Burun Estetiği Fiyatları 2023

Burun Estetiği Fiyatları 2022

Burun estetiği burna daha güzel ve estetik bir şekil kazandırmak için yapılan rinoplasti adı da verilen estetik bir operasyondur. Burnun yüzümüzde ön planda olması nedeniyle günümüzde sıkça tercih edilen bir işlemdir.

Hangi Durumlarda Burun Estetiği Yapılabilir?

Rinoplasti yalnız estetik görünüm için değil birçok sorun için uygulalanabilir. Bu sorunlar;

  • Kemerli burun
  • Burun kırılması
  • Burnun fonksiyonlarında eksiklik
  • Burun genişliği
  • Burun eti
  • Sinüzit
  • Burun küçültülmesi gibi birçok sorunda da tercih edilen bir yöntemdir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Burnun dış görünümünü daha estetik hale getirirken önem verilmesi gereken birkaç konu bulunuyor. Bu maddelere göz atalım.

-Burnun solunum, koku alma gibi işlevlerinin zarar görmemesine dikkat edilmeli.

-Burun estetiği yapacak olan doktorlar önceden görüşme sağlanmalı istek ve düşünceler net şekilde belirtilmelidir.

-Doktorun önceki ameliyatları incelenmeli ve görüşler okunmalıdır.

-Ameliyat sırasında kullanılacak teknik ve burun modellemesi hakkında ön bilgi alınmalıdır.

Burun Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi rinoplastide çeşitli riskler bulunur. Enfeksiyon, kanama, nefes almada zorluk, kalıcı şişlik, ağrı, yara izi, renk değişimi, anesteziye karşı vücudun olumsuz tepkisi gibi çeşitli riskler mevcuttur. Bu risklerle ilgili tüm bilgiler cerrah tarafından burun estetiği düşünen kişilere verilir.

Doktor, kişinin hedef ve isteklerinin gerçekleşme düzeyini gerçekçi bir biçimde ele alır. Hasta ile doktor bu ameliyatın ne kadar etkili geçeceği hakkında bir görüşme yapar.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği Ameliyatında birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemler; burun dokusunun yapısı, hastanın ameliyattan beklentisi, estetik operasyonun içeriği, ve hastanın sinüzit, burun eğikliği gibi rahatsızlıklarına göre farklı teknikler içerir. 

Estetik burun operasyonu ameliyatın içeriğine ve kullanılacak yöntemlere göre değişkenlik göstermekle birlikte genelde 1 buçuk ile 3 saat arasında sürmektedir. Hastanın farklı bir durumu yoksa ameliyatta genel anestezi tercih edilir.

Ameliyattan önce hastanın tıbbi geçmişi değerlendirilir. Önceki ameliyatlar, burun tıkanıklığı ve kullanılan ilaçlar hakkında bilgi alınır. Örneğin hemofili olan bir bireye bu ameliyat yapılmaz. Bunun dışında kan testleri ve bazı laboratuvar testleri istenir.

Fiziksel muayeneyle hastanın burun ve cilt yüzeyi derinlemesine incelenir. Buna göre; cilt kalınlığı, burun kıkırdağının dayanıklılığı gibi konulara bakılır. Bu fiziki muayene ile burun estetiğinin hastanın solunum düzeyini ne derece etkileyeceği belirlenmiş olur.

Doktor, hastadan bu ameliyattan beklentilerini anlatmasını ister. Doktor, bu beklentilerin gerçekleşme düzeyi ile ilgili hastaya dürüst olur. Rinoplastinin hastanın görünümünde neler değiştirebileceği ve nelerin aynı kalacağı hakkında bilgi verilir. 

Hastanın istediği burun yapısı ile yüz tipi uyuşmuyorsa bilgisayar üzerinden işlem yapılarak burun estetiği sonrası burnun nasıl görüneceği gösterilir. Örneğin yanak çene ve yüz hatları ile uyumsuz bir burun kötü bir estetik görünüme neden olacaktır. 

Her bilgi verildikten ve tüm görüşmeler gerçekleştikten sonra burun estetiği ameliyatına geçilebilir. Ameliyat sonrası birey aynı gün hastaneden çıkabilir.

Fakat anestezinin etkisiyle bireyde birkaç gün hafıza kaybı ve karar vermede zorluk görülebilir. Bu yüzden hem hastane çıkışında hem de sonraki birkaç gün,  hastanın yanında bir kişinin refakat etmesi gerekmektedir.

Rinoplasti Öncesi Dikkat Edilecek Hususlar

Ameliyatın gerçekleşeceği günden 15 gün öncesinde kanamayı arttırma ihtimaline karşı tüm ilaçlar kesilmelidir. Ameliyat sırasında kanamanın çok fazla olması risk taşır.

Yalnız burun estetiğinizi yapacak olan doktorun verdiği veya onayladığı diğer ilaçlar kullanılabilir. Aynı zamanda sigara içmeye ara verilmeli veya o süreçte tamamen bırakılmalıdır. Sigara içmek enfeksiyon kapma ihtimalini arttırır ve iyileşme sürecini uzatır. 

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir?

Her operasyon kişiye özel olduğu için içerik ve teknik değişebilir. Ameliyat öncesi genel anestezi ya da lokal anestezi kararı verilir. Operasyon öncesi verilen anestezi kararına göre ameliyat gerçekleşir. 

Lokal anestezi genellikle ayakta tedavi için kullanılır. Anestezi tüm vücuda değil vücudun bir bölümüne etki eder. Burun dokusuna ilaç enjekte edilir ve burun dokusunda ağrı hissedilmez. Kişi tamamen uyumaz fakat uyuşuk bir halde olur.

Genel anestezide ise ilaç tüm vücuda etki edecek şekilde genellikle solunum yoluyla verilir. Ameliyat sürecinde hasta bilinçsiz şekilde yatar. Hasta kendinde olmadığından hastaya bir solunum tüpü de takılır. 

Operasyon sırasında burnun iç ve dışındaki problemlere göre hareket edilir. Bunun için iki yöntem tercih edilir.

  • Açık rinoplasti: Burun ucunda şekil bozukluğu ya da burun eğriliği bulunan veya daha öncesinde ameliyat olmuş hastalarda kullanılan bir yöntemdir. Iki burun deliğinin ortasına bir kesi atılarak burun derisi kaldırılır. Burunda ihtiyaç görülen bölgelere kıkırdaklar yerleştirilir. Burun içi perdesi düzeltilir.

Doğru teknikle uygulanırsa ve gerekli dikişler özenle yapılırsa ortalama iki ayda burun tamamen iyileşir.

  •  Kapalı rinoplasti: Müdahale edilecek bölgelere yalnız burun deliklerinden yapılan kesilerle müdahale edilir. Kapalı rinoplastide ameliyat daha kısa sürede gerçekleşir. Burun ucu tam kaldırılmadığı için ödem, açık rinoplastiye göre daha az olmaktadır. Bu müdahale çeşidinde iyileşme daha kısa sürede olur.

Burun Estetiği Sonrasında Neler Olur?

Burun Estetiği zorlu olmasa da dikkat edilmesi gereken bir operasyondur. Çünkü rinoplastide yapılan değişiklikler küçük gibi görünse de yüz cildimizdeki en önemli uzuvlardan biridir. Bu yüzden ameliyatta yapılacak küçük bir işlem bile dış görünüşte büyük bir fark oluşturur.

Bu değişiklikler küçük bölgelerde olduğu için yanlış işlem yapma payı da oldukça yüksektir. İstenilen sonuca ulaşmak ilk ameliyatta mümkün olmasa bile ikinci ameliyatla mümkün olabilir. Yalnız ikinci ameliyat için en az bir sene beklemek gerekmektedir.

Ayrıca burunda yapılan değişikliklerin ömür boyu sürmeyeceğini de belirtelim. Çünkü vücudumuzun her bölgesi hayat boyu sürekli bir değişime uğrar.

Burun Estetiği Ameliyatını Sigorta Kapsar Mı? 

Sigorta planının türü, ameliyatın özel nedeni ve işlemin kapsamı dahil olmak üzere birçok değişken, burun estetiği ameliyatının sigorta planları tarafından ne kadar karşılandığını etkileyebilir. Genel olarak konuşursak, burun estetiği ameliyatı gibi sadece burnun görünümünü iyileştirmek için yapılan kozmetik işlemler, sigorta planlarının çoğu tarafından karşılanmaz. 

Bununla birlikte, nefes almada zorluk veya sapmış bir septum gibi fonksiyonel bir bozukluk nedeniyle ameliyatın tıbbi olarak gerekli görülmesi halinde, sigorta planları prosedürü karşılayabilir. Poliçenizin burun estetiği ameliyatını kapsayıp kapsamadığını ve kapsıyorsa hangi şartların yerine getirilmesi gerektiğini sigorta şirketinizle konuşmanız önemlidir. 

Burun Estetiği Ameliyatı Özel Hastanede Ne Kadar? 

Özel bir hastanede burun estetiği ameliyatı fiyatını birtakım değişkenler etkileyebilmektedir. Hastanenin konumu, cerrahın eğitim ve tecrübesi, işlemin zorluğu ve gerekebilecek ek hizmet veya olanaklar, fiyatı etkileyebilecek değişkenlerden bazılarıdır. İşlem talebindeki değişimler, tıbbi ekipman ve malzeme fiyatlarındaki değişiklikler ve diğer ekonomik faktörler gibi değişkenlerin bir sonucu olarak fiyatların zaman içinde değişebileceğini de akılda tutmak çok önemlidir.

Bir cerrah veya hastane bulmanın sadece prosedürün maliyetine bağlı olmaması gerektiğini unutmamak çok önemlidir. Hastalar, cerrahın deneyimini ve yeterliliklerini, hastanenin bakım düzeyini ve tıp merkezinin genel itibarını dikkatle değerlendirmelidir.

Burun Estetiği Fiyatları 2023

Burun estetiği fiyatları 2023 yılında, burun estetiği ameliyatının yapılacağı ülke, hastane, doktorun deneyimi ve ameliyatın yapılacak bölümüne göre değişebilir. Örneğin, Avrupa ve Amerika’da burun estetiği fiyatları diğer ülkelere göre daha yüksek olabilir. Ayrıca, birçok faktör (örneğin, ameliyatın kapsamı, hastanın ihtiyacı ve sağlık durumu) ameliyatın maliyetini etkileyebilir. Bu nedenle, burun estetiği fiyatlarını öğrenmek için doktorunuzla konuşmanız ve fiyat teklifi almanız önerilir.

2023 Burun Estetiği Fiyatları İzmir, İstanbul, Ankara

Burun estetiği operasyonu yaptırmadan önce fiyatları araştıranlar, büyük şehirlerin görece daha küçük şehirlere göre daha farklı fiyatları sunduğunu görebilir.

Örneğin, Antalya Burun Estetiği Fiyatları ile 2023 İzmir burun estetiği fiyatları kıyaslandığında, şehrin nüfus yoğunluğu faktörü nedeniyle doğal olarak daha farklı üç fiyatlara erişilebilirken, İstanbul için bu çeşitlilik daha da artar.

Daha fazla hekim ve kliniğin bulunduğu şehirlerde fiyatların yüksek veya düşük olmasından çok daha çeşitli olabildiğinden söz etmek mümkündür.

İzmir büyük olmakla birlikte İstanbul’dan daha sakin şehirler ise fiyat konusunda uygun seçeneklerin bulunabileceği bir şehir olarak tanımlanır.

Antalya’ya göre daha fazla seçenek olup, İstanbul’dan daha kolay intikal edilen İzmir Burun Estetiği Fiyatları internetten araştırılarak kliniklere ulaşıp öğrenilebilir.

Kaynakça:

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/rhinoplasty/cost

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.