Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları 2023

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları 2022

Kepçe kulak ameliyatı büyük kulak görünümü ile kulak kepçesinde meydana gelen yetersiz kıvrımları giderebilmek adına uygulanan bir kulak şekillendirme için yapılır. Başarı oranında hasta memnuniyeti oldukça yüksektir ve kepçe kulak ameliyatı tamamen estetik plastik cerrahlar tarafından yapılır.

Kulaklar her iki yanında yer alır ve karşıdan bakıldığında hemen göze çarpar. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatı estetik görünüm açısından daha çok tercih ediliyor.

Dikkat çekecek düzeyde olan kepçe kulaklarda kişinin yaşam kalitesini düşüren sosyal ve psikolojik sorunlara yol açar. Özellikle küçük yaştan itibaren arkadaşlar arasında alay konusu olma durumu okul çağında başlayabilir.

Kulakları saçlarla kapama gereksinimini duyanlar, kaygı, özgüven eksikliği gibi birçok duruma yol açar. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatı yapılabilmektedir.

Kepçe Kulak Neden Olur?

Kepçe kulak neden olur özetle, kulaklarda deformitesinin oluşmasına neden olan farklı iki problem bulunur. Bunlar, kulak kepçesi içindeki ‘’antiheliks’’ olarak bilinen kıvrımın tam olarak oluşmaması, kulak kepçesi iç kısmındaki kıkırdağın fazla şekilde gelişmesidir.

İki durum, ya beraber ya da birlikte kullanılarak kepçe kulak görünümüne neden olur. Kepçe kulak ameliyatında başarılı sonuçlar için ameliyat öncesinde detaylı değerlendirme yapılır. Böylece problemin tam olarak anlaşılması adına ve cerrahi işlemlerinde hepsini düzeltecek şekilde uygulanması gerekir. 

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Kulak gelişimi genellikle 5 ila 6 yaş civarında tamamlanır. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatının en uygun zamanı da okul öncesi dönemdir. Böylece çocukların okul hayatında yaşayacağı sosyal problemlerin ve psikolojik travmaların önüne geçilir.

Kepçe kulak ameliyatı, okul öncesi dönemde yapıldığında, çocukların beden algısını bozmaz. Yani yeni görünümüyle sosyal çevresine daha kolay adapte olabilir. Aynı zamanda çocukların özgüven sorunlarının önüne geçer.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı, lokal anestezi altonda ameliyathane şartlarında yapılır. Kepçe kulak ameliyatı ne kadar sürer, yaklaşık olarak 1-1,5 saat sürebiliyor. Çocuklarda ise genel anestezi yapılabilir, operasyon genellikle kulak arkasındaki kıvrımlara yerleştirilen kesiler ile yapılır. 

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır baktığımızda neredeyse hiç iz bırakmayan yöntemlerle yapılır. Kepçe kulak ameliyatı yöntemlerinde, kulaktaki fazla kıkırdağın çizilerek veya törpülenerek zayıflatılmasıyla yapılır.

Gerektiği zaman çıkarılması, emilen veya emilmeyen dikişlerle kulağa, arka kısmına doğru daha kıvrımlı şekilde şekil verilir. Bireylere özel operasyonun yapılması daha iyi bir sonuç verir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Kepçe kulak ameliyatı sonrası bireyler hemen ayağa kalkabilecektir. İlk birkaç günde kulaklarda şişlik meydana gelir fakat bu ağrı çok şiddetli olmaz.

Meydana gelen ağrı da çeşitli ağrı kesicilerle kontrol altına alınır. İyileşmenin kolaylaştırılması ve kulak dokunun korunması adına kulaklar sarılır. Ameliyattan iki gün sonrasında bu pansuman çıkabilir. 

Genel olarak 3 ila 4 hafta kadar koruyucu bir saç bandı takılır, kulağın iyileşene kadar olan süreçte şeklini muhafaza eder. Bu şekilde olduğu zaman hastalar kulağının üstüne yatabilir ve duş alabilirler.

Dikişler emildiğinden dolayı ameliyat sonrasında dikiş aldırılmaz. Bu süreçte ise kulakların dış yüzeyine antibiyotikli kremler kullanılır. Kontroller sırasında da kulak arkasındaki dikişlere bakılır, gerektiğinde bu bölgelerin temizliği yapılır.

İyileşme süresince gözlük kullanmak gerekirse, gözlüğün dikişlerin üzerine baskı yapmadığına emin olmak gerekir. 

Ameliyatsız Kepçe Kulak Tedavisi

Kulak kepçe durumunda özellikle yenidoğan döneminde ilk altı hafta kalıp ve bandajlarla şekil verilebilir. Bu sebeple doğumdan hemen sonrasında kepçe kulak veya kulak kepçesinde katlanma gibi durumların önüne geçilir.

Erken dönemde başarı şansı olan bu yöntem, bebeklerde altı haftadan öncesinde yapılması gerekir. Kepçe kulak ameliyatı yorumları ile bu yöntemde büyük başarı oranı bulunuyor. Bunun dışında ameliyatsız kepçe kulak tedavisi bulunmuyor.

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskli mi?

Kepçe kulak ameliyatının risklerine baktığımızda, otoplasti ameliyatı olduğundan dolayı düşük riskli ameliyat grubunda bulunuyor. Fakat yine de Türkiye’nin en iyi kepçe kulak ameliyatı yapan doktor veya hastane tarafından yapılsa da bazı cerrahi tehlikeler olabilir.

Ameliyat ardından erken dönemde karşılaşılacak en sık problemlerde de ameliyat sahasında kan toplanması ve enfeksiyon olabilir. Her iki dönem içinde uygun tedavi yöntemleriyle sorun olmadan çözümlenebilir. 

Bunun dışında kepçe kulak ameliyatı riskli mi baktığımızda özellikle orta ve uzun dönemde görülen problemlerde karşılaşılabilmektedir. Bunlardan biri, kulaklarda asimetri sorunu veya kepçe kulak görünümünün tekrardan oluşması olabilir.

Bu nedenle ameliyat öncesinde değerlendirme yapılması gerekir. Aynı zamanda uygun cerrahi teknikler ile nispeten daha az şekilde karşılaşılan bu problemin çözüm yolları için cerrahi tekniklerin uygulanması gerekir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kalıcı mı?

Klasik kepçe kulak ameliyatında sonrasında tekrardan açılma durumu olasıdır. Bu tarz bir durumla karşılaşmamak için uzman doktorlarla ameliyatın yapılması gerekir. Ameliyat sonrasında da önerilere uyulduğunda bu tarz bir sorunun olma ihtimali yoktur.

Ameliyat için hasta ve doktor seçimi çok önemlidir ve her hasta yöntemlere uygun olmayabilir. Bu nedenle mutlaka muayene olmak ve işlem sonrasında da doktorun önerilerine kesinlikle uymak önemlidir. Böylece kepçe kulak ameliyatı kalıcı olacaktır.

Kepçe Kulak Ameliyatını Sigorta Kapsar Mı? 

Kepçe kulak ameliyatı için sigorta kapsamı, poliçeye ve kişinin durumuna göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak sigorta şirketleri, örneğin hastanın kepçe kulaklarının bir sonucu olarak şiddetli fiziksel veya duygusal ağrı çekmesi gibi tıbbi olarak gerekli görüldüğü takdirde ameliyat için ödeme yapabilir. Ancak, prosedür sadece kozmetik nedenlerle yapılıyorsa, sigorta maliyeti karşılamayabilir. Sigorta kapsamının, belirli sigorta planından ve prosedürü gerçekleştiren belirli cerrahtan da etkilenebileceğini akılda tutmak önemlidir. İnsanların sigorta kapsamında olduklarından emin olmak için sigorta sağlayıcılarıyla iletişime geçmeleri ve en iyi hareket tarzını bulmak için cerrahlarına danışmaları önerilir. 

Kepçe Kulak Ameliyatı Özel Hastanede Ne Kadar? 

Çıkıntılı kulakların görünümünü iyileştirmek için yaygın bir kozmetik prosedür, kepçe kulak ameliyatıdır. Özel bir hastanede bu ameliyatın fiyatı, hastanenin konumu, cerrahın nitelikleri ve ameliyatın kapsamı gibi bir dizi değişkene bağlı olarak değişebilmektedir. Prosedürün toplam maliyeti, anestezi, hastane ücretleri ve ameliyat öncesi ve sonrası bakım gibi ek masrafları da içerebilir.

Özel bir hastanede kepçe kulak ameliyatı fiyatını etkileyebilecek bir dizi faktör olduğundan, hastalara kişiselleştirilmiş bir tahmin almak için bir cerrahla konuşmaları önerilir. Teknolojideki değişimler, tıbbi malzeme fiyatları ve talepteki değişimler gibi bir dizi değişken nedeniyle, özel bir hastanede kepçe kulak ameliyatının maliyeti zaman içinde değişebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları 2023

Kepçe kulak ameliyatı fiyatları 2023 yılında, ameliyatı yapacak olan doktorun ve kliniğin yerleşim yerine göre değişebilir. Ayrıca, ameliyatın yapılacağı ülkenin sağlık sistemi ve sigorta kapsamı da fiyatları etkileyebilir. Türkiye’de kepçe kulak ameliyatı fiyatları için bazı ortalama rakamlar mevcuttur. Ancak, bu fiyatların ne kadar olduğu kesin olarak söylenemez ve yapılacak ameliyatın detaylarına göre değişebilir. Önerim, ameliyatı yapmak istediğiniz doktorlarla iletişime geçerek fiyatlar hakkında detaylı bilgi almanızdır.

2023 Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları İzmir, İstanbul, Ankara

“Estetik cerrahi operasyonlarının fiyatları şehir faktörüne bağlı olarak değişebilir mi?” sorusu, yaygın biçimde sorulur. Bu sorunun cevabı çok büyük farklar olmamak kaydıyla evet olarak verilebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı fiyatları, sağlık sektöründeki ortalama fiyatlar seviyesinde yer alır. Ancak şehirlerin imkanları ve bazı hekimlerin, belli şehirlerde yaşamaları nedeniyle bu fiyatlar şehirden şehre farklılık gösterebilir.

İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerin herkes gibi hekimlerce tercih edilme oranı doğal olarak yüksektir. Bu bakımdan, yüksek fiyatlarla hizmet veren hekimlerin, öncelikle İstanbul bunun ardından İzmir ve sırasıyla diğer büyük şehirleri tercih ettiklerini biliyoruz.

Bununla birlikte, büyükşehirlerde çok fazla hekim ve klinik bulunduğundan, bu şehirlerde fiyatların asgari seviyelere daha yakın seviyelerde olduğu da söylenebilir. Örneğin, 2023 İzmir Kepçe Kulak Ameliyatı fiyatları, Antalya’ya göre daha düşük olabilirken, İstanbul fiyatlarından daha yüksek olabilir. 

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/otoplasty

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.