Burun Estetiğinde Ameliyat ve İyileşme Süreci

Burun Estetiğinde Ameliyat ve İyileşme Süreci

Burun estetiği operasyonları en çok uygulanan estetik ameliyattır. Pek çok birey hem nefes alma problemlerini giderme hem de fiziksel görünümünü  güzelleştirmek için bu ameliyatları olur.

Bu yazıda burun estetik ameliyatlarından ve iyileşme süreçlerinde dikkat edilmesi lazım gelen hususlardan bahsedeceğiz.

Burun Estetik Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bir diğer adı rinoplasti olan burun estetik ameliyatı genel anestezi yani narkoz altında uygulanmaktadır. Burun estetiği esnasında burun şekillendirildikten sonra üzerine burun ateli konulur. Nefes alma ile ilgili müdahaleler yapılan hastalara burun içine silikon tampon konulabilir.

Ameliyat Sonrası Nasıldır?

Burun ameliyatı sonrasında aynı gün taburcu olabilirsiniz veya bir gece hastanede yatmanız gerekebilir. Ameliyat sonrası ağrılı değildir genellikle hafif sızılar olabilir.

Yüzünüzde şişlikler  ve göz altında morluklar olabilir. Ameliyat sonrası ilk 2 gün şişlikler artar sonra hızla inmeye başlar. İlk 2 gün buz uygulamak ve ilk 2 hafta baş yüksekte yatmak gereklidir ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Hastaneden taburcu edildikten sonra iyileşme sürecinde dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri burnunuz ile oynamamanız ve özellikle de sümkürmemeniz gerektiğidir. Ameliyattan sonra 2 hafta sümkürmemek gereklidir.

Aksi halde burun kanaması olabilir. Şişlik ve küçük kanamalar iyileşme süresince az da olsa seyrine devam eder. İlk 2 hafta  başınız yüksekte olacak şekilde  yatmak gerekir.

Eğer konulduysa genellikle iki gün sonra da burnunuzdaki silikon tüpler çıkartılır. Ortalama 7 gün sonrasında da plastik atel çıkartılmış olur.

İyileşme Sürecinde Burun Şeklinin Oturması

Yüzündeki şişliklerin inmesi ve sosyal yaşama dönüş de yaklaşık 10 gündür. Burnunuzun şeklinin oturması ilk 15 günde olsa da birtakım küçük şekil değişiklikleri ise yaklaşık 6 ay – 1 yıla kadar gerçekleşir.

Burun Estetiği Fiyatları 2023

Burun Estetiği Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/rhinoplasty

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir