Kol Germe Fiyatları 2023

Kol Germe Fiyatları 2022

Kol germe son zamanlarda popüler hale gelen yöntemlerden birisi olmaktadır. Aşırı kilo alıp verme, kilo verme ve yaş gibi farklı nedenlerle kollardaki sarkmaları gidermek için yapılan plastik kol germe operasyonlarıdır.

Kollardaki fazla yağ dokusu ve fazla deriler alınarak kolların daha sağlıklı ve estetik görünmesi sağlanır. Hastanın vücut özelliklerine, kol sarkmalarına ve yağ oranına göre cerrahi operasyon, liposuction ve Smooth Shape gibi farklı yöntemler mevcuttur. Kol germe fiyatları, kullanılan yönteme göre farklılık göstermektedir.

Kol Germe ve İnceltme Ameliyatı

Kol germe ve inceltme ameliyatı, hastanın vücut/cilt yapısı ve beklentileri dikkate alınarak yapılan planlama en önemli aşamadır. 

Meme veya karın gibi operasyonlarla birlikte uygulandığında planlama daha kapsamlı yapılır. Genel anestezi altında yapılan ameliyat üç aşamadan oluşur:

  • Liposuction (Yağ aldırma),
  • Fazla derinin çıkarılması ve deri altı dokusunun sıkılaştırılması,
  • Cildin sıkılması ve yeniden sıkılması.

Operasyon yaklaşık 2 ila 4 saat sürer. Hastanın bir gece hastanede kalması önerilir.

Kol Germe Operasyonu 

Kol germe operasyonu önemli bir adımdır. Kol bölgesindeki yağ miktarının az olduğu ve cilt sarkmasının fazla olmadığı durumlarda liposuction yöntemi uygulanır. 

Cerrahi operasyon olmadığı için iyileşme süreci daha hızlıdır. Liposuction sonrası sadece yağ dokusu alındığı için cildin kendini sıkıştırması beklenir. Cilt elastikiyetinde bir sorun yoksa cilt toparlanır. Genç hastalarda daha etkilidir. Liposuction sonrası kol ve vücut egzersizleri çok önemli bir rol oynar.

Pürüzsüz Şekilli Kol Sıkma

Pürüzsüz şekilli kol sıkma, çok kısa sürede daha sıkı bir kola sahip olmak isteyenler için lazerle uygulanan bir seçimdir. Lazer koldaki yağları eritir. Çözünmüş yağ doğal olarak vücuttan atılır. 

Kolda daha az yağlanma ve sarkma varsa uygulanan yöntemdir. Birkaç seanstan sonra etkileri net bir şekilde gözlemlenir. Selülit üzerinde etkili yöntem sayesinde hem sıkı bir kol hem de yumuşak bir cilt elde edilir.

Kol Germe Riskleri

Bir kol germe, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli riskler doğurur:

  • Yara izi: Kol germe ameliyatından kaynaklanan kesi izleri kalıcıdır, ancak genellikle kolayca görülemeyen alanlara yerleştirilir. Nadiren, insizyonlar kabarık, kırmızı yara izlerine neden olabilir. Yara izlerinin görünümünü iyileştirmek için kortikosteroid ilaç enjeksiyonları veya diğer tedaviler kullanılabilir.
  • Kollarınızın şeklindeki asimetri: Bu, iyileşme sürecindeki değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca cerrah kollarınızı mümkün olduğunca simetrik göstermeye çalışsa da mükemmel simetri mümkün değildir.
  • Cilt hissindeki değişiklikler: Kol germe sırasında kol dokularınızın yeniden konumlandırılması yüzeysel duyu sinirlerini etkileyebilir. Muhtemelen geçici bir uyuşukluk hissedeceksiniz.
  • Dikişlerle ilgili sorunlar: Kolun yeni şeklini sabitlemek için kullanılan dikişler, cildin yüzeyine doğru ilerleyebilir ve çıkarılması gerekebilir. Bu, etkilenen cildin iltihaplanmasına neden olabilir. Sonuç olarak, ek ameliyat gerekebilir.

Diğer herhangi bir büyük ameliyat türü gibi, kol germe de kanama, enfeksiyon ve anesteziye karşı ters reaksiyon riski taşır. 

Kol Germe Prosedürü

Ameliyatınızın olduğu gün doktorunuz kolunuzu kesi yapmayı planladığı yeri işaretleyerek başlar. Kol germe yapmanın birkaç yolu vardır, ancak en yaygın olanları kollarınızın içinde veya arkasında kesiler içerir. 

Diğer seçenekler arasında bir koltuk altı kesi veya dirseğinizin üstünden koltuk altınıza kadar uzanan bir kesi yer alır. Daha sonra doktorunuzun seçtiği cerrahi yönteme bağlı olarak size lokal veya genel anestezi verilir. 

Kolunuzda yaptıkları izler doğrultusunda doktorunuz içeri girer ve üst kolunuzdaki dokuyu sıkılaştırır veya yeniden şekillendirir. Daha sonra cildinizi doku üzerine geri çekerler ve cerrahi yarayı dikişlerle kapatırlar.

Kolunuzun tamamen iyileşmesini zorlaştırabilecek fazladan yağ cepleri varsa, doktorunuz bu yağı almak için aynı anda liposuction kullanılabilir.

Tüm prosedür genellikle üç saat içinde yapılır. Ameliyat olduktan sonra, herhangi bir sorun yaşamadığınızdan emin olmak için sizi randevudan eve bırakacak ve gece boyunca sizinle kalacak birine ihtiyacınız olacak.

Hangi Durumlar Kol Germeyi Riskli Hale Getirir?

Genel olarak elektif cerrahiyi, özelde ise kozmetik cerrahiyi daha riskli hale getiren birçok durum vardır. Sigara içen birine asla brakioplasti yapılmamalıdır. Ve tüm seçmeli plastik cerrahi prosedürlerinde olduğu gibi, tüm tütün ürünleri (vaping ve nikotin sakızı ve yamaları dahil) ameliyattan dört ila altı hafta önce durdurulmalıdır.

Bağ dokusu bozuklukları (Elhers Danlos gibi) öyküsü olan hastalar, prosedür geniş insizyonlar içerdiğinden iyi adaylar olmayabilir ve bu hastalar geleneksel olarak kötü doku kalitesi geçmişine ve ayrıca iyileşme güçlüğüne sahiptir.

Benzer şekilde, tıbbi durumlar için uzun süreli oral steroid kullanan hastalar, brakioplasti için iyi adaylar olmayacaktır.

Yara İzi Kalır Mı?

Bu prosedür için en önemli husus, gizlenmesi biraz zor olan geniş yara izidir. Kısa skarlı bir brakioplasti mevcut olsa da, bu teknik, gevşek derisi koltuk altına yakın üst arka kolda olan hastalarla sınırlıdır. Bu iz kısa kollu gömleklerle gizlenebilir.

Daha geleneksel brakioplasti yara izi, ya kolun en arkasında ya da göğüs duvarına bakan iç kısımda koltuk altından dirseğe kadar uzanır. Bu nedenle, iz daha uzundur ve kısa kollu gömleklerde saklanması biraz daha zordur.

Sigara içmeyen sağlıklı hastalarda izlerin iyi bir şekilde iyileşmesi ve zamanla kaybolması gerekir. Yara izlerini güneş kremi veya uzun kollu giysilerle güneşe maruz kalmaktan korumak, izlerin mümkün olduğunca hafif olmasına yardımcı olmanın anahtarıdır.

Kol Germe Ameliyatını Sigorta Kapsar Mı? 

Kol germe ameliyatının amacı, üst kollardaki fazla deri ve yağın alınmasıdır. Hastanın sağlığı ve ameliyatın nedeni, sigortanın bir kol germe için ödeme yapıp yapmayacağı belirlenirken iki önemli husustur. Genel olarak, sigortanın yalnızca kozmetik nedenlerle yapılan bir prosedür için ödeme yapması pek olası değildir. Bununla birlikte, hastanın aşırı kilo kaybı veya kollarda aşırı deri ve yağa neden olan lenfödem gibi tıbbi bir durumu varsa, sigorta prosedürü karşılayabilir. Bu durumlarda, hastanın işlemin gerekliliğini kanıtlayan tıbbi belgeleri sunması gerekir. Kol germe ameliyatının sigortaları tarafından karşılanıp karşılanmadığını öğrenmek için hastaların hem sigorta şirketleri hem de plastik cerrahları ile konuşmaları önerilir.

Kol Germe Ameliyatı Özel Hastanede Ne Kadar? 

Kolların üst kısmına daha sıkı bir görünüm kazandırmak için brakioplasti olarak da bilinen kol germe ameliyatı, bölgedeki fazla deri ve yağları alır. Özel bir hastanede bu ameliyatın fiyatı, ameliyatın karmaşıklığının yanı sıra cerrahın itibarı, deneyimi ve hastanenin bulunduğu yer gibi bir dizi değişkene bağlı olarak değişebilmektedir.

Anestezi maliyeti, hastane ücretleri ve cerrahın ücreti, diğer şeylerin yanı sıra, özel bir hastanede kol germe ameliyatının maliyetini etkiler. Ameliyat öncesi ve sonrası bakım ile gerekli ilaçların veya tıbbi malzemelerin fiyatı, işlemin maliyetini etkileyebilecek ek faktörlerdir. 

Kol Germe Fiyatları 2023

Kol germe fiyatları 2023 yılında, bir kişinin kolunun gerilmesi için uygulanacak cerrahi müdahale için ödenecek maliyeti ifade etmektedir. Fiyatlar, cerrahın yeteneği, yerleşim yeri ve cerrahi merkezin durumuna göre değişebilir. Özel bir cerrahi merkezde yapılacak bir kol germe işlemi için ortalama olarak belirtilen bazı fiyat rakamı aralıkları mevcuttur. Ancak, bu fiyatlar sağlık sigortası kapsamına göre değişebilir veya bir indirim uygulanması mümkün olabilir.

2023 Kol Germe Fiyatları İzmir, İstanbul, Ankara

Estetik cerrahi günümüzde yaygın biçimde talep edilen sağlık hizmetlerinden bir tanesidir. Kol Germe uygulaması da bu estetik uygulamalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Kol Germe fiyatları ise uygulayıcıya ve hatta şehre göre değişiklik gösterebilir.

İşlemi gerçekleştirecek hekim, sağlık ekibi ve kliniğin neresi olduğundan, bu uygulamanın gerçekleştirileceği kliğinin hangi şehirde olduğuna kadar birçok faktör söz konusudur.

İstanbul Kol Germe fiyatları ile 2023 İzmir Kol Germe fiyatları kıyaslaması yaptığımızda bu iki şehir arasında marjinal farklar görmüyoruz.

Ancak hekim ve klinik yoğunluğunun daha düşük olduğu örneğin; Antalya için bu seviye diğer iki şehre göre daha yüksek seyredebilir. Zira belirttiğimiz gibi bu ilde sağlık hizmetleri, diğer şehirlere göre daha düşük yoğunluktadır ve nisbi olarak maliyetler yüksek olabilir.

Kaynakça:

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/arm-lift/cost

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.