İzmir Burun Ucu Estetiği

İzmir burun ucu estetiğinin en çok yapıldığı şehirlerden biridir. Hem burun ucu estetiği fiyatları İstanbul’a kıyasla daha uygun hem de burun ucu estetiği yaptıranların yorumlarına göre sonuçlar memnun edici.

Ayrıca yurtiçinden ve yurtdışından insanlar bu operasyonu yaptırmak için İzmir’deki cerrahları tercih ediyor. 

17 yıldır bu mesleği icra eden İzmir burun ucu estetiği doktorlarından Candan Mezili hastalarına empatiyle yaklaşarak onların da bilgi sahibi olmasının önemine inanmaktadır. Bu anlayışla yola çıkarak sizlere burun ucu estetiği öncesinde dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımızda anlattık.

Burun ucunun burun güzelliğine katkısı yadsınamaz ve güzel bir burun ucu, güzel burnun olmazsa olmazıdır. Bu nedenle son dönemlerde burun ameliyatının basitleştirilmiş ya da kolaylaştırılmış şekli olarak sunulan yeni bir ameliyat isimlendirmesi ortaya çıktı, burun ucu estetiği, basit burun ucu estetiği.

Bu yöntemin lokal anestezi ile yapılabilmesi, kısa sürmesi ve daha basit bir işlem olması avantajları olarak ön plana çıkıyor. Bu bölümde özellikle bu konuyla ilgili fikirlerimden bahsedeceğim. Bu yöntem genellikle burun sırtından çok fazla şikayeti olmayıp, burun ucu düşük ve/veya kaba olan hastalara  önerilir.

İlk bakışta kulağa harika bir yöntem gibi gelse de durum aslında o kadar basit değil çünkü burun güzelliği ve harmonisi ince nüanslara bağlı hassas dengelere bağlıdır. Bir burnun güzel ve doğal görünmesi burun ucu ve burun sırtının şekline aradaki açılara ve kemik çatının kalınlığının bu yapılara oranına ve yüzde durduğu pozisyona bağlıdır. Buna bağlı olarak burunun bir bölgesine müdahale edilirse burunun diğer bölgelerinin de görünümü etkilenir.

Yani sadece burun ucuna müdahale edildiğinde burun sırtının ya da burnun tamamının görünümü değişecektir.  Bu nedenle sadece burun ucuna sınırlı bir işlem yapmadan önce burnunuzun kendi içindeki denge çok iyi hesaplanmalıdır. Burun ucunu düzeltmek için yapılan işlemin burnun kendi içindeki harmonisini nasıl etkileyeceğini iyi değerlendirmek gerekir yoksa burun ucun ucunuz eskisine göre daha iyi görünse de burnunuzla ilgili yeni kusurlar gözünüze çarpmaya başlar.

Bu durumda en tehlikeli şey kişinin aynaya bakıp burun ucunuzu biraz düşük veya kaba bulduktan sonra çözüm planını da üreterek doktora başvurmasıdır. Doktora gidip sadece burun ucu estetiği istiyorum şeklinde o ameliyata şartlanmasıdır. Burun ucunuz istediğinizden biraz düşük ve veya azıcık kaba olabilir.

Peki burun sırtınızla veya kemik çatı genişliği ile ilgili dengesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Peki yüzünüze ne kadar yakıştığı ne kadar doğal göründüğü ile ilgili fikriniz nedir ve bir ileri seviyeye geçersek bütün bu ilişkiler ve oranlar sadece burun ucu estetiği yapıldığında nasıl değişecek? Karar vermeden önce bu soruların doğru cevaplarını bilmek çok önemlidir.

Kısacası bütün bu nedenlerle basit burun ucu estetiğinin bu kadar da basit ve her hastada iyi sonuç veren bir işlem olmadığını düşünüyorum. Özellikle kalın derili hastalarda bu işlem sonrasında istenmeyen sonuçlar ve komplikasyonlara şahit oluyorum. Bütün bu nedenlerle burun ucuna sınırlı ameliyatları sınırlı  ve özellikleri uygun  hasta gurubunda uyguluyorum.

Burun ucu estetiği nedir?

Burun insan yüzünde önemli bir görsel ögedir. Yüzün tam merkezinde yer alan uzvun görünümü kişinin en belirgin karakteristik özelliği olarak kişiyle özdeşleşebilir. Bu yüzden de en çok estetik operasyon gerçekleştirilen alan burun estetiği ameliyatlarıdır. Burnun iç yapısında bir terslik ya da burun kemiğinde bir bozukluk olmadığı durumlarda, sadece burun ucundaki kıkırdak bölümde bir eğiklik yamukluk ya da burun deliklerinde rahatsız edici bir şekil bozukluğu durumu varsa bu bozuklukların düzeltilmesi amacıyla burun ucu estetiği yapılabilir.

Burun ucu estetiği tıp dünyasında tip plasti adıyla bilinir. Burun ucu estetiği operasyonu sırasında burun kemiğine hiç dokunulmaz. Burun ucu estetiği operasyonunun yapılması için hasta adayının vücut gelişimini tamamlamış olması gerekir. 18 yaşından küçük hastalarda genellikle bu işlem uygulanması tercih edilmez. 
Tedavi Detayları
Operasyon:
Burun Ucu Estetiği
Prosedür:
Sadece burun ucuna müdahale etmek için yapılır
Operasyon Süresi:1 saat
Hastanede Kalma Süresi:1 gece
Anestezi:Genel anestezi
Erken İyileşme Dönemi:7 gün
İşe Dönüş:7 gün
Yara İzleri:Çok küçük
Ağrı Miktarı:Hafif

Burun ucu estetiği nasıl yapılır?

Operasyon için gerekli ön görüşme ve muayenelerin ardından operasyona uygun bulunan hastalar için bir hazırlık süreci başlar. Bu süreçte vücudun operasyona hazır hale getirilmesi amaçlanır. Operasyondan en az 1 hafta önce sigara ve alkol kullanımının, bunun yanında da bitki çayları ve kan sulandırıcı gibi ilaçların bırakılması gerekir. Anestezi alacak hastaların operasyondan en az 6 ya da 8 saat önce gıda alımını bırakması gerekir.

Operasyon kapalı teknik ile uygulanır. Yani kesiler burun deliklerinin iç kısmından açılır. Bu sebeple dışardan görünmez. Operasyon esnasında burun ucundaki düşüklük, burun ucunun anlamsız yüksekliği ya da asimetrik görüntü düzeltilir. Burundaki eğrilikle beraber burun ucu ve burun delikleri de düzeltilip orantılı ve şık bir görünüm sağlanır. Burna yeni estetik şeklini verdikten sonra burnun dış kısmına özel cerrahi bantlar yapıştırılır. Burun ucu estetiği sonrasında tampon ve atel kullanımına gerek duyulmamaktadır.

İzmir Burun Ucu Estetiği

Burun ucu estetiği riskleri nelerdir?

Her zaman değindiğimiz bir nokta var. Cerrahi tüm müdahalelerde ufak ya da büyük risk durumlarıyla karşı karşıya kalınması durumu olasıdır. Riskin gerçekleşme yüzdesi son derece düşük olsa dahi hasta her konuda net bir şekilde bilgilendirilmelidir. Bizlerin yazılarımızda belirttiğimiz risk durumları da belki çok düşük ihtimallerdir. Yani burada dile getirilen durumlarla mutlaka karşı karşıya kalınacağı düşünülmemelidir.

Burun ucu estetiği sonrasında da bazı risk durumlarıyla karşılaşılabilir. Bunların başında burunda oluşabilecek enfeksiyonlar gelir. Bunun dışında operasyon sonrası burun ucunda düşme ya da nazal septum perforasyonu gibi durumlarla da karşılaşılabilir. Küçük ihtimaller de olsa burun ucunda şekil bozukluğu, burun kanaması ve burun kanatlarında çökme gibi durumlarla karşılaşma durumu da söz konusu olabilir.

Operasyon esnasında doğru ve en az düzeyde travmatik teknikler kullanıldığında bu risklerin meydana gelme ihtimali oldukça azalmaktadır. Burun estetiği uygulamalarında söz konusu komplikasyon riskleri ile kıyaslandığında, burun ucu estetiği riskleri daha masumdur.

Burun Ucu Estetik Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Hususlar

Burun ucu estetiği akabinde dikkat edilmesi gereken hususlar iyileşme sürecine olumlu ya da olumsuz yönde etkilemekte ve dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Ameliyat sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir;

  • Hasta bir müddet ağır ve sert spor etkinliklerinden kaçınmalıdır.
  • İlaveten ağır çerçeveli gözlüklerin ameliyat sonrasında kullanımına bir süre ara verilmelidir.
  • Diş fırçalanması sırasında soft bir fırça tercih edilmeli ve bunun yanında fırçalama yumuşak hareketler ile yapılmalıdır.
  • Ameliyattan sonra yüzme gibi aktivitelerden kaçınılması gerekir.
  • Sümkürme gibi burnu zorlayacak hareketlerden kaçınılmalı ve darbelerden uzak durulmalıdır.
  • Diğer burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi güneş ışığına fazla maruz kalmaları sorun teşkil edecektir.

Burun Ucu Estetiği avantajları nelerdir?

Burun ucu estetiğinin en önemli faydalarından biri, yüze daha dengeli ve simetrik bir görünüm kazandırarak, genel olarak çok daha iyi bir görünüm kazandırabilmesidir. Ek olarak, prosedür, burun ile ilgili yapısal sorunların neden olduğu herhangi bir solunum sorununu çözmek için kullanılabilir.

Burun ucu estetiğinin bir diğer faydası da özgüven ve özgüvenin artmasıdır. Burnunun nasıl göründüğü konusunda çekingen olan birçok kişi sosyal ortamlardan kaçınabilir. Daha çekici ve orantılı bir burun ucu ile bu duygular azaltılabilir. Prosedür, daha eksiksiz ve estetik açıdan hoş bir sonuç elde etmek için diğer yüz cerrahisi prosedürleriyle de birleştirilebilir.

Burun Ucu Estetiği kimler için uygundur?

Burun ucu estetiği olarak da bilinen rinoplasti işlemi, burnunun görünümünü güzelleştirmek isteyen kişiler için uygundur. Burun ucu estetiği, burnunun boyutundan, şeklinden veya asimetrisinden ne kadar rahatsız olursa olsun kişinin yüzüne daha dengeli ve orantılı bir görünüm kazandırmak için kullanılabilir. Ayrıca burnunda fonksiyonel sorunlardan dolayı nefes alma sorunu yaşayanlar veya septum deviasyonu olanlar için de uygundur. Bu kişiler daha iyi nefes alabilmek için burunlarındaki yapısal sorunları gidermek amacıyla burun estetiği ameliyatı olmaya karar verebilirler.

Hastanın genel sağlığı iyi olduğu ve ameliyatın sonuçlarıyla ilgili makul beklentileri olduğu sürece, işlem her yaştan kadın ve erkek için uygundur.

Burun Ucu Estetiği çeşitleri/yöntemleri nelerdir?

Rinoplasti, çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilen bir prosedürdür. Açık ve kapalı rinoplasti iki ana varyasyondur. Kapalı rinoplasti, burnun içinden bir kesi yapılmasını içerirken, açık rinoplasti, burnun dışından bir kesi yapılmasını içerir.

Ameliyatsız rinoplasti, burun ucunun görünümünü iyileştirmek için başka bir tekniktir. Dermal dolgu maddeleri, burnu yeniden şekillendirmek ve görünümünü iyileştirmek için invazif olmayan bir prosedürde kullanılır. Bu yaklaşım, ameliyattan kaçınmak isteyen ancak burnunda küçük estetik sorunları olan kişiler için uygundur. Cerrahi rinoplasti sonrası küçük kusurları gidermek için revizyon prosedürü olarak da kullanılabilir.
Burun Ucu Estetiği iyileşme süreci nasıldır?

Prosedürün karmaşıklığı ve kişinin sağlığı, iyileşmenin ne kadar süreceğini belirleyecektir. Ameliyattan sonra, hastanın burnu iyileşmesine ve yeni şeklini korumasına yardımcı olmak için bir atel içinde olacaktır. Bir veya iki hafta içinde göz çevresindeki şişlik ve morluklar kaybolmalıdır.

Bir veya iki hafta içinde hastalar hafif aktivitelere dönebilir, ancak birkaç hafta yorucu ve ağır kaldırmaktan kaçınmalıdırlar. Ameliyat sonrası cerrah tarafından verilen burnunuzu sümkürmemek, sigara içmemek ve şişliği azaltmak için soğuk kompres uygulamak gibi talimatlara uymanız çok önemlidir. Vücut iyileşirken ameliyatın sonuçlarının tam kapsamı birkaç ay boyunca ortaya çıkmayabilir.

Burun Ucu Estetiği İzmir Fiyatları Ne Kadar?

İzmir’de burun ucu estetiği fiyatları yapılacak işlemin cinsine göre farklılık gösterebilmektedir. Burun kemiği anatomik yapısının normal olduğu yalnız burun ucundaki şekil bozukluğunu olan asimetri, genişlik, düşüklük, mandala sıkılmış burun ucu deformesi gibi problemleri düzeltmek amacıyla yapılmaktadır.

İzmir pek çok alanda olduğu gibi sağlık alanında da önemli şehirlerden biridir. Günümüzde insanlar görüntüleriyle ilgili şikayetlerini hızlı bir şekilde gerekli yerlere iletmekte ve tedavi sürecine hızlı bir şekilde başlayabilmektedirler. Ameliyatın yapıldığı işleme göre fiyatlar değişebilmektedir. İzmir’de burun ucu estetiği fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlarımıza danışabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Burun ucu estetiği kolay mı?

Burun ucu estetiği genelde kolay bir işlem olarak bilinse de her zaman estetiği kolay olmayabilir. Ameliyat sonrası dönemde bazı ağrılar ve şişlikler oluşabilir. Ayrıca ameliyat sonrası dönemde bazı kısıtlamalar da olabilir. Örneğin ameliyat sonrası dönemde ağır yük kaldırılmaması, hafif egzersizler yapılması gibi kısıtlamalar olabilir. Bu nedenle burun ucu estetiği kolay olmayabilir.

Sadece burun ucu ameliyatı olur mu?

Burun ucu estetiği ameliyatlarında sadece burun ucu düzeltilmektedir. Bu açıdan sadece burun ucu ameliyatı olur mu sorusuna olumlu yanıt verilebilir. Bu ameliyatlar, yani burun ucu estetiği ameliyatları sırasında hastanın burun kemiği ve kıkırdak yapısına dokunulmadan sadece burun için için bir takım düzeltme işlemleri yapılır.

Burun ucu estetiği kalıcı mı?

Burun ucu estetiği kalıcıdır ancak bu kalıcılığın etki süresi kişiden kişiye değişebilir. Önemli olan ameliyat sonrası dönemde doktorunuzun verdiği bakım talimatlarına dikkat edilmesidir. Bu sayede ameliyat sonucunun kalıcılığı sürdürülebilir ve istenilen sonuç elde edilebilir. Kişinin sağlığında ya da yüzünde köklü bir değişim olmadıkça burun ucu estetiği kalıcı olacaktır.

Burun ucu ameliyattan kaç ay sonra düşer?

Burun ucu ameliyatından sonra burun ucunun kaç ay sonra düşeceğini etkileyen birçok faktör bulunur. Ancak sonuç olarak bu durumun zaman zaman yaşanılabildiği söylenebilir. Bu durum bazı kişilerde 1 yıl süre kadar sonra yaşanabilirken bazı kişilerde ise iki yıl sonunda gerçekleşebilir. Buna karşın çoğu ameliyat uzun yıllar kalıcı bir etkiye sahiptir ve burun ucunda asla düşme durumu gerçekleşmez.

Burun estetiği yıllar sonra bozulur mu?

Burun estetikleri genelde kalıcı bir yapıya sahiplerdir ve üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin etkilerini kaybetmemeleri ile bilinirler. Ancak bazı durumlar bu estetiklerin yapılarının bozulması ile de sonuçlanabilirler. Örneğin bazı kişilerde yaşlılık döneminde burun estetiğinde bir takım bozulmalar meydana gelebilir. Buna karşın aşırı kilo alma ya da verme gibi radikal değişimler de estetik yapısını bozabilir.

Diğer Operasyonlar

Burun Estetiği

BURUN ESTETİĞİ ( RİNOPLASTİ) aslında burun estetiğinden fazlasıdır …

Revizyon (Sekonder) Burun Estetiği

İkinci kez burun estetiği daha önce burun estetiği ameliyatı olup …

Erkekte Burun Estetiği

Erkekte burun estetiği doğası itibarı ile kadından farklıdır çünkü …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir