Burun Ucu Estetiği Fiyatları 2023

Burun Ucu Estetiği Fiyatları 2022

Burun ucu estetiği, burun ucu kişiye, yaşa ve ırka göre farklı özellikler gösterir. Burun ucu bu organın en dikkat çekici kısmıdır. Dolayısıyla bu bölgedeki görsel problemler bireylerin dış görünüşünü etkiler. Burun ucu estetiği ile burun ucu yeniden şekillendirilebilir. 

Tip Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Burun estetiğinde Kapalı Teknik kullanılmaktadır. Bu teknikte şekil sorunu burun deliklerinden ameliyat edilerek dikiş izi oluşmaz. Estetik operasyon kıkırdak ve yumuşak doku üzerinde yapılır ve kemiklerin kırılmasına gerek yoktur. Bu nedenle iyileşme süresi oldukça kısadır.

Genel veya lokal anestezi altında yapılan operasyon yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında tamamlanır. Ameliyattan sonra hasta aynı gün taburcu edilir ve 1-2 gün içinde normal günlük hayatına dönebilir. Bu operasyon 18 yaş üstü tüm hastalarda yapılabilir. 

Operatör doktorun tecrübesi ve hasta ile doğru iletişim, operasyonun başarısı ve hastanın yeni görünümden memnun kalması için çok önemlidir.

Burun Ucu Kaldırma Operasyonu

İdeal burun yapısında dudak ile burun ucu arasındaki açı 90 ile 100 derece arasındadır. Hastanın burundaki düşüklüğü kıkırdak yapısına yapılacak işlemlerle yüz yapısına en uygun açıya getirilir. 

Burun estetiği operasyonlarında Close Tekniği kullanılmaktadır. Farklı açılardan çekilmiş yüz fotoğrafları kullanılarak hasta ile yapılan görüşmeler sonucunda istenilen görünüme karar verilir ve operasyon gerçekleştirilir. 

Hasta lokal anestezinin uygulandığı yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arası süren operasyonun aynı gününde taburcu edilir. 18 yaş üstü tüm bireylerde yapılabilir. Ameliyatın temel amacı hastanın daha güzel görünmesini sağlamaktır.

Burun Ucu Estetiği İçin Kimler Uygundur?

Burun ucu estetiği operasyonlarının doğası gereği burundaki kemik yapısı sorunları operasyon değildir. Aşağıdaki burun deformiteleri olan hastalara uç rinoplasti önerilmez.

  • Kemerli burun kemiği olan kişiler,
  • Burun kemiği eğriliği olan kişiler,
  • Normal burun kemiği yapısından daha büyük olan bireyler…

Yukarıda sayılan burun yapılarına sahip kişilerde ameliyat ile istenilen estetik görünümün sağlanması mümkün değildir. Çünkü bu işlemler sadece kıkırdak yapı üzerinde yapılmaktadır. Diğer burun estetiği operasyonlarında olduğu gibi hastaların 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Burun Ucu Küçültme Ameliyatı

Burun ucu yapısı “küre şeklinde burun” olarak tanımlanan kişilere yapılan estetik operasyonlardır. Genellikle Açık Teknik ile yapılan ameliyatlarda burun ucundaki kıkırdak dokusu ameliyat edilir. Kıkırdak yapısı yüz doğrultusunda küçültülür ve burun ucu yukarı kaldırılır. 

Ameliyat sonrası daha estetik bir görünüme sahip olan hasta aynı zamanda daha rahat nefes alabilir. Ameliyatta burun kırma işlemi yapılmadığı için iyileşme süresi oldukça kısadır. 

Genelde 45 dakika/1 saat civarında süren operasyonda hastanın konforu için genel anestezi kullanılmaktadır. Hastanın doktor tavsiyelerine sıkı sıkıya uyması durumunda iyileşme süresi 1 aydır.

Burun Estetiği ve iyileşme Sonrası

Ameliyattan sonra az miktarda ödem olması normaldir. Ödemi azaltmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için hasta sırt üstü yatırılmalı ve baş dik pozisyonda tutulmalıdır. Ameliyattan 1-2 gün sonra buruna özel bant yapıştırılır ve hasta günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir. 

5-7 gün sonra burun bandı kullanımına son verilir. Hastalar burnuna darbe alabilecekleri aktivitelerden kaçınmalıdır. Güneşlenmekten ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Burun ucu estetiği olan hastaların doktorlarının tavsiyelerine uymaları gerektiğini unutmayınız.

Ameliyatsız Burun Ucu Estetiği 

Burun fonksiyonunda ve kemik yapısında sorunu olmayan kişilere uygulanan bu estetik operasyon adından da anlaşılacağı gibi cerrahi bir operasyon değildir. 

Ameliyatsız burun ucu estetiği yapılarak burun ucu kaldırılır. Böylece burun ucu düşüklüğü düzeltilmiş olur.

Ayaklara yapılan ve narkozsuz yapılan bu estetik operasyonda herhangi bir şişlik veya morluk oluşmaz. İşlem sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez. 

Yaklaşık 10-15 dakika süren operasyon 2 yıl etkisini korur. İşlemden hemen sonra kişi sorunsuz bir şekilde hayatına devam edebilir.

Burnunun yeni görünümünden memnun olanlar sonraki süreçte burun ucu estetiği ile yeni görünümlerini kalıcı hale getirebilirler. Bu işlem estetik olsa da bazı kişilerde nefes almada da rahatlama sağlar. 

Doktor Seçimi

Estetik operasyonlarda hastanın fiziksel özellikleri, yaşı, beklentileri, anatomik yapısı ve mevcut sağlık sorunları dikkatle değerlendirilmeli ve en uygun yöntem seçilmelidir. Operasyon tamamen hastaya özel olmalıdır. 

Özellikle burun cerrahisinde, yüze bütüncül estetik yaklaşımı benimseyen, burun fonksiyonel yapısını düzeltebilecek bir plastik cerraha danışmalısınız.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan önce hasta, mevcut ilaçları ve genel sağlık durumu ile ilgili tüm detayları ameliyatı yapacak olan cerrah ve anestezi uzmanına bildirmelidir. 

Ameliyattan önce cerrahına üst solunum yolu enfeksiyonları, ateş, öksürük, boğaz ağrısı, karın ağrısı, grip, soğuk algınlığı, uçuk olabilecekleri konusunda bilgi vermelidir. 

Ameliyattan 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar, bitki çayları, balık yağı almayı bırakın ve özel bitkisel kür uygulamalarından kaçının. 

Sigaranın iyileşme sürecini olumsuz etkileyeceğinden, ameliyattan 2-3 hafta önce sigarayı sınırlamanız önerilir. Kadın hastaların adet dönemi ne olursa olsun operasyon planlanır.

Ameliyattan Sonra Şişlik ve Morluklar

Estetik burun ameliyatlarında eski tekniklerde yaygın olan şişlik ve morluklar, günümüzde kullanılan teknikler sayesinde günümüzde çok daha az görülmektedir. 

Ameliyat sırasında alınan önlemler, tampon kullanılmadan yapılan ameliyatlar, ameliyat sonrası soğutma maskeleri şişlik ve morlukları önlemek veya en aza indirmek için oldukça etkili yöntemlerdir. 

Alınan tüm önlemlere rağmen hastanın doku yapısına ve alerjik olup olmamasına bağlı olarak oluşabilecek şişlik ve morluklar maksimum 1 hafta-10 gün sonra tamamen geçer.

Koku Alma Duyusuna Zarar Verir Mi?

Ameliyat yeri burnun koku alma işlevini gerçekleştirdiği kısımdan uzaktır. Yani o bölgeye kesi vb. herhangi bir müdahale yapılmadığı için bu operasyon koku alma fonksiyonunu etkilemez

Burun Ucu Estetiği Ameliyatını Sigorta Kapsar Mı? 

Prosedürün tıbbi gerekliliği, sigorta planının türü ve özel poliçenin teminat gereklilikleri, burun ucu estetiği ameliyatı için sigorta teminatını etkileyebilir. Solunum sorunları veya travma nedeniyle prosedürün tıbbi olarak gerekli görülmesi halinde sigorta bazı durumlarda maliyetin bir kısmını karşılayabilir. Ancak sigorta, tamamen kozmetik amaçlı ve estetik nedenlerle yapılan bir prosedür için ödeme yapmayabilir. Hastalar, uygunluk ve kapsam seçeneklerini belirlemek için sigorta şirketleriyle konuşmalıdır. Bazı sigorta şirketlerinin bazı kozmetik prosedürleri hariç tutabileceğini akılda tutmak da çok önemlidir, bu nedenle poliçe ayrıntılarını dikkatlice okumak çok önemlidir. 

Burun Ucu Estetiği Ameliyatı Özel Hastanede Ne Kadar? 

Özel bir hastanede burun ucu estetiği ameliyatının yapılacağı yer, hastanenin ve cerrahın durumu, yapılacak işlemin karmaşıklığı gibi birçok değişken fiyatını etkileyebilmektedir. Ameliyatın fiyatı, ameliyat öncesi testler, anestezi ve ameliyat sonrası bakım gibi ekstra unsurlardan da etkilenebilir.

Burun ucu estetiği fiyatlarının sabit olmadığını ve zaman içinde dalgalanabileceğini belirtmek önemlidir. Toplam maliyet, malzeme ve ekipman fiyatındaki değişimler ve prosedüre olan talepteki değişimler gibi değişkenlerden etkilenebilir. Ek olarak, prosedürün maliyetine ilişkin kesin bir tahminde bulunulamaz, çünkü bu vakadan vakaya değişir. Nihai olarak, hastanın özel gereksinimlerinin ve tıbbi geçmişinin dikkatli bir değerlendirmesinin ardından cerrah tarafından karar verilir.

Burun Ucu Estetiği Fiyatları 2023

Burun ucu estetiği fiyatları 2023 yılında, ameliyat tipine, bölgenin büyüklüğüne, cerrahın deneyimine ve kullanılan malzemelere göre değişebilir. Genel olarak, burun estetiği için Türkiye’de ortalama bir fiyat aralığı vermek mümkündür ancak bu fiyat her hasta ve her durum için kesin olarak geçerli olmayacaktır. Bu nedenle daha detaylı bir fiyat tahmini için bir plastik cerraha danışmanız olması önerilir.

2023 Burun Ucu Estetiği Fiyatları İzmir, İstanbul, Ankara

Estetik cerrahi operasyonlarında fiyat son derece önemlidir. Zira estetik cerrahi normal koşullarda sigorta tarafından karşılanmayan bir tıbbi tedavi biçimidir.

Cebinizden yapacağınız harcamanın maliyetlerine dikkat etmeniz de son derece anlaşılır bir durumdur. Bulunduğunuz şehirde Burun Ucu Estetiği pahalı ise büyük şehirleri araştırabilirsiniz.

Örneğin 2023 İzmir Burun Ucu Estetiği Fiyatları araştırması yaptığınızda çok sayıda kliniğe ve hekime ulaşarak, farklı seviyelerde fiyatlar alabilirsiniz.

Benzeri şekilde İstanbul da size farklı seviyeleri sunabilir. Bu iki şehre göre daha düşük nüfus yoğunluğuna sahip olan Antalya’da ise bu şehirlerden daha yüksek fiyatlara erişmeniz mümkün olabilir. Elbette bununla birlikte, tercih edeceğiniz doktor da fiyatlar üzerinde önemli bir değişken faktörüdür.

Kaynakça:

https://www.drmichaelkernohan.com.au/nose-surgery/tip-rhinoplasty-sydney-nsw/

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.