Karın Germe Ameliyatı Riskli mi?

Karın Germe Ameliyatı Riskleri Var Mıdır?
Karın Germe Ameliyatı; Genellikle aşırı kilo alıp vermeden dolayı karın bölgesinde oluşan deri sarkmaları diyet ve egzersiz yapılsa dahi ortadan kalkmamaktadır.Karın bölgesinde oluşan deformasyonları yok etmek amacıyla karın germe ameliyatı uygulanmaktadır. Peki bu cerrahi operasyonun süreci nasıl olmakta ve sonrasında neler gözlemlenmektedir? Karın germe ameliyatı riskleri var mıdır, hastayı nasıl etkilemektedir?

Neden Karın Germe Ameliyatına Başvurulur?

Karın germe ameliyatı diğer adıyla abdominoplasti, liposuction uygulamasıyla beraber yapılabilen ve sonucunda karın bölgesindeki sarkmış derinin toparlanarak fazlalık olan yağların alınarak düz bir karın görüntüsüne ulaşma girişimidir.Yağlı ve sarkmış bir karına sahip olan herkes bu ameliyatla kesin çözüme ulaşabilmektedir. Karın germe ameliyatı olmadan önce hasta tarafından gerekli uğraşlar verilmektedir ancak verilen uğraşlara deri fazlası ve sarkma varsa sonuca ulaşılamaz.Bu uğraşlar düzenli beslenme adı altında yapılan diyet ve yoğun tempolu egzersizlerdir. Tüm bunlara rağmen karın bölgesini terk etmeyen yağlar ve sarkmalar var ise karın germe ameliyatı uygulanmaktadır.

Kimler Karın Germe Ameliyatı Olabilir?

Karın germe ameliyatı yani abdominoplasti uygulaması 18 yaşını doldurmuş her hasta için yapılabilmektedir. Karın germe ameliyatına hem kadın hem de erkek hastalar çeşitli sebeplerden dolayı ihtiyaç duyabilmektedir.Ancak doğum yapma durumundan dolayı kadın hastaların bu ameliyata daha fazla ihtiyaç duyduğu gerçeği bilinmektedir. Özellikle birçok kez doğum yapan kadınların karın bölgelerinde sarkma meydana gelmesi oldukça normal bir durumdur.Bu durumun diyet ve egzersizlerle önüne geçilemediğinde karın germe ameliyatına başvurulmaktadır. Karın germe ameliyatı düz bir karına ulaşmak için kesin çözüm yoludur.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı tek başına yapılabildiği gibi diğer cerrahi operasyonlarla beraber de uygulanabilmektedir. Örneğin hem yağlı hem de sarkmış bir karına sahip hastalarda öncelikle liposuction uygulaması yapılarak karın bölgesindeki fazlalık olan yağlar alınmaktadır.Yağ alma işleminden sonra karın derisinin altında gevşemiş olan karın kasları birbirine dikilerek karın duvarı sıkılaştırılmaktadır. İsteğe göre bel bölgesinde de sıkılaştırma işlemi yapılarak belirgin bir bel oluşumu sağlanabilmektedir.Tüm bu işlemlerin ardından kaldırılan deri yerine geri dikilmektedir ve düz bir karın oluşumu tamamlanmış olmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Anestezi Türü Nedir?

Karın germe ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. 3 ile 4.5 saat arasında süren bir cerrahi operasyon için genel anestezi uygun görülmektedir..

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Karın germe ameliyatı olmaya karar vermiş kişilerin ameliyat öncesinde uygulaması gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bu hususları dikkate almaları ameliyatın başarılı bir şekilde gerçekleşmesi adına oldukça önemlidir.Öncelikle ameliyat tarihinden yaklaşık 2-3 hafta öncesinde kan sulandırıcı ağrı kesicilerin kullanımına son verilmelidir.Ginseng, E vitamini, ginko biloba gibi maddeler içeren takviye edici multivitaminlerin kullanımı da bu süreç içerisinde bırakılmalıdır.Ameliyat öncesinde yeşil çay gibi bazı bitki çayları tüketilmemelidir. Ayrıca sigara ve alkol kullanımından ameliyat öncesi süreçte kaçınılması gerekmektedir.Tüm bunlar uygulandıktan sonra ameliyata 2-3 gün kala beslenme şekline dikkat edilmelidir. Kabızlığa yol açacak besinlerden uzak durulmalı ağırlıklı olarak sebze yemekleri tercih edilmelidir. Tüm bunlar uygulandığı takdirde karın germe ameliyatının başarılı bir sonuca ulaşması kolaylaşmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri

Her ameliyatın olduğu gibi karın germe ameliyatının da birtakım riskleri bulunmaktadır. Önemli olan bu risklerin ameliyat öncesinde bilinerek doktor ve hasta tarafından gerekli tedbirlerin alınmasının sağlanmasıdır.Doktor tarafından ameliyat öncesinde ve sonrasında verilen tavsiyelere uymak da bu riskleri oldukça azaltmaktadır.Her cerrahi operasyonda olabileceği gibi karın germe ameliyatında da hematom denilen cilt altında kanama veya seroma denilen doku sıvısı toplanması gerçekleşebilmektedir. Hematom ya da seroma enfeksiyon oluşumuna sebep olabilmektedir.Bu durumun önüne geçebilmek adına ameliyat esnasında ve ameliyat sonrasında gerekli tedbirler alınmaktadır.Ayrıca karın gerdirme ameliyatı olan herkesin iyileşme süreci birbirinden farklıdır bu yüzden iyileşme sürecinin kişiden kişiye uzun veya kısa olması durumu göz önünde bulundurulmalıdır.Karın germe gibi ameliyatlardan sonra ve 3 saati geçen tüm ameliyatlarda bacakta pıhtı oluşması riski vardır. Bu risk düşük olup ameliyat öncesi gerekli önlemler alınırsa bu risk çok düşük hale getirilir.Bacakta pıhtı oluşumuna karşı en önemli önlemlerden biri ameliyatlardan sonra yürüyüş yapmaktır. Hastalar mutlaka karın germe ameliyatlarından sonra yürümeleri gerekmektedir. Ameliyat sonrası yürüyüş bacakta pıhtı riskini en çok azaltan yöntemdir.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatı sonrası ilk 3gün orta düzeyde  ağrı görülmesi normaldir ancak doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır. Ameliyattan sonra kontrollere göre 1-3 gün arasında hastanede kalmak gerekebilmektedir.3 günden sonra ağrı azalır. Operasyon bitiminden yaklaşık 48 saat sonra hasta duş alabilmektedir. Dikişler ortalama 1 ila 3 hafta arasında alınmakta, dikişler alındıktan sonra daha iyi hissedilmeye başlanmaktadır.Ameliyattan 1 hafta sonra ağır işler yapmayacak şekilde günlük yaşantıya dönülebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Karın germe ameliyatı riskleri arasında görülen dikiş izi kalma sorunu çoğu kişi oldukça önemlidir. Ancak iz kalma durumu, ameliyattan sonrası ile ameliyattan 1 sene sonrasında farklılık göstermektedir. Başlangıçta belirgin olan dikiş izi zamanla silikleşir ve gözle kolayca görülebilir hali yok olmaktadır.Hiçbir zaman tamamen kaybolmasa da silikleşmesi sebebiyle göze çarpmayan ve dikkatli bakıldığı takdirde belli olan bir iz haline dönüşmektedir. Atılan dikişler iç çamaşırı altına gizlenecek şekilde olduğundan dolayı görünür bölgelerde bulunmamaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri Hakkında

Karın germe ameliyatı riskleri ile ilgili detaylı bilgi almak ve yapılması gereken işlemlere karar vermek için doktor muayenesi şarttır.Hem riskleri öğrenmek hem de ameliyat süreci ve fiyat konusunda bilgi almak için tarafımıza ulaşmanız yeterli olacaktır. Bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde, uzman kadromuz ve geçmiş karın germe ameliyatlarındaki başarımız konusunda detaylı bilgi tarafınıza aktarılacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2023

Diğer tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi bu operasyon da karın germe ameliyatı riskleri göz önünde bulundurularak yaptırmaya karar verilmesi gerekmektedir. Karın germe ameliyatı tek başına uygulanabilmekte ancak liposuction gibi farklı işlemlerle de yaptırılabilmektedir.Ayrıca karın germe ameliyatı kısmi ve tüm karın olmak üzere yapılabilmekte dolayısıyla cerrahi operasyonun uygulanacağı alan değişebilmektedir. Bu yüzden karın germe ameliyatı fiyatları yapılacak olan işleme göre değişiklik göstermektedir.Kaynakça:https://www.nhs.uk/conditions/cosmetic-procedures/tummy-tuck/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir