmının küçültülmesi işlemidir ve bu ameliyat sonrasında gözler daha düzgün bir görünüm kazanır. Eğer tek seferde yeterli sonuç alınamazsa ve gözlerde hala düzensizlik varsa hasta revizyon ameliyatına alınabilir. Bunda herhangi bir sakınca yoktur.

Bişektomi sonrası yüz şişer mi?

Bişektomi ameliyatı sonrasında yüzde şişme olabilir. Bisektomi, gözün üst kısmının küçültülmesi işlemidir ve bu ameliyat sonrasında yüzde hafif bir şişme olabilir. Bu şişme, genellikle ilk birkaç gün içinde azalmaya başlar ve ameliyat sonrası dönemde iyileşme süreci hızlanır. Hasta bu süreçte doktorun önerdiği talimatları dikkatlice uygular ise şişme en kısa süre içerisinde varlığını kaybedecektir.

Bişektominin geri dönüşü var mı?

Bişektomi ameliyatından sonra geri dönüş olma ihtimali yoktur. Bisektomi ameliyatı, gözün üst kısmının küçültülmesi işlemidir ve bu ameliyat sonrasında yapılan değişiklikler geri alınamaz. Ancak eğer hasta ameliyat sonrası elde ettiği sonuçlardan memnun kalmaz ise hastaya revizyon işlemi uygulanabilir, yani bişektomi ameliyatı tekrarlanabilir. Bu sayede hastaya ileri düzeltmeler yapılabilir.

Bişektomi kalıcılığı ne kadar?

Genellikle, bişektomi ameliyatı sonrasında yapılan değişiklikler ömür boyu kalıcı bir yapıya sahiplerdir ve bu ameliyattan geri dönüş olma ihtimali yoktur. Ancak, bazı durumlarda gözlerdeki düzensizlik tekrar ortaya çıkabilir. Örneğin, yaşlanma nedeniyle gözlerdeki kaslar zayıflayarak düzensizlik tekrar ortaya çıkabilir. Ancak bunun gibi sebeplerin etkili olmadığı hastalarda bişektomi ömür boyu kalıcı olacaktır.

Bişektomi zararı var mı?

Bişektomi ameliyatlarının her hasta için geçerli olan, ameliyatın kendi doğasından kaynaklanan herhangi bir zararlı yönleri bulunmamaktadır. Ancak ameliyat öncesi hastanın gerekli muayeneleri yapılmaz ya da yanlış yöntemler ile yapılır ise hastanın ameliyat için uygun olmadığı durumlar tespit edilemeyebilir ya da hastadan gereğinden fazla yağ alınabilir. Ancak bu günümüz tıp teknolojileri ile pek de mümkün bir durum değildir.

 

whatsappdanulasin 1

Kaynakça:

https://healthandbeautytravel.nl/en/liposuction/bichectomy/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir