İzmir Burun Estetiği

İzmir burun estetiğinin en çok yapıldığı şehirlerden biridir. Hem burun estetiği fiyatları İstanbul’a kıyasla daha uygun hem de burun estetiği yaptıranların yorumlarına göre sonuçlar memnun edici. Ayrıca yurtiçinden ve yurtdışından insanlar bu operasyonu yaptırmak için İzmir’deki cerrahları tercih ediyor.

17 yıldır bu mesleği icra eden İzmir burun estetiği doktorlarından Candan Mezili hastalarına empatiyle yaklaşarak onların da bilgi sahibi olmasının önemine inanmaktadır. Bu anlayışla yola çıkarak sizlere burun estetiği öncesinde dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımızda anlattık.

Burun estetiği nedir?
Burun estetiği ameliyatı tıpta rinoplasti olarak adlandırılır. Rinoplasti operasyonu nefes alışverişindeki sorunların giderilmesi amacıyla başvurulabilen bir yöntem olduğu gibi günümüzde sadece estetik amaçlı olarak burun ucu ya da kemerinde törpüleme, kesme, kırma gibi işlemler yapılarak görünüşün değiştirilmesi amacıyla da yapılmaktadır.

Kişilerin aynaya baktıklarında karşılaştıkları görüntüden memnun olmamaları, yeni bir ortama girdiklerinde tanıştıkları kişilerin sürekli onların burunlarına baktıkları hissine kapılmaları gibi gerekçelerle rinoplasti yani burun estetiği yapan hekimlerin kapılarını çaldıklarında en sık karşılaşılan şikayetler oluyor.

İnsan burnu estetik anlamda büyük bir role sahip. Yüzümüzün tam ortasında bulunduğu için kişinin en dikkat çekici özelliklerinden biri olarak göze çarpıyor. Bu sebeple en sık estetik müdahaleye ihtiyaç duyulan organlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Burun estetiğini KBB uzmanları ya da estetik cerrahlar gerçekleştirebilirler.

Tedavi Detayları
Operasyon:
Burun Estetiği
Prosedür:
Burun şeklini düzeltmek için yapılır
Operasyon Süresi:2-3 saat
Hastanede Kalma Süresi:1 gece
Anestezi:Genel anestezi
Erken İyileşme Dönemi:7 gün
İşe Dönüş:7-10 gün
Yara İzleri:Çok küçük
Ağrı Miktarı:hafif

Burun estetiği nasıl yapılır?

Burun estetiği (rinoplasti) estetiği önemli bir süreçtir. Rinoplasti için en zorlu estetik operasyon denmesi yanlış olmaz. Ameliyatla ilgili süreç muayene ile başlar. Muayene ve yüz yüze görüşme ile hasta adayının ameliyata uygun olup olmadığı belirlenir. Hastanın beklentisi net şekilde anlaşılır. Ardından hastanın detaylı bir öyküsü alınır. Bu süreçte geçmiş hastalıklar, vücuttaki değerler, varsa alerjiler öğrenilir.
Rinoplasti sonrasında değişikliği net olarak görebilmek ve hasta ile yapılacak değişiklikleri müzakere edebilmek amacıyla burun farklı açılardan ayrıntılı olarak fotoğraflanır.

Hasta ameliyat öncesi ve sonrasındaki kritik süreçte yapması ve yapmaması gerekenler hakkında ayrıntılı şekilde bilgilendirilir. Ardından ameliyat için tarih oluşturulur. Ameliyat günü geldiğinde operasyon yaklaşık 2 saat sürer. Operasyon açık ya da kapalı rinoplasti şeklinde planlanabilir.

Açık rinoplastide burun delikleri arasından kesi açılarak doktorun görüş açısı genişletilir. Kapalı rinoplastide ise açılan kesi burun deliklerinin içerisinde kalacak şekilde atılır. Kapalı rinoplastide iyileşme daha hızlı sağlanır. 

İzmir Burun Estetiği

Burun estetiği riskleri nelerdir?

Burun estetiği operasyonu gerek tıbbi zorunluluklar yüzünden gerek de isteğe bağlı olarak yapılabilir demiştik. Her cerrahi operasyon gibi burun estetiği (rinoplasti) operasyonunun da kendine özgü birtakım riskleri bulunur. Bu riskler arasında ilk olarak sayılabilecek olan durum operasyon sonrası burundan nefes almada ağrı ya da zorluk yaşanması durumu gelir. Bu durumun dışında ayrıca burunda ya da burun çevresinde kalıcı bir uyuşukluk durumu, simetrik açıdan eşit bir görünümü olmayan burun, kronikleşen ağrı varlığı, burunda renk değişikliği ya da kalıcı bir şişlik, geçmeyen yara izi, septumda perforasyon durumu ve ek cerrahi müdahaleye duyulan ihtiyaç gibi durumlar vardır.

Burun Estetiğinde Ameliyat Öncesi Dikkat Edilecek Konular

 • Kullanılan ilaçların ameliyattan en az 10 gün önce kesilmesi gereklidir ve ameliyattan sonra da ena 10 gün süre zaafında kullanılmaması gereklidir.
 • Siyah çay dışında bitkiler çayları kanama riskini artırabileceği için, cerrahi müdahaleden en az 1 hafta öncesi ve en az 1 hafta sonrasında kullanılmaması gereklidir.
 • Kanamayı artırabilecek olan meyvelerden ve salisilik asit içeren aspirin benzeri etki yapan gıdaları ameliyattan önceki bir hafta içerisinde yoğun olarak tüketmemeniz gereklidir..
 • Tütün tarzı maddelerin yaraların iyileşmesini olumsuz etkilemesi nedeniyle ameliyattan önce olabildiğince erken zamanda bırakılması ve ameliyat sonrasında ise en az 10 gün tüketilmemesi gereklidir.
 • Alkol kullanımı ise ameliyattan en az bir hafta önce tüketiminin bırakılması gereklidir.
 • Takı kullanmayın. Düğmeli elbiseleri tercih edin.
 • Ameliyat öncesi gece ılık duş alınması ve saç spreyi, jöle kullanılmaması gereklidir.
 • Erkek hastaların traşı olması gereklidir.
 • Ameliyat saatinizden en az 8 saat önce yeme ve içmeyi bırakmalısınız.
 • Ameliyat saatinden en az iki saat önce hastanede bulunmanız gereklidir..
 • Ameliyat sonrasında oluşan şişlik ve morlukları daha rahat atlatmak için krem kullanmanız gereklidir.

Burun estetiği ameliyat sonrası tavsiyeler

Operasyondan sonraki ilk 4 ya da 6 saatlik süreçte hasta ayağa kaldırılmaz. İlk ayağa kalkış sırasında da hastanın yanında mutlaka dengesini sağlamasına yardımcı olacak birinin bulunması gerekir. Çünkü ilk ayağa kalkış sırasında baş dönmesi, göz kararması, tansiyon düşmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Operasyon sonrası ilk günlerde genellikle ağrı hissedilir. Ağrı kesicilerin ve doktorun önerdiği diğer ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Rinoplasti sırasında ya da sonrasında genizden kan gelmesi durumu gözlenebilir. Bu normaldir. Bu kan akıntısı farkında olmadan yutulursa mide bulantısına, kusmaya ya da koyu renkli dışkıya sebebiyet verebilir.

Operasyondan sonraki ilk 6 saatin sonunda bulantı yok ise su içmeye başlanabilir ve sıvı gıdalar tüketilmeye yavaş yavaş başlanır.  İlk birkaç gün burun çevresinde şişlik ve morluklar oluşabilir. Soğuk kompres desteği yapılabilir.

Yüksek bir yastık kullanılmalı ve operasyon sonrası ilk 15 gün burna su çekilmemesi gerekir. Bir diğer husus da operasyon sonrası güneşe maruz kalma durumudur. Güneşe çok fazla maruz kalınması durumu burun ve çevresinde kalıcı olarak renk bozukluklarının oluşmasına sebep olabilir. Rinoplasti sonrası tamamen iyileşme için birkaç ay geçmesi gerekir. Bu sürede yüksek efor sarf etmeyi gerektiren yüzme gibi aktivitelerden ya da kuvvetli çiğneme, kuvvetli gülme ve kahkaha gibi hareketlerden kaçınılması faydalı olacaktır.

Burun Estetiği avantajları nelerdir?

Rinoplastinin kişinin kendine olan güvenini ve özsaygısını artırması başlıca faydalarından biridir. Görünüşünden çekinen ve kendini güvensiz hisseden birçok insan, burunlarının büyüklüğünden veya şeklinden memnun değildir. Rinoplasti, daha dengeli, simetrik ve yüzün geri kalanıyla orantılı bir burun inşa ederek bu endişelerin giderilmesine yardımcı olabilir.

Burun estetiğinin bir diğer faydası da daha rahat nefes alabilmesidir. Horlama, uyku apnesi ve diğer solunum sorunları, sapmış bir septum veya başka bir burun tıkanıklığının neden olabileceği burundan nefes alamamaktan kaynaklanabilir. Hastanın genel sağlığını ve yaşam kalitesini iyileştirecek olan burun estetiği ile bu sorunlar giderilebilir.

Burun Estetiği kimler için uygundur?

Burnunun şeklinden, boyutundan veya işlevinden memnun olmayan herkes burun estetiğinden yararlanabilir. Büyük, eğri burunları veya yüzün geri kalanıyla orantılı olmayan burunları olan kişiler bu kategoriye girebilir. Burnundan nefes almakta zorlanan veya burun tıkanıklığı olan kişiler de burun estetiğinden fayda görebilir.

Burun estetiğinin tipik olarak 18 yaşından büyük bireylere yapıldığını belirtmek önemlidir, çünkü burun bu yaşa kadar tam olarak gelişmemiştir. Ayrıca hastaların makul beklentilere sahip olması ve rinoplastinin amacının burnu mükemmelleştirmekten çok görünüşünü ve fonksiyonelliğini geliştirmek olduğunu kavraması çok önemlidir.

Burun Estetiği çeşitleri nelerdir?

Açık ve kapalı rinoplasti iki ana alt tiptir. Açık rinoplasti sırasında iç burun yapılarına erişim sağlamak için kolumella kesisi yapılır. Genellikle daha karmaşık vakalar için önerilen bu ameliyat türü, burun kemikleri ve kıkırdaklarda daha hassas ayarlamalar yapılmasını sağlar.

Tersine, endonazal rinoplasti olarak da bilinen kapalı rinoplasti, burnun içinde kesikler yapılmasını içerir; sonuç olarak görünür bir iz kalmaz. Bunun gibi daha az invaziv cerrahi genellikle daha az şişmeye neden olur ve daha hızlı bir iyileşme süresine sahiptir. En tipik kullanımları burun ucunu yeniden şekillendirmek ve küçük kusurları düzeltmektir.

Rinoplasti Sonrası Burun Şeklini Ne Bozar? 

Alınan dokunun hacmi, işlem sırasında kullanılan prosedürler ve hastanın doğal iyileşme süreci dahil olmak üzere çok sayıda unsur, rinoplasti sonrası burnun şeklini etkileyebilir. Burun bazen şişlik, yara dokusu veya iyileşme sorunu gibi durumlar sonucunda çarpık görünebilir. Hastanın yaşı, cilt kalınlığı ve burun yapısı da burnun nihai şeklini etkileyebilecek ek unsurlardır. Hastaların çoğu rinoplasti sonuçlarından genel olarak memnun olsa da bazılarının istedikleri sonuçları elde etmek için ek revizyonlara veya rötuşlara ihtiyacı olabilir. Nitelikli ve deneyimli bir cerrah seçmek ve burun şeklinin bozulma riskini azaltmak istiyorsanız tüm ameliyat sonrası bakım talimatlarına dikkatle uymak çok önemlidir.

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Düşmemesi İçin Ne Yapılmalı? 

Rinoplastiden sonra burun ucunun düşmesini önlemek istiyorsanız, cerrahın ameliyat sonrası bakım tavsiyelerine harfiyen uymak çok önemlidir. Hastalar buruna dokunmaktan veya burnunu manipüle etmekten kaçınmalı ve burnu yaralayabilecek her türlü aktiviteden uzak durmalıdır. Ayrıca, tansiyonu yükseltebilecek herhangi bir aktiviteden kaçınmak ve başınızı yüz üstü veya yan yatmak yerine yüksekte uyumak çok önemlidir. Cerrah iyileşme sürecinde zaman zaman tampon veya burun ateli ile burnu destekleyebilir. İyileşmelerini takip etmek ve tam bir iyileşmeyi garanti etmek için hastalar, cerrahla planlanmış tüm ameliyat sonrası randevularına gelmelidir.

İzmir Burun Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

İzmir burun estetiği fiyatları ameliyatın yapıldığı hastane ve ameliyatı yapan doktora göre değişiklik göstermekle birlikte bu alanda uzman pek çok doktor İzmir’de bulunmaktadır. Günümüzde insanlar görüntüleriyle ilgili şikayetlerini hızlı bir şekilde gerekli yerlere iletmekte ve tedavi sürecine hızlı bir şekilde başlayabilmektedirler.

İzmir pek çok alanda olduğu gibi sağlık alanında da önemli bir konumda yer almaktadır. Hem en iyi hizmeti alıp hem de en iyi şekilde tedavi olmak istiyorsanız İzmir bu alanda önemli bir şehir olarak karşınıza çıkar. Ameliyatın yapıldığı işleme göre fiyatlar değişebilmektedir. İzmir’de burun estetiği fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlarımıza danışabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetiği kimlere yapılmaz?

Burun estetiği şeker hastalığı olanlara, yüksek tansiyon hastalığı, yani hipertansiyonu olanlara, ağır ruhsal bozuklukları olanlara, kalp hastalıklarına sahip olanlara ve ciddi kanamalara neden olabilen bazı hastalıklara sahip olanlara uygulanamayan işlemlerdir. Buna karşın bu gruplar içerisinde yer almayan kişiler gerekli muayeneler sonucu burun estetiği işlemlerini güvenle gerçekleştirebilirler.

Burun estetiği zor bir ameliyat mı?

Burun estetiği ameliyatlarının zorluğu kişiden kişiye göre belli faktörlere dayalı olarak değişim gösterebilir. Burada, ameliyatın zorluğu üzerinde en fazla etkisi olan faktör, hastaya birçok farklı türü bulunan burun estetiği ameliyatlarından hangisinin uygulanacağıdır. Bunun yanında hastanın cilt yapısı ve genel sağlığı da ameliyatın zorluğu üzerinde son derece belirleyici bir etkiye sahip olacaktır.

Burun ameliyatı çok acı verir mi?

Burun ameliyatları eski zamanlarda acılı ameliyatlar olarak bilinseler de günümüz modern tıp teknolojileri ile bu ameliyatlar büyük oranda acısız ameliyatlar haline getirilmişlerdir. Ancak buna karşın ameliyat sonrası duyulan ağrı ya da acı hastadan hastaya değişim gösterebilir. Ameliyat sonrası acı ya da ağrı yaşayan hastaların bu durumları doktor kontrolünde çeşitli ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınır.

Hangi aylarda burun estetiği yapılır?

Burun estetiği yaptırmak için belirlenmiş olan belli bir zaman aralığı bulunmamaktadır. Ancak özellikle son yıllarda hiçbir zaman olmadığı kadar sık ve yaygın uygulanan bu işlemlerin genelde kış ve bahar aylarında daha yoğun bir şekilde uygulandıkları söylenebilir. Bunun üzerinde bu dönemlerde güneş ışınlarını doğrudan almamanın etkisi olduğu düşünülür. Yaz aylarında iyileşme süreçlerinin daha zorlu geçebildiği bir gerçektir.

Burun ameliyatından ne kadar süre sonra dışarı çıkılır?

Burun ameliyatından sonra hastalara ortalama 3 – 4 gün ile 1 hafta 10 gün arası değişebilen süreler içerisinde dışarı çıkmamaları önerilir. Bu süre hastanın sağlık durumuna, yaşadığı ameliyatın ciddiyetine ve iyileşme sürecinin nasıl gittiğine göre değişim gösterebilir. Ancak hastalara ortalama 1 hafta boyunca dışarı çıkmamaları tavsiye edilir. Bu sürenin sonunda hastalar günlük hayatlarına belli oranlarda dönüş yapabilirler.

Kaç kez burun estetiği olunur?

Günümüzde son derece sık ve yaygın bir şekilde uygulanan burun estetiklerinin yaptırılmalarında herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Yani buna dayanarak bir kişinin istediği sayıda burun estetiği yaptırabileceği söylenebilir. Geri dönüşü olmayan burun estetiği ameliyatlarında revizyon imkanı bu operasyonları çoğu kişi için çok daha cazip bir hale getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir