İzmir Burun Estetiği

İzmir burun estetiğinin en çok yapıldığı şehirlerden biridir. Hem burun estetiği fiyatları İstanbul’a kıyasla daha uygun hem de burun estetiği yaptıranların yorumlarına göre sonuçlar memnun edici. Ayrıca yurtiçinden ve yurtdışından insanlar bu operasyonu yaptırmak için İzmir’deki cerrahları tercih ediyor.

17 yıldır bu mesleği icra eden İzmir burun estetiği doktorlarından Candan Mezili hastalarına empatiyle yaklaşarak onların da bilgi sahibi olmasının önemine inanmaktadır. Bu anlayışla yola çıkarak sizlere burun estetiği öncesinde dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımızda anlattık.

Burun estetiği nedir?

Burun estetiği ameliyatı tıpta rinoplasti olarak adlandırılır. Rinoplasti operasyonu nefes alışverişindeki sorunların giderilmesi amacıyla başvurulabilen bir yöntem olduğu gibi günümüzde sadece estetik amaçlı olarak burun ucu ya da kemerinde törpüleme, kesme, kırma gibi işlemler yapılarak görünüşün değiştirilmesi amacıyla da yapılmaktadır.

Kişilerin aynaya baktıklarında karşılaştıkları görüntüden memnun olmamaları, yeni bir ortama girdiklerinde tanıştıkları kişilerin sürekli onların burunlarına baktıkları hissine kapılmaları gibi gerekçelerle rinoplasti yani burun estetiği yapan hekimlerin kapılarını çaldıklarında en sık karşılaşılan şikayetler oluyor.

İnsan burnu estetik anlamda büyük bir role sahip. Yüzümüzün tam ortasında bulunduğu için kişinin en dikkat çekici özelliklerinden biri olarak göze çarpıyor. Bu sebeple en sık estetik müdahaleye ihtiyaç duyulan organlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Burun estetiğini KBB uzmanları ya da estetik cerrahlar gerçekleştirebilirler.

Burun estetiği nasıl yapılır?

Burun estetiği (rinoplasti) estetiği önemli bir süreçtir. Rinoplasti için en zorlu estetik operasyon denmesi yanlış olmaz. Ameliyatla ilgili süreç muayene ile başlar. Muayene ve yüz yüze görüşme ile hasta adayının ameliyata uygun olup olmadığı belirlenir. Hastanın beklentisi net şekilde anlaşılır. Ardından hastanın detaylı bir öyküsü alınır. Bu süreçte geçmiş hastalıklar, vücuttaki değerler, varsa alerjiler öğrenilir.

Rinoplasti sonrasında değişikliği net olarak görebilmek ve hasta ile yapılacak değişiklikleri müzakere edebilmek amacıyla burun farklı açılardan ayrıntılı olarak fotoğraflanır.

Hasta ameliyat öncesi ve sonrasındaki kritik süreçte yapması ve yapmaması gerekenler hakkında ayrıntılı şekilde bilgilendirilir. Ardından ameliyat için tarih oluşturulur. Ameliyat günü geldiğinde operasyon yaklaşık 2 saat sürer. Operasyon açık ya da kapalı rinoplasti şeklinde planlanabilir.

Açık rinoplastide burun delikleri arasından kesi açılarak doktorun görüş açısı genişletilir. Kapalı rinoplastide ise açılan kesi burun deliklerinin içerisinde kalacak şekilde atılır. Kapalı rinoplastide iyileşme daha hızlı sağlanır. 

İzmir Burun Estetiği

Burun estetiği riskleri nelerdir?

Burun estetiği operasyonu gerek tıbbi zorunluluklar yüzünden gerek de isteğe bağlı olarak yapılabilir demiştik. Her cerrahi operasyon gibi burun estetiği (rinoplasti) operasyonunun da kendine özgü birtakım riskleri bulunur. Bu riskler arasında ilk olarak sayılabilecek olan durum operasyon sonrası burundan nefes almada ağrı ya da zorluk yaşanması durumu gelir. Bu durumun dışında ayrıca burunda ya da burun çevresinde kalıcı bir uyuşukluk durumu, simetrik açıdan eşit bir görünümü olmayan burun, kronikleşen ağrı varlığı, burunda renk değişikliği ya da kalıcı bir şişlik, geçmeyen yara izi, septumda perforasyon durumu ve ek cerrahi müdahaleye duyulan ihtiyaç gibi durumlar vardır.

Burun Estetiğinde Ameliyat Öncesi Dikkat Edilecek Konular

 • Kullanılan ilaçların ameliyattan en az 10 gün önce kesilmesi gereklidir ve ameliyattan sonra da ena 10 gün süre zaafında kullanılmaması gereklidir.
 • Siyah çay dışında bitkiler çayları kanama riskini artırabileceği için, cerrahi müdahaleden en az 1 hafta öncesi ve en az 1 hafta sonrasında kullanılmaması gereklidir.
 • Kanamayı artırabilecek olan meyvelerden ve salisilik asit içeren aspirin benzeri etki yapan gıdaları ameliyattan önceki bir hafta içerisinde yoğun olarak tüketmemeniz gereklidir..
 • Tütün tarzı maddelerin yaraların iyileşmesini olumsuz etkilemesi nedeniyle ameliyattan önce olabildiğince erken zamanda bırakılması ve ameliyat sonrasında ise en az 10 gün tüketilmemesi gereklidir.
 • Alkol kullanımı ise ameliyattan en az bir hafta önce tüketiminin bırakılması gereklidir.
 • Takı kullanmayın. Düğmeli elbiseleri tercih edin.
 • Ameliyat öncesi gece ılık duş alınması ve saç spreyi, jöle kullanılmaması gereklidir.
 • Erkek hastaların traşı olması gereklidir.
 • Ameliyat saatinizden en az 8 saat önce yeme ve içmeyi bırakmalısınız.
 • Ameliyat saatinden en az iki saat önce hastanede bulunmanız gereklidir..
 • Ameliyat sonrasında oluşan şişlik ve morlukları daha rahat atlatmak için krem kullanmanız gereklidir.

Burun estetiği ameliyat sonrası tavsiyeler

Operasyondan sonraki ilk 4 ya da 6 saatlik süreçte hasta ayağa kaldırılmaz. İlk ayağa kalkış sırasında da hastanın yanında mutlaka dengesini sağlamasına yardımcı olacak birinin bulunması gerekir. Çünkü ilk ayağa kalkış sırasında baş dönmesi, göz kararması, tansiyon düşmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Operasyon sonrası ilk günlerde genellikle ağrı hissedilir. Ağrı kesicilerin ve doktorun önerdiği diğer ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Rinoplasti sırasında ya da sonrasında genizden kan gelmesi durumu gözlenebilir. Bu normaldir. Bu kan akıntısı farkında olmadan yutulursa mide bulantısına, kusmaya ya da koyu renkli dışkıya sebebiyet verebilir.

Operasyondan sonraki ilk 6 saatin sonunda bulantı yok ise su içmeye başlanabilir ve sıvı gıdalar tüketilmeye yavaş yavaş başlanır.  İlk birkaç gün burun çevresinde şişlik ve morluklar oluşabilir. Soğuk kompres desteği yapılabilir.

Yüksek bir yastık kullanılmalı ve operasyon sonrası ilk 15 gün burna su çekilmemesi gerekir. Bir diğer husus da operasyon sonrası güneşe maruz kalma durumudur. Güneşe çok fazla maruz kalınması durumu burun ve çevresinde kalıcı olarak renk bozukluklarının oluşmasına sebep olabilir. Rinoplasti sonrası tamamen iyileşme için birkaç ay geçmesi gerekir. Bu sürede yüksek efor sarf etmeyi gerektiren yüzme gibi aktivitelerden ya da kuvvetli çiğneme, kuvvetli gülme ve kahkaha gibi hareketlerden kaçınılması faydalı olacaktır.

İzmir Burun Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

İzmir burun estetiği fiyatları ameliyatın yapıldığı hastane ve ameliyatı yapan doktora göre değişiklik göstermekle birlikte bu alanda uzman pek çok doktor İzmir’de bulunmaktadır. Günümüzde insanlar görüntüleriyle ilgili şikayetlerini hızlı bir şekilde gerekli yerlere iletmekte ve tedavi sürecine hızlı bir şekilde başlayabilmektedirler.

İzmir pek çok alanda olduğu gibi sağlık alanında da önemli bir konumda yer almaktadır. Hem en iyi hizmeti alıp hem de en iyi şekilde tedavi olmak istiyorsanız İzmir bu alanda önemli bir şehir olarak karşınıza çıkar. Ameliyatın yapıldığı işleme göre fiyatlar değişebilmektedir. İzmir’de burun estetiği fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlarımıza danışabilirsiniz.

Comment (1)

 • Yılmaz İMAMOĞLU cevap

  Başarılarınız ın artarak devam etmesi dileğiyle. .. Tebrikler…

  12 Mart 2021 , 23:12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen − 13 =