Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kepçe Kulak Estetiği İzmir

Kepçe Kulak Estetiği; Kepçe kulak özellikle çocukluk döneminde alay konusu olduğu için çocuk hastalar bu durumdan daha fazla etkilenmektedir. Çocuk hastaların kendini beğenmeme, kendini kötü hissetme ve sosyal hayattan soyutlanma gibi psikolojik sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Bu durumun düzeltilebilmesi için yapılan kepçe kulak ameliyatının kulak gelişimini tamamlamış olma şartı bulunmaktadır. Çocuklar kulak gelişimini ortalama 5-6 yaş aralığında tamamlamaktadır. Yani çocuk hastaların ameliyat olabilmesi için 6 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir.

Kepçe kulak oluşumu farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bu sebeplerden ilki kıkırdağın olması gerekenden fazla geniş olması durumu, ikincisi ise kulak ile kafa bölgesinin yaptığı açının gereğinden fazla ve kulağın üst bölümündeki kıvrımların gelişimini tamamlamamış olması olarak tanımlanmaktadır.

Kepçe kulak hastalarda estetik bir görüntü bozukluğu oluşturmakta ve hastanın psikolojik açıdan olumsuz yönde etkilenmesine sebep olduğu için kepçe kulak estetiği uygulanabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastaları hem estetik görüntü açısından kaygı oluşturarak hem de sosyal yaşantıda sorun olarak olumsuz şekilde etkileyen kepçe kulak, ameliyat ile düzeltilebilmektedir.

Ameliyat süresi de ortalama  1.5 saat sürmektedir. Kepçe kulak ameliyatı genellikle lokal anestezi ile yapılmaktadır.

Küçük çocuklarda ve isteyen hastalarda genel anestezi de tercih edilebilir. Kepçe kulak ameliyatında hastanın durumuna ve beklentilerine uygun olacak şekilde 2 farklı teknik kullanılmaktadır.

İple Kepçe Kulak Düzeltme

Bu teknikte kulağa kesi yapılmamakta ve herhangi bir kanama olmamaktadır. Kulağın arka kısmında açılan küçük deliklerden cerrahi ip yardımı ile kulak şekillendirilmektedir.

Kepçe kulağın daha az belirgin olduğu hastalarda bu teknik kullanılmaktadır. İp ile kepçe kulak estetiği ortalama 30 dakika sürmektedir.

İple kepçe kulak düzeltme ameliyatında genellikle lokal anestezi kullanılmaktadır. İşlem süresi bakımından oldukça kısa süren bu estetik operasyonun iyileşme süreci de oldukça hızlı ve kolaydır. Ancak estetik sonuçlar ameliyat kadar iyi değildir ve birçok hasta bu yöntem için uygun değildir.

Kepçe Kulak Düzeltme

Klasik kepçe kulak ameliyatında hastanın durumuna bağlı olarak anestezi türü belirlenmektedir ancak bu operasyon yöntemi için çoğunlukla lokal anestezi tercih edilmektedir. Kulak ile kafa arasındaki açının fazla olduğu hastalarda kepçe kulak ameliyatı yapılmaktadır.

Açının büyük olduğu kısma dikişler atılmakta ve büyük olan açı ameliyat esnasında daraltılmaktadır. Aynı zamanda kulağın konka denilen çukuru büyükse daraltılmaktadır.

Eğer kulak kıvrımı oluşmamışsa kıvrım oluşturulmaktadır. Böylece kulak şekillenmekte ve kepçe kulak görünümü ortadan kalkmaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği İzmir

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi Süreç

Estetik cerrahi operasyonlarının tümünde olduğu gibi kepçe kulak ameliyatından önce de hastanın beklentilerini uzman doktora doğru şekilde aktarması gerekmektedir. Ayrıca hastanın düzenli olarak kullandığı ilaçlar varsa bu durumu doktoruna bildirmesi şarttır.

Kepçe kulak ameliyatı öncesi kan sulandırıcı ilaç kullanımı bırakılmalıdır. Ameliyattan en az 1 hafta önce sigara tüketiminin bırakılması önerilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Kepçe kulak ameliyatı sonrası kulak bölgesinde şişlik ve morluklar oluşabilmektedir. Fakat oluşan bu şişlik ve morluklar 1 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Kepçe kulak ameliyatına eriyen dikişler kullanıldığı için dikişler alınmamaktadır.

Ameliyat tamamlandıktan sonra aynı gün taburcu olmak mümkündür. Kepçe kulak ameliyatı sonrası bir kaç saat bandaj kullanılmaktadır. Sonrasında bandajlar çıkarılabilir.

Yetişkinler için bandaj kullanımı sorun olmadığı takdirde hemen işlerine ve günlük yaşantılarına dönebilmeleri mümkündür.

Bir süre kulağı güneş ışınlarından korumak ve darbelere karşı dikkatli olmak gerekir. Kepçe kulak ameliyatından 2 gün sonra ılık suyla duş alınabilmektedir.

Ameliyattan sonra erken dönemde kulağın üzerine yatmamak gerekir. Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta spor yapılmaması önerilir. Hasta ameliyattan 1 hafta sonra kadar oluşan estetik değişimi fark edebilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı ne kadar sürer?

Kepçe kulak ameliyatı, genellikle bir ya da bir buçuk saat kadar sürer. Bu ameliyat sırasında, kulak kepçesi doğuştan yüksek olması nedeniyle kulak tabanına doğru çekilir ve dikişler kullanılarak kalıcı olarak bu pozisyonda sabitlenir. Ameliyat süresi, hastanın vücut yapısına ve ameliyatın yapılacağı bölgeye göre değişebilir. Bu nedenle, kepçe kulak ameliyatının tam olarak ne kadar süreceği konusunda mutlaka bir doktorun tavsiyesi alınmalıdır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında, doktorun verdiği talimatları dikkatle izlemek gerekir. Ameliyat sonrası dönemde, ameliyat bölgesine zarar vermemek için dikkatli olunmalıdır. Ayrıca, sağlıklı bir beslenme programına uymak ve bol miktarda su içmek önemlidir. Ameliyat bölgesine baskı uygulamamalı ve bu bölgeye dokunmamalıdır.

Kepçe kulak ameliyatı olan hastalara en çok tavsiye edilenlerden biri hastanın kulaklarının üzerine yatmamasıdır. Hasta en azından bir ya da iki hafta boyunca ameliyatlı bölgesinin üzerine yatmamalıdır. Bu süreçte özel yastıklar kullanılabilir. Ameliyat sonrası dönemde doktor gözetimi altında ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir. Kepçe kulak ameliyatı sonrasında hasta, iyileşme sürecinde herhangi bir sorun yaşaması halinde mutlaka bir doktorun yardımına başvurmalıdır. Bu sayede, oluşabilecek sorunlar önceden fark edilerek önlenebilir ve iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Kepçe kulak ameliyatı öncesinde neler yapılmalı?

Kepçe kulak ameliyatı öncesinde, ameliyatı yapacak doktorun muayene sırasında belirlediği talimatlara uyulmalıdır. Genelde hastalara ameliyat öncesinde sigara içmemeleri ve alkol almamaları tavsiye edilir. Buna ek olarak ameliyat öncesi banyo yapılmalı ve bölge dikkatlice temizlenmelidir. Eğer doktorun verdiği başka talimatlar varsa bu talimatlar da dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.

Kepçe kulak ameliyatından kaç gün sonra banyo yapılmalı?

Kepçe kulak ameliyatından kaç gün sonra banyo yapılabileceği ameliyat sırasında uygulanan sargıların çıkarılma süresine bağlıdır. Bu süre, hastadan hastaya, ameliyatın doğasına ve hastanın sağlık durumuna göre değişim gösterebilmek ile birlikte ortama 3 gün kadardır. Kepçe kulak ameliyatı sonrası hastalar genelde 3 günün sonunda banyo yapabilir durumda olurlar.

Kepçe kulak ameliyatı ne kadar sürede iyileşir?

Kepçe kulak ameliyatından sonra iyileşme süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ameliyattan hemen sonra kulaklar şişebilir ve hassas olabilir, bu nedenle doktorunuzun talimatlarına uymak önemlidir. İyileşme süreci boyunca cerrahi alan temiz tutulmalı ve korunmalıdır. Zamanla, şişme ve hassaslık azalacak ve kulaklar normal şekline ve konumuna dönecektir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Yaptıranların Yorumları

Kepçe kulak ameliyatı yaptıranların yorumları kişiden kişiye değişim gösterebilir. Ancak bu işlemin de, birçok diğer cerrahi işlem gibi genelde olumlu sonuçlar verdiği bilinir. Kepçe kulak ameliyatı kişinin kulak kirişlerinin düzgün bir şekilde yerleştirilmesi ile açıklanabilir. Bu durum, kişinin kulaklarını kafatasına daha yakın bir pozisyona getirebilir ve kepçe kulak durumu etkili bir şekilde önlenebilir.

Bu açıdan kepçe kulak ameliyatı yaptıranlar genelde daha iyi ve daha özgüvenli hissettiklerini söylerler. Kepçe kulak ameliyatı sonrası hastalar daha estetik ve güzel bir görünüme sahip olduklarını da sıkça dile getirirler. 

Kepçe kulak ameliyatı sonrası hastaların sıkça dile getirmiş oldukları bir başka yorum ise ameliyatın kolay ve hızlı bir ameliyat olmasıdır. Ortalama 45 dakika ile 1 saat arasında tamamlanan süresi ve ameliyat sonrası alınan etkili sonuçlar ile kepçe kulak ameliyatlarının hastalar üzerinde büyük bir çoğunluk ile iyi bir izlenim yarattığı söylenebilir. İyileşme sürecinin de hızlı ve rahat bir süreç olması hastaların sıkça dile getirdiği bir başka avantajdır.

Kepçe kulak ameliyatından sonra dikiş izi kalır mı?

Bir kepçe kulak ameliyatından sonra, insizyon yapılan yerde bir cilt yarası olması normaldir. Yaralar genellikle kulakla kafanın doğal kıvrımında bulunur, bu da onu daha az görünür hale getirir. Zamanla, cilt yarası biraz solabilir, ancak tamamen kaybolması olası değildir. Cerrahi alanın bakımını içeren doktorunuzun talimatlarına uymak, yara iyileşmesini mümkün olduğu kadar iyileştirmek için önemlidir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası hafif şiddette ağrı olabilir. Ameliyat sonrası ağrı, herhangi bir cerrahi işlemin ardından ortaya çıkabilecek bir durumdur. Kepçe kulak ameliyatı, kulak kirişlerinin düzgün bir şekilde yerleştirilmesini sağlamak amacıyla yapılan bir cerrahi işlemdir. Bu işlemin sonrasında, kulak bölgesinde ağrı hissedilebilir. Bu ağrının şiddeti ve süresi, her kişi için farklılık gösterebilir.

Kepçe Kulak Estetiği Fiyatları 2023

Kepçe Kulak Estetiği Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.nhs.uk/conditions/cosmetic-procedures/ear-correction-surgery/

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir