Kulak Memesi Yırtığı ve Kulak Deliğinin Büyüklüğü

Kulak Memesi Yırtığı ve Kulak Deliğinin Büyüklüğü

Kulak Memesi Yırtığı; Kulakların şekli kişiler arasında çok değişir. Bu nedenle kulaklar insanlara karakteristik özellik verir. Bununla birlikte özellikle kadınlar için kulaklar aksesuar taşıyan önemli bir organa dönüşmüştür ve küpe tarih boyunca kullanılan  çok önemli bir aksesuar olmuştur.

Kulakla ilgili en sık karşılaşılan estetik problem kepçe kulak olmasına rağmen bazı farklı problemlere de rastlanabilir. Kulak memesi yırtığı bu problemlerden biridir.

Yırtık kulak memesi uzun süreli ağır küpe kullanımına bağlı meydana gelir. Bazen de küpenin bir yere takılması kulak memesi yırtılmasına neden olabilir.

Hangi nedenle olursa olsun sonuç değişmez ve  kulak memesinin yırtılması çok çirkin bir görüntüye neden olur ve kişinin küpe takmasına engel olur.  Hatta sırf bu nedenle bir çok kadın  saçları ile kulaklarını gizlemektedir.

Problemin daha hafif şekli  ise ağır küpe kullanımına bağlı olarak kulak deliğinin büyümesi şeklinde ortaya çıkar. Zamanla kulak deliğindeki büyüme yırtığa neden olur. Bu yüzden büyüyen kulak deliklerini göz ardı etmemek gerekir.

Her iki problemin de çözümü gayet kolaydır.  Zannedilenin aksine yırtık kulak memesi düzeltilmesi ve büyüyen küpe deliğinin küçültülmesi ağrılı bir işlem değildir.

Lokal anestezi ile yapılır.  Kulak memesi kibarca uyuşturulduktan sonra hiç bir ağrı hissetmezsiniz. İşlem ortalama 30 dakika sürer.  İşlemden sonra günlük hayatınıza hemen dönebilirsiniz hastanede kalmanıza gerek yoktur.

İşlemden 2 gün sonra kulak memenize su değebilir ve duş alabilirsiniz. Havuza ve denize işlemden 10 gün sonra girebilirsiniz. Dikişler 6 gün sonra alınır. İz pek belli olmaz. Kulak memesi doğal şekline kavuşur.

İstenilirse bu yırtık kulaklar iyileştikten sonra yeni delik açılabilir. Eğer delik dikiş hattında olacaksa ise işlemden 1 ay sonra yeni delik açılabilir. Eğer delik yırtık hattında değilse 7-10 gün sonra kulak deliği açılabilir. Ancak yeni açılan kulak deliğine 2-3 ay ağır küpe takmamak doğru olacaktır.

Kulak Memesi Yırtığı Tedavisi Fiyatları 2023

Kulak Memesi Yırtığı Tedavisi Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/earring-hole

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir