Jinekomasti Fiyatları 2023

Jinekomasti Fiyatları Ameliyatı Fiyatları 2022

Jinekomasti, erkeklerde meme büyümesi sorunu çeşitli nedenlere bağlıdır. Halk arasında en çok bilinen neden, meme bölgesinde yağlanmaya yol açan kilo artışıdır. 

Ayrıca alkol kullanımına bağlı oluşan göğüs çevresi yağ dokusu, vücut geliştirmede kullanılan gıda takviyeleri ve ilaçlar ve bazı ilaçların (antidepresanlar gibi) uzun süreli kullanımı gibi faktörler de erkeklerde meme büyümesine neden olur.

Jinekomasti (guy-nuh-koh-MAS-tee-uh), östrojen ve testosteron hormonlarının dengesizliğinden kaynaklanan erkek veya erkeklerde meme bezi dokusu miktarındaki artıştır. Jinekomasti, bazen eşit olmayan bir şekilde bir veya iki memeyi etkileyebilir.

Psödoginekomasti, erkek memelerinde glandüler dokuda değil, yağda bir artış anlamına gelir. Yeni doğanlar, ergenlik çağındaki erkekler ve yaşlı erkekler, hormon seviyelerindeki normal değişikliklerin bir sonucu olarak jinekomasti geliştirebilir, ancak başka nedenler de vardır.

Genellikle jinekomasti ciddi bir sorun değildir, ancak durumla baş etmek zor olabilir. Jinekomastili erkek ve erkek çocuklar bazen göğüslerinde ağrı hissederler ve utanabilirler. Jinekomasti kendi kendine geçebilir. Devam ederse, ilaç veya ameliyat yardımcı olabilir.

Jinekomasti genellikle iyi huylu (kanserli olmayan) bir durumdur. Hormon değişikliklerinin birçok farklı nedeni ile bağlantılı olabilir. Çoğu durumda, nedeni bilinmemektedir.

Erkeklerde Jinekomasti

Büyüme döneminde meme dokusundaki artış geçici veya kalıcı olabilir. 18 yaşından sonra kalıcı meme büyümelerinin nedeni araştırılmalıdır. Muayeneden sonra küçültme ameliyatına doktor tarafından karar verilecektir.

Hormonal bozukluklar, testis ve böbrek üstü bezi tümörleri ve tiroid bezi fonksiyon sorunları da erkeklerde meme büyümesinin nedenleri olabilir. Bu nedenle jinekomasti için başvuran hastalar yukarıda belirtilen hastalıklar açısından muayene edilmeli ve gerekli testler yapılmalıdır. 

Bir hastalığa bağlı meme büyümesi durumunda bu hastalıkların tedavisi doğrultusunda doktor onayı ile estetik operasyon yapılmalıdır.

Erkeklerde meme büyümesi ciddi psikolojik sorunlara neden olur. Kendine güvenin azalması, çıplaklıktan utangaçlık, karşı cinsle ilişki kurma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu büyüme yukarıda sayılan hastalıklardan kaynaklanmıyorsa jinekomasti ameliyatı ile hasta kısa sürede bu problemden kurtulabilir.

Jinekomasti Ameliyat Öncesi

Ameliyat öncesi hasta ile birlikte yapılan planlama ve muayenelere göre vücut yapısına en uygun meme formuna karar verilir. Hastadaki meme büyümesinin kalitesine bağlı olarak estetik operasyonda iki farklı yaklaşım vardır: Açık cerrahi ve Liposuction.

Meme büyümesi orta veya ileri düzeyde ise açık cerrahi yöntemi uygulanır. Genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 2 saat sürer. Göğüs bölgesindeki küçük kesilerle fazla doku çıkarılır. Sarkma ilerlemişse cilt dokusu da çıkarılmalıdır. 

Kesikler iz bırakmayan dikişlerle kapatılır ve ameliyat tamamlanır. Memedeki büyüme ilerlemiyorsa liposuction yöntemi ile kol altından veya meme altından girilerek doku fazlası alınır. Lokal anestezi altında yapılan ameliyat 30 ile 90 dakika arasında sürer.

Öncelikle meme büyümesine neden olacak hastalıklar değerlendirilir. Ameliyata engel bir durum yoksa planlamaya göre ameliyat yöntemi belirlenir ve ameliyat gününe karar verilir.

Ameliyattan 10 gün önce kan sulandırıcı ilaçlar ve yiyecekler kesilmelidir. Sigara ve alkol kullanımı bir hafta önceden sonlandırılmalıdır.

Jinekomasti Belirtileri

Ergenlik döneminde ortaya çıkan ve çoğu zaman geçici olan belirtiler izlenmelidir. Bu belirtiler bir veya iki memede de görülebilir.

 • Göğüs hassasiyeti,
 • Meme altında küçük şişlik,
 • Göğüs büyüklüğünde dengesizlik.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

 • Açık işlem uygulanıyorsa hasta ameliyattan sonra bir gece hastanede kalmalıdır. Liposuction yönteminde hasta aynı gün taburcu edilir.
 • Ameliyat sonrası hissedilecek ağrı ağrı kesiciler kullanılarak giderilir. Ödem veya hassasiyet olması durumunda bu şikayetler en fazla 3 gün içinde kaybolur.
 • Ameliyattan sonra hasta 3 hafta boyunca sürekli korse kullanır. Bu sürenin sonunda hasta vücudunu yoran aktiviteleri yaparken sadece göğüs korsesi kullanır. Altı haftadan sonra korse kullanmaya gerek kalmaz.
 • Tam iyileşme 6. ayın sonunda gerçekleşir.

Doğal Hormon Değişiklikleri

Testosteron ve östrojen hormonları hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsiyet özelliklerini kontrol eder. Testosteron, kas kütlesi ve vücut kılları gibi erkek özelliklerini kontrol eder. 

Östrojen, göğüslerin büyümesi de dahil olmak üzere kadın özelliklerini kontrol eder. Çoğu insan östrojeni yalnızca dişi bir hormon olarak düşünür, ancak erkekler de üretir – genellikle küçük miktarlarda olsa da. 

Erkek östrojen seviyeleri çok yüksek veya testosteron seviyeleri ile dengesizlik jinekomastiye neden olabilir.

 • Bebeklerde jinekomasti. Erkek bebeklerin yarısından fazlası annelerinin östrojeninin etkisiyle büyümüş göğüslerle doğarlar. Genellikle şişmiş meme dokusu doğumdan iki ila üç hafta sonra kaybolur.
 • Ergenlik döneminde jinekomasti. Ergenlik döneminde hormon değişikliklerinin neden olduğu jinekomasti nispeten yaygındır. Çoğu durumda, şişmiş meme dokusu tedavi olmaksızın altı ay ile iki yıl arasında kaybolur.
 • Yetişkinlerde jinekomasti. Araştırmacılar, 50 ila 80 yaş arasındaki erkekler arasındaki yaygınlığın %24 ile %65 arasında olduğunu tahmin ediyor. Bununla birlikte, durumu olan çoğu erkek semptom yaşamaz.

Sağlık Koşulları

Çeşitli sağlık koşulları hormonların dengesini etkileyerek jinekomastiye neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Hipogonadizm: Klinefelter sendromu veya hipofiz yetmezliği gibi testosteron üretimini düşüren durumlar jinekomasti ile ilişkilendirilebilir.
 • Yaşlanma: Yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan hormon değişiklikleri özellikle kilolu erkeklerde jinekomastiye neden olabilir.
 • Tümörler: Testisleri, adrenal bezleri veya hipofiz bezini içerenler gibi bazı tümörler, erkek-dişi hormon dengesini değiştiren hormonlar üretebilir.
 • Hipertiroidizm: Bu durumda, tiroid bezi çok fazla tiroksin hormonu üretir.
 • Böbrek yetmezliği: Diyaliz tedavisi gören kişilerin yaklaşık yarısında hormonal değişiklikler nedeniyle jinekomasti görülür.
 • Karaciğer yetmezliği ve siroz: Karaciğer sorunları ve siroz ilaçları ile ilgili hormon seviyelerindeki değişiklikler jinekomasti ile ilişkilidir.
 • Yetersiz beslenme ve açlık: Vücudunuz yeterli beslenmeden yoksun bırakıldığında, östrojen seviyeleri aynı kalırken testosteron seviyeleri düşer ve hormonal bir dengesizliğe neden olur. Jinekomasti, normal beslenme devam ettiğinde de olabilir.

Jinekomasti Ameliyatını Sigorta Kapsar Mı?

Sigorta, erkeklerde meme dokusunu küçültmek için kozmetik bir prosedür olan jinekomasti ameliyatı için ödeme yapabilir veya yapmayabilir. Hastanın sigorta planı, jinekomastinin oluşma nedeni ve durumun derecesi işlemin sigorta kapsamında olup olmadığını belirleyen değişkenlerden bazılarıdır. Jinekomasti bazen, sigorta tarafından karşılanabilecek hormonal dengesizlik gibi ikincil bir tıbbi durumdan kaynaklanabilir. Jinekomasti ağrı veya rahatsızlık gibi fiziksel semptomlara neden oluyorsa, sigorta prosedür için ödeme yapabilir. Sigortanın, tamamen kozmetik amaçlı ve tıbbi olarak gerekli olmayan ameliyatları karşılaması pek olası değildir. Ameliyatın planınız tarafından karşılanıp karşılanmayacağını öğrenmek için hem cerrahınızla hem de sigorta şirketinizle konuşmanız önerilir.

Jinekomasti Ameliyatı Özel Hastanede Ne Kadar? 

Jinekomasti ameliyatı, erkek hastalardan fazla meme dokusunun çıkarılmasını içerir. Jinekomasti ameliyatı özel hastanelerde sıklıkla elektif bir işlem olarak sunulmaktadır. Bu ameliyatın fiyatı, hastanenin konumu, cerrahın nitelikleri ve prosedürün karmaşıklığı gibi bir dizi değişkene bağlı olarak değişebilir. Kullanılan anestezi türü, prosedürün uzunluğu ve gerekli ameliyat sonrası bakım, fiyat üzerinde etkili olabilir. Tıbbi personel, ekipman ve malzeme fiyatlarındaki değişikliklerin de ameliyatın toplam maliyeti üzerinde etkisi olabilir. Bu nedenle, prosedürün kesin maliyetini belirlemek için hastaların lisanslı bir cerrahla konuşması da çok önemlidir. 

Jinekomasti Fiyatları 2023

Jinekomasti, erkeklerde göğüs dokusunun büyümesi olarak tanımlanır. Jinekomasti ameliyatı, göğüs dokusunun çıkarılması veya düzeltilmesi için yapılan bir cerrahi prosedürdür. Fiyatlar, cerrahin yapılacağı bölgenin büyüklüğü, cerrahın deneyimi ve yerinin yerleşim yeri gibi faktörlere göre değişebilir. Jinekomasti ameliyatı için ortalama fiyatlar bulunur ancak bu fiyatlar, sağlık sigortası kapsamı dışında olabilir ve ülkeler arasında değişebilir.

2023 Jinekomasti Fiyatları İzmir, İstanbul, Ankara

Jinekomasti Fiyatları hakkında araştırma yapanlar, elbette öncelikle yaşadıkları şehirlerde bu işlemi yaptıran hekimleri sorgular. Ancak bir gerçektir ki, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde, klinik ve hekim sayıları dikkate alındığında, çok daha fazla seçenek vardır.

Örneğin, Antalya’da yaşayan birisi, 2023 İzmir Jinekomasti Fiyatları ve İstanbul fiyat bilgisi edindiğinde, muhtemelen daha uygun seviyelerle karşılaşır. Bu sektör temsilcisi sayısının değişikliğinden kaynaklanan bir durumdur.

Büyük şehirlerde, çok daha fazla klinik ve hekim bulunurken, genel nüfus yoğunluğu itibariyle Antalya daha büyük şehirlerden daha geride kalabilir ve buna bağlı olarak daha yüksek maliyetler ortaya çıkabilir.

Elbette Antalya bir büyük şehirdir ancak diğer üç büyük şehir dikkate alındığında, daha az imkân olduğu çıkarımı kolaylıkla yapılabilir.

Kaynakça:

https://www.lawtonmd.com/blog/how-much-does-gynecomastia-surgery-cost

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.