Göğüs Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Göğüs Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Göğüs Büyütme Yöntemleri; Günümüzde pek çok kadın kendi kilosuna ve boyuna uygun daha dolgun göğüslere sahip olmak istemektedir. Göğüs büyütme yöntemleri olarak iki yöntem vardır.

Bunlardan birincisi silikon protezlerle meme büyütme ameliyatı diğeri ise enjeksiyon maddeleri ile ameliyatsız göğüs büyütmedir.  Bu yazıda bu göğüs büyütme yöntemleri arasındaki farklar ,hangisinin daha iyi olduğu ile avantaj ve dezavantajları anlatılacaktır.

Cerrahi Operasyonla Göğüs Büyütme Yöntemleri

Cerrahi operasyonlarla göğüs büyütme iki şekilde yapılabilir. Bunlardan birincisi silikon protezlerle yapılan göğüs büyütmedir. Diğeri ise yağ enjeksiyonu ile yapılan göğüs büyütmedir.

Cerrahi operasyonla göğüs büyütme yöntemleri arasında en sık kullanılanı protez yani silikon ile yapılan göğüs büyütmedir.

Silikon protezlerle yapılan ameliyat, göğüs büyütmenin en iyi ve standart yöntemidir. Bütün kadınlara uygulanabilir ve en tatminkar sonucu sağlar. Yağ enjeksiyonu ise sadece bazı kişilerde iyi sonuç verebilen bir yöntemdir. Herkese uygulanamaz.

Silikon  protezle yapılan göğüs büyütme ameliyatı, son yıllarda en sık yapılan estetik ameliyatlardan biri haline gelmiştir.

Hastalar için konforlu ve düşük riskli bir ameliyat olması, çabuk iyileşilmesi, sonucunun ameliyattan hemen sonra ortaya çıkması ve hasta memnuniyetinin çok iyi olması nedenleriyle bu ameliyatlar çok sık yapılmaktadır.

Ayrıca günümüzde teknolojinin gelişimi ile daha iyi ve daha dayanıklı silikonların üretimi ameliyatın daha sık tercih edilmesini sağlamıştır.

Yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme son yıllarda popüler olan diğer bir yöntemdir. Ancak yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme her hastaya uygulanamaz. Yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme için öncelikle hastanın belli oranda göğüs büyüklüğü olması gerekir.

Göğüsler çok küçükse yağ enjeksiyonu işlemi ile büyütme imkansızdır. Yağ enjeksiyonu ile büyütme için hastanın vücudunda yeterli yağı olmalıdır.

Bunun dışında yağ enjeksiyonu ile protezler kadar göğüs büyümesi elde edilemez. Daha az büyüme elde edilir. Belirgin büyüme isteyen hastalar için 2 seans gerekebilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Göğüs büyütme ameliyatı; ergenlik dönemini tamamlamış sağlıklı her kadına ya da trans kadına isteği doğrultusunda da yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu ameliyat, doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Doktorlar tarafından tavsiye edilen durumlar şunlardır; göğüsleri küçük olan ve bu durumun hastanın psikolojisini kötü etkilediği sezildiğinde, emzirme ve doğum sonrası göğüslerdeki sönmeyi eski haline getirmek gerektiğinde, göğüsler arasındaki simetrinin belirgin bir biçimde bozuk olması durumunda göğüs büyütme ameliyatı tavsiye edilmektedir.

Ameliyatsız Göğüs Büyütme (aquafilling)

Ameliyatsız göğüs büyütme son yıllarda çok gündeme gelmiş bir konudur. Ameliyat olmadan istenilen göğüs büyüklüğüne ulaşmak harika bir fikirdir ve kulağa çok hoş  gelmektedir. Ancak bu yöntemle ilgili ciddi problemler, riskler ve dezavantajlar mevcuttur.

Dezavantajlardan bahsedersek, birincisi meme protezinden çok daha pahalıdır.  Kalıcı değildir ve daha kısa ömürlüdür(5 yıl). Ayrıca bu maddenin performansı meme protezine göre çok daha düşüktür. Daha risklidir. Bu risklerden bahsedersek:

Bu yöntemde meme dokusunun altına hazır bir materyal (aquafilling maddesi) enjeksiyonu ile yapılır. Aquafilling enjekte edildikten sonra vücuda ve meme dokusuna karışır ve çıkarmak imkansızdır. Bu noktada problemler başlamaktadır.

Bu maddeye bağlı olarak, yapıldıktan yıllar sonra bile enfeksiyon, sertlikler, tekrarlayan şişlik ve ağrılara rastlanmaktadır. Bu rahatsızlıklar meydana geldiğinde bu maddeyi çıkarmak imkansız olduğu için tedavi çok zordur, uzun sürer ve sancılıdır.

Bu konuda bana bir şey olmaz diyebilirsiniz. Ancak böyle problemler yaşayan birçok hastaya rastladım. Bu maddeye bağlı hayati tehlike yaşayan birkaç hasta tedavi ettim. Bu süreçler çok zor ve sancılıydı. Bu nedenle bu yöntemi kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Bu yöntemin alternatifi olan silikon protezlerle olan meme büyütme ameliyatı çok daha güvenli ve risksizdir. Eğer silikonla meme büyütme ameliyatı ile ilgili bir problem yaşarsanız, protezi kolayca çıkarttırabilirsiniz.

Göğüs büyütme yöntemleri ile ilgili merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir