Kırmadan Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Kırmadan Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların genellikle endişe duyduğu durum burun kemiğinin kırılması ve kırılma sonrası yaşanan iyileşme sürecinin zorlu geçmesidir.

Burun estetiği ameliyatlarının birçoğunda istenilen sonucu alabilmek için burun kemiğinin kırılması gerekse de kırmadan burun estetiği yapılması da mümkündür.

Burun kemiği, kıkırdak ve yumuşak dokuya yapılan müdahaleler ile istenilen burun şeklinin oluşmasını sağlanmaktadır. Kemik üzerinde yapılan kesiler ve yeniden konumlandırma işlemleri hastanın burun estetiği ameliyatına çekimser kalmasına neden olabilmektedir.

Ancak bazı durumlarda hastanın burun şeklindeki bozukluğa göre burun kemiğini kırmaya ve yeniden konumlandırmaya gerek kalmadan burun estetiği yapılabilmektedir. Bu sayede hastanın kemik kırılmasından dolayı duyacağı endişeler ortadan kalkmaktadır.

Kırmadan Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Geleneksek estetik cerrahi teknikleri göz önüne alındığında kırmadan burun estetiği ameliyatı yapmak hasta için çok daha zahmetsiz ve kolay bir süreci kapsamaktadır.

Hastaların genellikle muzdarip oldukları kusurlu burun görünümü kemerli bir burun kemiğine sahip olmalarıdır.

Bu durumu düzeltmek için kırmadan burun estetiği ameliyatı uygulamak mümkündür. Kırmadan burun estetiği ameliyatında burun kemiği cerrahi yöntemlerle törpülenmekte ve istenilen burun görünümü ortaya çıkartılmaktadır. Ameliyatta açık veya kapalı teknik kullanılabilmektedir.

Burun kemiğinde meydana gelmiş olan şekil bozuklukları özel cerrahi aletler yardımıyla törpülenerek düzeltilmektedir.

Ayrıca burun ucunun şeklini düzeltmek için ve kemik dokuda boyutlandırma yapmak için de herhangi bir kırma işlemi uygulanmasına gerek kalmadan greft kullanılarak istenilen şekillendirme yapılabilmektedir.

Burun kemiğini kırmak yerine kesme ve törpüleme işlemleri sıkça kullanılan cerrahi yöntemler arasında yer almaktadır. Ancak istenilen görünümün oluşmasında kullanılan tekniği belirleyici olan etken burundaki şekil bozukluğunun hangi sebeple oluştuğudur.

Kırmadan burun estetiği ameliyatı sırasında burun kemiğinin kesilmesi gerekiyorsa kesilen kemik içeriye veya dışarıya olacak şekilde istenilen görünümü oluşturmak üzere kaydırılmaktadır.

Törpüleme işleminde ise burun kemiğine çekiç veya benzeri kırıcı aletler kullanılmadan burun kemerini düzeltmek mümkün olmaktadır.

Burun kemerini düzeltmek için hassas bir şekilde törpüleme yapılmakta ve burundaki eğrilikler ile sapmalar ortadan kaldırılmaktadır.

Kırmadan Burun Estetiği Ameliyatının Detayları

Kırmadan burun estetiği yaptırmak için ameliyatta genel anestezi ile uygulanmaktadır. Anestezi türüne karar verilmesinde hastanın genel sağlık durumu ve burunda yapılması gereken işlemler belirleyici olmaktadır.

Kırmadan burun estetiği ameliyatı her hasta için uygun olan bir teknik değildir. Burun kemerinin ne kadarının kıkırdaktan, ne kadarının kemik çatıdan oluştuğu bu teknik için çok önemlidir. Onunla birlikte burun kemiklerinin genişliği ve burun çatısı ve burun ucu oranı bu teknik seçimde önemlidir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Klasik burun estetiği ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlar kırmadan burun estetiği ameliyatı sonrasında çok daha az görülmektedir.

Burun kemiğine herhangi bir kırma işlemi uygulanmayacağı için ameliyat sonrası yüzde şişlik ve morlukların oluşma ihtimali azalmaktadır.

Kırmadan burun estetiği ameliyatı sonrasında uzman doktor tarafından önerilen ağrı kesiciler alınmalı ve okyanus suyu spreyler kullanılarak iyileşme süreci hızlandırılmalıdır. Burun üstüne soğuk kompres uygulaması yapılmalı ve baş yüksekte tutulmalıdır.

Yaklaşık 1 hafta sonra hasta normal yaşantısına dönebilmektedir ancak ağır aktivitelerden kaçınarak burnunu dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korumalıdır. Kırmadan burun estetiğinde iyileşme süreci diğer tekniklere göre çok daha hızlı ilerlemektedir.

Kırmadan Burun Estetiği Fiyatları 2023

Kırmadan Burun Estetiği Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://finance.yahoo.com/news/approach-nose-job-without-breaking-125400972.html

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir