Burun Deliği Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun Deliği Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun Deliği Küçültme Ameliyatı; Burun estetiği dünya genelinde en sık başvurulan estetik cerrahi uygulamaları arasında yer almaktadır.

Burun estetiği içerisinde burun şekline yönelik birçok değişim yapılabilmektedir. Burun deliği küçültme işlemi de burun estetiği kapsamında yapılan estetik görünüm oluşturma ameliyatlarından biridir.

Burun deliklerinin boyutu öncelikli olarak estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla değiştirilmektedir. Burun deliği küçültme ameliyatı hastanın yüz hatlarına ve burun yapısına uygun ölçüler belirlenerek burun deliklerinde uygun oranda küçültme yapılmaktadır.

Burun deliği olması gerektiğinden büyük olan hastalar burun deliği küçültme ameliyatına başvurmaktadır. Burun deliği küçültme işlemi tek başına bir ameliyat olarak yapılabildiği gibi burun ameliyatının içerisinde de uygulanabilmektedir.

Burun deliği ve burun kanatları estetik açıdan önemli olduğu gibi solunum fonksiyonunu yerine getirme açısından da oldukça önemlidir.

Burundan nefes alma sırasında havanın buruna giriş kapısı olarak nitelendirilen burun delikleri sağlıklı ve rahat nefes almak için işlev göstermektedir.

Burun deliklerinde yeterli kıkırdak yapısı yoksa burun deliği küçültme ameliyatında kıkırdak yapı desteklenerek nefes almada yaşanan güçlükler düzeltilmektedir.

Burun Deliği Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun deliği küçültme uygulaması genellikle burun estetiği ameliyatları kapsamında yapılmaktadır. Ancak yalnızca burun deliği küçültme işlemi yapılacaksa lokal anestezi altında günübirlik bir cerrahi uygulama olarak yapılabilmektedir.

Ameliyat esnasında önceden belirlenen ölçülerde burun delikleri küçültülmektedir. Aynı zamanda hem estetik hem fonksiyonel dengeyi sağlamak için burun kanatlarındaki kıkırdakların zayıflatılması önlenmektedir.

Burun deliklerinde aşırı küçültme yapılması halinde nefes alma güçleşebilmektedir bu yüzden oval yapı korunarak belirli ölçülerde küçültme yapılmalıdır.

Burun Deliği Küçültme Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği ameliyatlarından sonra genel olarak dikkat edilmesi gereken en önemli husus burun temizliğinin sağlanması ve dikişlerin korunmasıdır. Bu süreç içerisinde doktor tarafından önerilen antibiyotikli kremler kullanılmalıdır.

Dikişler zamanında aldırılmalı ve dikişler aldırıldıktan sonra belli bir süre kadar burun dış etkenlerden korunmalıdır.

Doğrudan güneşe maruz kalması engellenmeli, yara izlerinin iyileşmesine yardımcı kremler düzenli olarak sürülmelidir. Ameliyattan sonra hemen sonucu görmek mümkündür.

Burun Deliği Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2023

Burun Deliği Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://harleyclinic.com/treatments/face/alar-base-reduction-nostril-reduction/

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir