Erkekte Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erkekte Meme Küçültme Ameliyatı (Jinekomasti) İzmir

Erkekte Meme Küçültme Ameliyatı; Halk arasında erkekte meme büyümesi olarak bilinen, adı verilen probleme tıpta “jinekomasti”  denir. Bu durumu düzeltmek için yapılan ameliyata erkekte meme küçültme operasyonunu denir. Erkekte meme büyümesi bir çok nedene bağlı oluşabilir.

Bazı ilaçlar ve gıdalar bu duruma neden olsa da en sık nedeni yapısal olup  bilinmemektedir. Ayrıca kullanılan bazı tür ilaçlar ya da spor yapan erkeklerin aldığı takviyeler de jinekomastiye neden olmaktadır. Erkek çocuklarda genellikle ergenlik döneminde oluşmaktadır.

Ergenlikteki jinekomasti normal kabul edilir. Ergenlikten sonra jinekomasti devam ediyorsa bu durumda tedaviye ihtiyaç vardır.

Yetişkinlerde ise 50 yaşından sonra da jinekomasti görülme sıklığı artmaktadır. Memelerde şişkinlik ve ağrı görülmesi, birinin diğerinden daha büyük olması jinekomasti belirtileri arasındadır.

Bu tür belirtiler gözlemlendiği zaman çözüm amaçlı olarak etkili tek yöntem erkekte meme küçültme ameliyatı yani jinekomastidir.

Alternatif olarak denenen cerrahi dışı yöntemler etkili sonuçlar vermemektedir. Günümüzde her üç erkekten birinde jinekomasti görülmektedir.

Özellikle ergenlik döneminde yaşanan bu hastalık, çocukların psikolojisini de olumsuz yönde etkilemektedir. Jinekomasti yaşayan çocukların yüzme gibi su sporlarından uzak durduğu görülmekte ve sosyal yaşantıları da değişmektedir.

Erkekte Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatında hastanın durumuna bağlı olarak anestezi türü belirlenmektedir ancak çoğunlukla genel anestezi tercih edilmektedir. Ameliyat süresi 1 ila 2 saat arasında değişim göstermektedir. Jinekomasti ameliyatında iki teknik uygulanmaktadır.

Meme içerisindeki yağ dokusu çok büyük değil ise içerideki yağlar liposuction yöntemi ile çıkarılmaktadır. Eğer ki memedeki yağ dokusu fazla ve deride sarkma ve gevşeklikler bulunuyor ise meme dokusu çıkarılmaktadır.

Meme dokusu çıkarılması işlemi liposuction için kullanılan kesiden yapılabilmektedir. Böylece meme dokusu çıkarılırken ek bir iz kalmamış olur. Ameliyat sonrası hastanın göğüs bölgesi düz bir görünüme kavuşmaktadır.

Erkekte Meme Küçültme Ameliyatı (Jinekomasti) İzmir

Erkekte Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Hasta bu ameliyattan istek ve beklentilerini doktor muayenesi sırasında ifade ettikten sonra bir ameliyat planı yapılmaktadır. Muayene sırasında hastanın kullandığı ilaç ya da takviyeleri doktoruna bildirmesi gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatı öncesi kesinlikle kan sulandırıcı ilaçların kullanılmaması gerekmektedir. Ameliyat öncesi meme bölgesindeki tüylerin temizlenmesi şarttır.

Ameliyat genel anestezi altında olacağı için ameliyat öncesi düzenli uyku ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi ameliyatın başarıyla tamamlanabilmesi açısından önemlidir.  Erkeklerde meme küçültme ameliyatı öncesi alkol ve sigara tüketiminin bırakılması da önerilmektedir.

Erkekte Meme Küçültme Sonrası İyileşme Süreci

Jinekomasti ameliyatı sonrası hasta 1 gün müşahede altında kaldıktan sonra ya da aynı gün taburcu olabilmektedir.

Fakat uzman doktor tarafından belirlenmiş olan tarihlerde düzenli olarak doktor kontrolü yapılması gerekmektedir. Ameliyattan 2-3 gün sonra hasta gündelik hayatına devam edebilmektedir.

Ancak ameliyattan sonra ilk bir ay korse kullanılması gerekmektedir. Jinekomasti ameliyatı sonrası ilk iki hafta darbelere karşı göğüs bölgesinin korunması oldukça önemlidir.

Bu noktada ağır sporlardan bir süre uzaklaşılmasında fayda vardır. Hasta iyileşme sürecinde hafif tempolu yürüyüşler yapabilmektedir.

Erkekte Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2023

Erkekte Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.nhs.uk/conditions/cosmetic-procedures/breast-reduction-male/

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir