İzmir Cilt Kanseri

İzmir deri tümörleri operasyonlarının en çok yapıldığı şehirlerden biridir. Hem deri tümörleri ameliyatı fiyatları İstanbul’a kıyasla daha uygun hem de deri tümörleri ameliyatı yaptıranların yorumlarına göre sonuçlar memnun edici.

Ayrıca yurtiçinden ve yurtdışından insanlar bu operasyonu yaptırmak için İzmir’deki cerrahları tercih ediyor. 

17 yıldır bu mesleği icra eden İzmir deri tümörleri ameliyatı doktorlarından Candan Mezili hastalarına empatiyle yaklaşarak onların da bilgi sahibi olmasının önemine inanmaktadır.

Bu anlayışla yola çıkarak sizlere deri tümörleri ameliyatı öncesinde dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımızda anlattık.

Cilt Kanseri nedir?

Melanositler olarak bilinen deri hücreleri, cilde rengini veren melanin renk pigmentlerini üretir. Melanom, bu hücrelerin kontrollü bir şekilde bölünüp çoğalmasıyla gelişen cilt kanserini tanımlamak için kullanılan terimdir.

Melanom, skuamöz hücreli karsinom ve bazal hücreli karsinom en yaygın üç cilt kanseri türüdür. Bazal ve skuamöz hücreli karsinomların tipik olarak melanomdan daha az ciddi olduğu düşünülse de tedavi edilmedikleri takdirde şekil bozucu olabilirler. Melanom, hızlı bir şekilde tedavi edilmezse vücudun diğer bölgelerine yayılabilen daha agresif bir cilt kanseri türüdür. Güneşten veya bronzlaşma yataklarından, ultraviyole radyasyona maruz kalmak cilt kanserinin ana nedenidir. 

Cilt Kanseri Tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi Detayları
Operasyon:Cilt Kanseri
Prosedür:
Cerrahi olarak kanserin çıkarılması işlemdir
Operasyon Süresi:
Ameliyatın büyüklüğüne göre değişir
Hastanede Kalma Süresi:1 gece
Anestezi:Genel Anestezi
Erken İyileşme Dönemi:7 gün
İşe Dönüş:7-10 gün
Yara İzleri:
Kanserin büyüklüğüne göre değişir
Ağrı Miktarı:Hafif orta

Kanserin tipine ve evresine bağlı olarak, cilt kanseri birkaç farklı şekilde tedavi edilebilir. Kanserli dokunun bir neşter ile kesilmesini içeren cerrahi işlem eksizyon ve kanser hücrelerini öldürmek için cilde bir losyon veya merhem uygulamayı içeren topikal kemoterapidir. 

Melanom dışı cilt kanseri için, kanser hücrelerini dondurmak ve yok etmek için sıvı nitrojen tedavisi uygulanır. Ayrıca kriyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili ışınlar kullanan radyasyon terapisini içerir. Primer tümörü çıkarmak için cerrahi sıklıkla kullanılır ve hala mevcut olabilecek kanser hücrelerini yok etmek için kemoterapi ve radyasyon tedavisi kullanılır.

Cilt Kanseri Tedavisi çeşitleri/yöntemleri nelerdir?

Cilt kanseri, bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom gibi çeşitli biçimlerde gelir. Her cilt kanseri türü için farklı tedavi yöntemleri gerekir.

  • Evre 0: Alanında uzmanlaşmış hekimler tarafından tümörlü lezyonun cerrahi operasyonla çıkarılmasıdır.
  • Evre I-II: Tümörlü lezyon dokusu tamamen çıkarılır ve yayılma göstermediği takdirde doğrulamak için bir lenf bezlerine biyopsi yapılır.
  • Evre III: Tedavinin etkili olabilmesi için kötü huylu deri lezyonunun ve lenf bezlerinin tamamen çıkarılması gereklidir. Küretaj, Kriyoterapi, Fotodinamik Terapi, Radyoterapi gibi tedaviler bazı durumlarda kullanılabilir. Kanserin evresine göre bu tedavi seçenekleri kullanılabilir.

Cilt Kanseri Hangi Organlara Yayılır?

Cilt kanseri, yakındaki lenf düğümlerine ve ayrıca akciğerler, karaciğer ve beyin gibi diğer organlara yayılabilir. Ayrıca kan dolaşımı veya lenfatik sistem yoluyla, cilt kanseri vücudun diğer bölgelerine metastaz yapma potansiyeline sahiptir. Akciğerler, karaciğer, beyin ve kemikler cilt kanserinin metastaz yapma olasılığının en yüksek olduğu organlardır. Deri kanserinin türü, evresi ve hastanın genel sağlığı gibi diğer faktörlerin tümü, kanserin diğer organlara yayılma olasılığını etkiler. Düzenli cilt kontrolleri ve güneşten korunma ile cilt kanseri önlenebilir ve diğer organlara yayılma riski azaltılabilir.

İyi Huylu Cilt Kanseri Nedir?

İyi huylu cilt kanseri olarak bilinen bir cilt kanseri türü, anormal deri hücresi büyümesi ve çoğalması olan ancak diğer vücut organlarına yayılmamış olandır. Açık tenli kişilerin, tipik olarak güneşe maruz kalmanın neden olduğu bu kanser türünü geliştirme olasılığı daha yüksektir. İyi huylu cilt kanseri, cilt kanserlerinin en yaygın türüdür ve çoğunlukla yüz, boyun ve eller gibi güneşe en çok maruz kalan bölgelerde ortaya çıkar. Ciltte yeni veya gelişen lezyonlar, kabuklu veya kanayan yaralar ve yaraların çevresinde kızarıklık ve şişlikler iyi huylu cilt kanserinin göstergeleridir. Ameliyat tipik olarak iyi huylu cilt kanserini tedavi etmek için kullanılır ve erken teşhis edilirse oldukça başarılı olabilir.

Cilt Kanseri İlerlerse Ne Olur?

Cilt kanseri, kötüleştikçe diğer vücut bölgelerine yayılabilir ve bu da tedaviyi zorlaştırır. Cilt kanseri ileri evrelerinde öldürücü olabilir. Yeni benlerin gelişimi veya önceden var olan benlerin boyutunda, renginde veya şeklindeki ayarlamalar gibi ciltteki herhangi bir değişikliğe göz kulak olmak çok önemlidir. Kaşıntı, kanama veya ağrı gibi herhangi bir olağandışı değişiklik veya semptom yaşarsanız, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmeniz çok önemlidir. Cilt kanserinin cerrahi olarak çıkarılması, radyasyon tedavisi, kemoterapi ve immünoterapi, ilerlemiş cilt kanseri için olası tedavilerdir.

Cilt Kanseri İlk Nerede Olur? 

Cilt kanseri vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir, ancak genellikle güneşe maruz kalan bölgelerde ortaya çıkar. Yüz, boyun, kollar ve eller buna dahildir. Ayakların altları, kasıklar ve kafa derisi gibi güneşe maruz kalmayan diğer bölgeler de cilt kanseri geliştirebilir. Cilt Kanseri Vakfı’na göre, melanom dışı cilt kanserlerinin yaklaşık %90’ı güneşten gelen ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalmayla ilişkilidir. Cildinizi düzenli olarak herhangi bir değişiklik veya düzensizlik açısından incelemek çok önemlidir, örneğin yeni oluşumlar veya halihazırda gelişmiş olan benler veya lekelerdeki değişiklikler gibi. Cilt kanseri tedavisinin başarısı erken teşhis ve müdahaleye bağlı olabilir.

Cilt Kanseri Kan Tahlilinde Belli Olur Mu? 

Hayır, bir kan analizi cilt kanserini doğrudan tanımlayamaz. Kan testleri, bir kişinin sağlığı hakkında fikir verebilir, ancak cilt kanserini teşhis etmek için kullanılamaz. Bir cilt kanseri türü olan ilerlemiş melanomun gelişimini ve tedaviye yanıtını takip etmek için belirli kan testleri kullanılabilir. Bu muayeneler, hastalığa bağlı spesifik proteinlerin seviyeleri için kanı kontrol eder. Doktorlar cilt kanserini tanımlamak için fizik muayene, biyopsi ve görüntüleme testlerinin bir kombinasyonunu kullanır. Herhangi bir cilt değişikliğine karşı uyanık olmak ve herhangi bir şüpheli lezyon keşfedilirse bir doktora görünmek çok önemlidir.

Cilt Kanseri Olduğu Nasıl Anlaşılır? 

Görünüşü değişen bir ben veya başka bir deri büyümesi, cilt kanserinin en tipik belirtilerinden biridir. Yeni veya değişen bir büyüme, iyileşmeyen bir yara veya mevcut bir benin renginde, şeklinde veya boyutunda bir değişiklik, uyarı işaretleri örnekleridir. Cilt kanseri ayrıca pürüzlü, kanla dolu bir şişlik veya bir yara izine benzeyen düz, pullu bir yama olarak da ortaya çıkabilir. Açıklanamayan cilt büyümeleri hakkında bir dermatoloğa danışılmalıdır; cilt muayenesi ve gerekirse biyopsi yapabilirler. Cilt kanseri tedavisi büyük ölçüde erken teşhise dayanır. Bu nedenle cildinizde herhangi bir olağandışı değişiklik fark ederseniz, rutin kendi kendine muayeneler yapmak ve bir dermatoloğa gitmek çok önemlidir.

Cilt Kanserini Ne Tetikler? 

Güneşten ve bronzlaşma yatakları gibi yapay kaynaklardan gelen ultraviyole (UV) radyasyona uzun süre maruz kalmak cilt kanserine neden olur. Cilt kanseri, UV radyasyonunun cilt hücrelerine verdiği hasarın neden olduğu DNA mutasyonlarının bir sonucu olarak gelişebilir. Açık tenli kişilerde, geçmişte güneş yanığı olanlarda ve ailesinde cilt kanseri öyküsü olanlarda cilt kanseri olma olasılığı daha yüksektir. Gölge bularak, koruyucu giysiler giyerek ve SPF’si 30 veya daha yüksek olan geniş spektrumlu güneş kremi uygulayarak UV ışınlarına maruz kalmanızı sınırlamak çok önemlidir.

İzmir’de Deri Tümörleri Fiyatları Ne Kadar?

İzmir’de deri tümörleri fiyatları uygulanan yöntemle doğru orantılı olarak farklılık gösterebilir. Vücudumuzun en büyük organı deriden oluşmaktadır. Derinin diğer organlara nazaran daha farklı bir yapısı bulunur. Bu yapıda çok çeşitli hücreler ve dokular bulunmaktadır. Tümör dediğimiz şey bu hücre veya dokulardan kaynaklanan kitleler olarak karşımıza çıkar. İnsanlar böyle bir problemle karşılaştıkları zaman çeşitli tedavi yöntemlerine başvurmaktadırlar.

İzmir pek çok alanda olduğu gibi sağlık alanında da önemli bir konumda bulunmaktadır. Hem en iyi hizmeti alıp hem de en iyi şekilde tedavi olmak istiyorsanız İzmir bu alanda önemli bir şehir olarak karşınıza çıkar. İzmir’de deri tümörleri fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlarımıza danışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir