Deviasyon Ameliyatı Hakkında Her Şey

Deviasyon Ameliyatı Hakkında Her Şey

Deviasyon Nedir?

Deviasyon, halk dilinde burun kemiği eğriliği olarak bilinmektedir. Burun boşluğunu iki parçaya bölen ya da burunda kıkırdak ile kemikten oluşan yapının herhangi bir yöne doğru eğilmesi ile deviasyon sorunu meydana gelmektedir.

Bu eğilmeler bazen tek yöne bazen iki yöne de aynı anda olabilmektedir. Bu sorunun meydana gelmesinde burun kemiklerinin orantısız büyümesi ya da buruna gelen şiddetli bir darbe sebep olarak gösterilmektedir.

Burundaki eğriliği düzeltmek amacıyla cerrahi bir operasyon olan deviasyon ameliyatı uygulanmaktadır.

Deviasyon Nelere Yol Açar?

Burunda oluşan deviasyon sonucunda sıklıkla burun tıkanıklığı oluşmaktadır. Deviasyon problemi yaşayan insanlarda özellikle gece uyurken burun tıkanıklığı ve horlama problemi meydana gelmektedir ve sık sık uyandıkları bilinmektedir.

Burunda tıkanıklık yalnızca nefes almayı zorlaştırmamakta, ileriki dönemlerde başka birçok hastalığa yol açmaktadır. Ağızdan nefes almak durumunda kalan hasta kuru, kirli ve soğuk havayı direkt olarak akciğerlerine nüfuz ettirmektedir.

Bu durum daha sonralarda ciddi tahriş, reaksiyon ve hastalıklara sebep olmaktadır. Ayrıca burundaki eğrilik görüntü olarak da hastaları memnun etmemektedir.

Deviasyon problemi yaşayan insanlar hem burun tıkanıklığını gidermek hem de daha güzel bir görünüme sahip olmak için deviasyon ameliyatını tercih etmektedirler.

Deviasyon Neden Olur?

Deviasyon sorunu doğuştan olabileceği gibi çeşitli sebeplerden dolayı sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Doğuştan deviasyon problemine sahip olan hastaların, kalıtımsal sebeplerden dolayı yüz asimetrileri bulunmaktadır.

Sonradan ortaya çıkan deviasyon sorunu ise genellikle küçüklük döneminde burna alınan darbelerin ilerleyen yaşlarda farklı sorunlara yol açmasından kaynaklanmaktadır.

Küçük yaşta burna alınan darbe önemsenmediği takdirde yaş ilerledikçe deviasyon belirtileri görülmeye başlandığı bilinmektedir.

Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlk olarak anestezi uygulanmış hastanın burun içinden yapılan kesiden girilerek kıkırdağın üzerindeki zar kaldırılmaktadır ve eğri kıkırdak alanları çıkarılmaktadır. Daha sonra eğik olan burun kemiği düzeltilmektedir.

Deviasyon ameliyatı sırasında buruna destek olan ve güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlayan kıkırdakların korunmasına çok dikkat edilmelidir. Ayrıca burun kemiği ile burun septumu arasındaki bağlantı noktalarına hasar vermemeye gayret gösterilmelidir.

Deviasyon ameliyatı diğer cerrahi operasyonlara göre daha fazla deneyim ve incelik gerektirmektedir. Deviasyon ameliyatı olmaya karar veren hastanın doktor araştırması oldukça önemlidir. Ameliyatı yapacak olan doktorun geçmiş operasyonları incelenmeli ve hasta buna göre karar vermelidir.

Deviasyon Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Deviasyon ameliyatı ortalama 1 saat sürmektedir. Eğer ki ameliyat rinoplasti ile birlikte yapılırsa ameliyat süresi ortalama 3 saat olarak belirlenmiştir. Deviasyon ameliyatı tek başına yapılabildiği gibi estetik operasyonlarla beraber de sürdürülebilmektedir.

Ameliyat süreleri hastaları korkutmamalıdır çünkü önemli olan operasyonun ne kadar sürdüğü değil, ne ölçüde başarılı olduğudur.

Hem deviasyon problemini ortadan kaldırmak hem de burun şeklinde değişiklik yapmak isteyen hastalar tek operasyon ile tüm burun sorunlarından kurtulabilmektedir.

Deviasyon Ameliyatı Hangi Tür Anestezi ile Yapılır?

Deviasyon ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır.

Deviasyon Ameliyatı İyileşme Süreci

Deviasyon ameliyatı sonrası burun içerisine yerleştirilen silikon plaklar, burun içinde oluşan ödem, biriken kan ve pıhtı gibi etkenler hastanın nefes alışverişini zorlaştırdığı görülmektedir.

Bu yüzden deviasyon ameliyatı sonrası yumuşak ve sulu gıdalar tüketilmelidir. Ayrıca ılık su içmek ve dudağı nemli tutmak iyileştirme sürecini hızlandıran etkenlerdir.

Operasyon sonrası sadece doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır bunun yanı sıra kan sulandırıcı ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. İstirahat sırasında hastalar başını dik tutmalıdır. Başını dik tutmak için baş altına 2 yastık üst üste koyarak dengeyi destekleyebilmektedir.

Birkaç gün burundan hafif kan ve sızıntı gelmesi normal görülmektedir ancak şiddetli kanama durumunda hiç vakit kaybetmeden doktora danışılması gerekmektedir.

Silikon plaklar hastanın iyileşme durumuna göre 2-5 gün içinde çıkarılmaktadır. Silikon plaklar çıkarıldığı takdirde hasta daha rahat nefes almaya başlamaktadır.

Deviasyon ameliyatı sonrası hasta burnunu herhangi bir darbeye karşı çok iyi korumalıdır. Buruna ağırlık yapacak gözlük kullanmamaları önerilmektedir. Burun içinde sonradan oluşabilecek kabuklanmaları önlemek için hasta burnunun içini 1-2 ay daha nemli tutmalıdır.

Ayrıca hasta burnunu güneş ışınlarına maruz bırakmamalı, gerekirse koruyucu kremler kullanmalıdır. Deviasyon ameliyatı sonrası burun ve üs dudakta uyuşukluk olması normal karşılanan bir durumdur.

İyileşme döneminde burun ile oynamak, şiddetli hapşırmak ve burnu sert bir şekilde silmekten kaçınılmalıdır aksi takdirde olumsuz sonuçlar meydana gelebilmektedir.

Deviasyon Ameliyatı İçin Bize Ulaşın

Deviasyon ameliyatı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak ve deviasyon ameliyatı fiyatları hakkında bilgilenmek istiyorsanız iletişim bilgilerimizden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Deviasyon Ameliyatı Fiyatları 2023

Deviasyon ameliyatı olmaya karar vermiş hastaların fiyat ve doktor konusunda detaylı araştırma yapması gerekmektedir. Çünkü deneyim, beceri ve uzmanlığa dayalı bu ameliyatın sonucu doktor seçimine göre değişebilmektedir.

Deviasyon ameliyatı fiyatları yapılacak olan cerrahi işlemin detaylarına göre farklılık gösterebilmektedir. Deviasyon ameliyatı tek başına uygulanabileceği gibi burun estetiği ile birlikte de yapılmaktadır.

Bu yüzden öncelikle hastanın olacağı ameliyattan beklentilerini belirlemesi daha sonra detaylı bir araştırma yapması uygun olmaktadır.

Hem deviasyon hem de burun estetiği için cerrahi operasyon yaptırmaya karar veren hastalar için fiyatlandırma farklı olmaktadır. Deviasyon Ameliyatı Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/septoplasty/about/pac-20384670

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir