Kemerli Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kemerli Burun Estetiği Ameliyatı

Kemerli Burun Estetiği Ameliyatı; Burun estetiği yaptırmak isteyen hastanın beklentileri ve genel sağlık durumu göz önüne alınarak burun şeklinde birtakım değişiklikler yapmak mümkün olmaktadır.

Burun anatomisinin incelenmesi üzerine hastanın yüz şekli hesaba katılarak burun şeklinde yapılacak değişiklikler belirlenmektedir.

Burun şeklini beğenmeyen hastalar genellikle kemerli burun yapısına sahip olmaktadır. Kemerli burun estetiği ameliyatı sayesinde burun şeklindeki istenmeyen görüntü ortadan kaldırılmakta ve hastanın yüz yapısına uygun yeni bir burun görünümü elde edilmektedir.

Kemerli Burun Görünümü Nasıl Düzeltilir?

Kemerli burun yapısına sahip olan hastaların burun görüntüsünden rahatsız olmaları sebebiyle kemerli burun estetiği ameliyatı yapılmaktadır. Burun ameliyatında kemerli görünümü oluşturan fazlalık alınarak hastaya doğal bir burun şekli oluşturulmaktadır.

Burun kemeri fazlalığı olan hastaların aşağıya doğru sarkmakta olan burun görünümleri olmaktadır. Burun kemeri düşüklüğü olanlarda ise burun görünümleri yatay ve yayvan şekillerde olmaktadır.

Bu görünümler şekil bozukluğu olarak nitelendirildiği için kişiye rahatsızlık verebilmektedir. Bazı durumlarda kemerli buruna sahip olan hastaların burun yapısı sebebiyle birtakım sağlık sorunları da yaşayabilmektedir.

Hem sağlık problemlerini ortadan kaldırmak hem de hastayı istediği burun görünümüne kavuşturabilmek açısından burun estetiği ameliyatı yapılmaktadır.

Kemerli burun estetiği ameliyatı talep eden hastanın uzman doktor tarafından muayene edilmesi ve burun yapısının incelenmesi gerekmektedir. Burun yapısı incelenirken kıkırdak yapısının belirlenmesi ve buna uygun olacak şekilde ameliyat planının hazırlanması sağlanmaktadır.

Kemerli burun görünümüne sahip olan hastanın burnunda kemer fazlalığı bulunuyorsa ilk etapta sahip olduğu kıkırdak törpülenerek şekil düzeltimi yapılmaktadır.

Kemer fazlalığının aksine hastada kemerli burun eksikliği bulunuyorsa hastanın diğer uygun yapıdaki bölgelerinden kıkırdak alınarak burna eklenmektedir.

Ayrıca burun ucu küçültme işlemleri için de uygulanan kemerli burun estetiği ameliyatında burun ucuna doğal bir görünüm vermek amaçlanmaktadır.

Burun estetiği ameliyatlarının genelinde öncelikle hastanın yüz şekliyle orantılı bir burun görünümüne kavuşması amaçlanmakta ve bu amaç doğrultusunda doğallıktan yana olunmaktadır.

Özellikle kemerli burun ameliyatlarında burna yapılan müdahaleler burnun şeklini doğrudan değiştirmeye yönelik olduğu için yapay durmamasına özen gösterilmektedir.

Kemerli burun ameliyatlarında uygulanan burun ucu küçültme ve kaldırma işlemlerinde de burun ucuna orantılı şekil verilmesi aşırı kalkık bir burun oluşmasının önüne geçmektedir.

Burun Estetiğinde Kullanılan Teknikler

Kemerli burun estetiği ameliyatı olacak hastanın burun ameliyatının hangi teknikle yapılacağının belirlenmesi belirli birkaç kıstasa bağlıdır. Kullanılacak olan tekniğin seçiminde öncelikle hastanın genel sağlık durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Bunun için ameliyat öncesi süreçte uzman doktor tarafından istenen tahlil ve tetkiklerin hasta tarafından eksiksiz şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir.

Daha sonra hastanın kendi burun şeklinde yapmak istediği değişiklikler ve ortaya çıkacak olan yeni burun görünümünün yüz şekline olan uygunluğu hesaplanmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra estetik operasyonu gerçekleştirecek olan doktorun estetik tekniğini ne kadar iyi bildiği ve tecrübesi burun estetiğinde kullanılacak olan yöntemin belirlenmesinde etkili olmaktadır.

Burnu açarak da denilen açık teknik ve burun içerisinden olarak adlandırılan kapalı teknik olmak üzere iki ayrı estetik operasyon yöntemi bulunmaktadır. Açık ya da kapalı tekniğin kullanılması burun kemik ve kıkırdak iskeletine hangi yolla ulaşıldığına bağlı olarak ortaya çıkmıştır.

Kapalı teknikte; burun içerisinden girilerek burnun her iki kanadının altından açılan kesilerle burun cildinin kaldırılması ve bu sayede burun kemik ve kıkırdak iskeletine ulaşılabilmesi amaçlanmaktadır.

Burun, kemik ve kıkırdak iskeletine ulaştıktan sonra ameliyat planına göre belirlenen müdahaleler yapılmakta ve şekil değişikliği sağlanmaktadır.

Kapalı tekniğin açık ameliyat tekniğine göre birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ameliyat sonrası burun bölgesinde oluşan ödemin açık ameliyat tekniğine göre daha hızlı iyileşmesi ve burun şeklinin daha kısa sürede oturmasıdır.

Burnu açarak yapılan açık teknik ise burun delikleri arasından açılan kesi ile burun kemik ve iskeletine kolayca erişebilmesidir.

Belirlenen müdahaleler doktor tarafından burun içerisini rahatlıkla görmesiyle gerçekleşmektedir. Açık teknik kullanılarak yapılan burun estetiği operasyonlarında ameliyat sonrası iyileşme süreci daha uzun olmaktadır.

Kemerli Burun Estetiği Operasyonu Nasıl Yapılır?

Kemerli burun estetiği ameliyatında öncelikle uygulanacak olan işleme göre kullanılacak olan ameliyat tekniği belirlenmektedir. Burun kıkırdağının törpülenmesi veya kıkırdak eklemesi yapılacak olan hastalara yapılacak işleme uygun bir ameliyat programı hazırlanmaktadır.

Açık ya da kapalı teknikle estetik operasyonu yapılmakta ve operasyon ortalama 2 saat kadar sürmektedir. Operasyon sonrası hasta bir gece gözetim altında tutularak ertesi günü taburcu edilmektedir.

Kemerli Burun Estetiği Sonrası

Kemerli burun estetiği ameliyatı olan hastanın ilk 2 hafta boyunca yatarken başını dik konumda tutması gerekmektedir.

Operasyon sonrası oluşabilecek şişlik ve morlukların önlenmesi, meydana gelebilecek kanamayı kontrol altına alınabilmesi açısından hastanın başını yüksekte tutması oldukça önemlidir.

Alınan önlemlere rağmen ağrı ve morluk oluşumu normal karşılanan bir durumdur. Ameliyat sonrası uzman doktor tarafından kullanılması tavsiye edilen ağrı kesici ilaçların kullanımı iyileşme sürecini kolaylaştırmaktadır.

Ameliyattan 7 ila 10 gün sonra burun içerisindeki aparatlar çıkartılmakta ve hastanın sosyal hayatına dönmesi sağlanmaktadır.

Kemerli burun estetiği ameliyatı yapıldıktan sonra burnun yeni şeklinin tamamen oturması 6 ay ile 1 yıl arası değişmektedir. Bu süre içerisinde burnu darbelere karşı olabildiğince korumak, oluşan yeni şeklin bozulmaması açısından oldukça önemlidir.

Ayrıca burna temas edecek ve ağırlık yapacak gözlük gibi aksesuarların kullanımına ameliyattan sonra 2 ay kadar ara verilmesi gerekmektedir.

2 aydan sonra hafif gözlükler takılabilir. Kemerli burun estetiği sonrası doktor tarafından belirlenen muayene tarihlerinin aksatılmadan kontrole gidilmesi ameliyat sonrası sürecin başarıyla tamamlanması için şarttır.

Kemerli burun estetiği ameliyatı, hasta memnuniyetinin en fazla olduğu estetik ameliyatlardandır.

Kemerli Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2023

Kemerli Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.facialplasticsbh.com/rhinoplasty/specific-considerations-in-rhinoplasty/aquiline-nose-rhinoplasty/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir