Jinekomasti İzmir – Erkeklerde Meme Büyümesi

Jinekomasti İzmir - Erkeklerde Meme Büyümesi

Jinekomasti fiyat bilgisinden önce jinekomasti ve nedenleri anlatılacaktır. Yazının alt kısmında jineokomasti fiyat bilgisi  ile ilgilidir. Jinekomasti erkeklerde herhangi bir nedenden dolayı oluşan meme büyümesine denir.

Bazen ergenlik döneminde oluşan bu durum öz güven kaybı yaşanmasına neden olur. Jinekomasti sorunu erkeklerde daha çok psikolojik ve sosyal boyutta kendini gösterir. Erkek cinsiyetinin özelliklerini tam olarak taşımadığı hissine kapılıp kendini sosyal hayattan soyutlayabilir.

Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

Jinekomastinin birçok nedeni vardır. Bu nedenler arasında en sık görüleni, nedeni bilinmeyen de denilebilen idiyopatiktir. Bunun dışında bazı hastalıklar ve ilaçlar da bu jinekomastiye neden olur.

Örnek olarak bazı karaciğer hastalıklarında karaciğerde yıkılan östrojen atılamaz ve vücutta birikir, buna istinaden memelerde büyüme gözlenebilir.

Çok fazla kilolu yani obez kişilerde meme dokusu gereğinden fazla büyüyebilir. Bazı ilaçlar yan etki olarak da jinekomastiye neden olabilir. Vücut çalışan erkeklerde aldıkları ilaçlara istinaden büyüme gözlenebilir.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler her iki memede veya bazen tek taraflı memede büyüme şeklinde kendini gösterir. Bazen hormon dengesizliğine bağlı meme dokusu büyümesinde her iki memede ağrı görülebilir. Dışarıdan gözle görülür bir büyüme mevcuttur.

Jinekomasti Tedavisi Nasıldır?

Meme dokusunun büyümesi kişiyi sosyal ve psikolojik olarak çok rahatsız eder. Özellikle ergenlik döneminde görülen meme dokusu büyümesi ergenin öz güven kaybı yaşaması ve arkadaş ortamından dışlanmasına neden olabilir.

Doğumdan hemen sonra erkek çocuklarında görülen meme dokusu büyümesi anneden geçen hormonların etkisiyle olduğu için geçici bir durumdur. Çocuklarda herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Meme dokusunun büyümesi genç erişkin hastalarda genellikle cerrahidir.

Öncelikle altta yatan neden tespit edilmelidir. İlaç kullanıma bağlı ise mutlaka ilaç kesilmelidir. Ergenlerde genellikle ergenlik sonrasında kendiliğinden düzelmektedir.

Genç  ve erişkin hastalarda ise cerrahi tedavi uygundur. Sadece yağ dokusuna bağlı büyüme varsa liposuction yöntemi yeterli olmaktadır. Meme dokusu büyümüşse liposuction ile birlikte meme dokusu çıkarılmaktadır. Jinekomasti ameliyatı genel olarak zor bir ameliyat değildir.

Kısa sürede iyileşme ve sosyal hayata dönüşün olduğu hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu ameliyatlardandır. Zor bir ameliyat olmaması,  iyileşmenin çabuk ve hasta memnuniyetinin yüksek olması  jinekomasti fiyat bilgisini kritik hale getirmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2023

Jinekomasti estetik ameliyat kapsamında değerlendirilen bir sorundur. Öncelikle plastik cerrah tarafından ayrıntılı bir muayene gerekir ve altta yatan neden göre tedavi cerrahi gerekir.

Jinekomasti fiyatı kişiden kişeye değişebilir, jinekomasti ne kadar büyükse ameliyat süresi uzayacağı içi Jinekomasti fiyatı artacaktır.

Ameliyat genellikle 1-1.5 saat kadar süren bir ameliyattır. Ağrılı bir ameliyat değildir. İşlem sonrası iyileşme çabuk olur. Bir kaç gün içinde işe dönülür. Jinekomasti fiyatları 2023 bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/body/gynecomastia-surgery-guide

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir