Labioplasti (İç Dudak Küçültme) Ameliyatı İzmir

Labioplasti (İç Dudak Küçültme) Ameliyatı İzmir

Labioplasti; Genital bölge ameliyatları estetik ve fonksiyonel amaçlı yapılır. Genital bölgede bulunan iç dudaklar, dış dudaklar, klitoris kadın dış genital üreme organlarıdır.

Genital bölgede var olan veya sonradan oluşan herhangi bir sorun kişide özgüven kaybı yaşamasına ve sağlıksız bir cinsel hayat sürmesine neden olabilir. Artık günümüzde sıklıkla uygulanan labioplasti ameliyatı plastik cerrahlar tarafından yapılır.

İç Dudak Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İç dudaklar bazı kadınlarda yapısal olarak büyük ve dışa doğrudur. Bazen tek taraflı büyüklük ya da belirgin asimetri de şikayet kaynağı olabilir. Gebelikte hormonların etkisiyle biraz daha büyüyebilir. Fonksiyonel olarak sorun teşkil etmese bile estetik açıdan sorun teşkil eder.

İç dudak küçültme ameliyatı lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. İç dudak sınırları dış dudaklardan görülmeyecek ölçüde küçültülür ve estetik olarak daha iyi bir görünüm elde edilir.

Genital bölge estetik ameliyatlarında sıklıkla yapılan bir uygulama olup toplamda yarım saat süren bir işlemdir.

Labioplasti (İç Dudak Küçültme) Ameliyatı İzmir

Dış Dudak Estetiği

Dış dudaklar ihtiyaca olarak ince ise dolgunlaştırılabilir ya da büyük ve kalınsa küçültülebilir. Dış dudak dolgunlaştırma genellikle yağ enjeksiyonu ile yapılabilir. Yağ enjeksiyonu ameliyathane şartlarında yapılır. Dış dudak büyütme izsiz bir uygulamadır.

Dış dudak küçültme ameliyatı dış dudaklardan doku ve yağ çıkarılarak yapılır. İşlem lokal anestezi veya isterseniz genel anestezi ile yapılabilir. İşlem sırasında ağrı olmaz. Dış dudakların dış kenarında kibar izler kalır.

Genital bölge estetik ameliyatları için kişinin 17 yaşını doldurmuş olması bu bölgede estetik ve fonksiyonel problemleri olan hastalar için uygundur.

Labioplasti yani iç dudak küçültme ameliyatı ile ilgili merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.

İç Dudak Küçültme sonrası nelere dikkat edilmeli?

Labioplasti ameliyatı sonrasında, öncelikle ağrı kesici ilaçlar alınmalıdır. Doktor tarafından ne tür ağrı kesici ilaçların alınması gerektiği konusunda talimat verilecektir. Yara bakımı için de doktorun verdiği talimatlar takip edilmelidir. Yara bölgesine dokunulmamalı ve ağır egzersizler yapılmamalıdır. Bu, yara bölgesinin iyileşmesini hızlandıracaktır.

Ameliyat sonrası dönemde, eğer doktorun talimatları takip edilmezse komplikasyonlar oluşabilir. Örneğin, yara bölgesinde enfeksiyon gelişebilir veya yara iyileşme süreci gecikebilir. Bu nedenle, ameliyat sonrasında doktorun talimatlarına dikkat edilmesi önemlidir. İç dudak küçültme ameliyatı sonrası hastalar ameliyat sonrası dönemde doktorlarını sık sık ziyaret ederek ya da iletişimde kalarak durumları ve iyileşme süreçleri hakkında daha detaylı talimatlar ve bilgiler alabilirler.

Labioplasti (İç Dudak Küçültme) Ameliyatı Fiyatları 2023

Labioplasti (İç Dudak Küçültme) Ameliyatı Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

İç Dudak Küçültme ne kadar sürer?

İç dudak küçültme, bir estetik ameliyattır ve genellikle 1 saat ile 2 saat arasında tamamlanır. Bu süreç hastanın sağlık durumu ve ameliyatın doğası gibi faktörlere göre değişim gösterebilir. Ameliyat sırasında, doktor iç dudaklardaki fazla dokuyu keserek müdahale eder ve iç dudaklar daha küçük ve dengeli görünmesi için gerekli düzeltmeler yapılır.

İç Dudak Küçültme ameliyatından kaç gün sonra banyo yapılmalı?

İç dudak küçültme, ya da bir diğer ismi ile labioplasti işlemlerinden sonra kaç gün sonra banyo yapılabileceği hastanın sağlık durumu ve ameliyatın doğası gibi faktörlere göre değişim gösterebilir. Ancak çoğu hasta için bu sürenin 3 gün kadar olacağı söylenebilir. Hasta 3 günün ardından bölgeyi ovalamadan ve ayakta duş alabilir.

İç Dudak Küçültme ameliyatı ne kadar sürede iyileşir?

Genellikle, ameliyat sonrası dönemde iyileşme süreci birkaç hafta içinde tamamlanır. Eğer doktorunuzun size verdiği talimatları takip ederseniz, iyileşme süreci daha hızlı olacaktır. Bu ağrı ve şişlik ilk birkaç gün içinde azalmaya başlar ve ameliyat sonrası dönemde iyileşme süreci hızlanır. Süreç hastadan hastaya değişim gösterebilir. Daha ağır ameliyatlarda iyileşme süresi daha uzun olabilir.

İç Dudak Küçültme ameliyatından sonra dikiş izi kalır mı?

İç dudak küçültme ameliyatından sonra dikiş izi kalabilir. Dikiş izlerinin görülme derecesi ve kalıcılığı, her bireyin durumuna göre değişiklik gösterebilir. Genellikle, ameliyat sonrası dönemde dikiş izleri görülebilir ancak zamanla bu izler kaybolabilir veya daha belirgin hale gelmeyebilir. İç dudak ameliyatlarından sonra oluşan dikiş izleri kolay görülebilir bir noktada değillerdir ve kısa süre içerisinde görünürlüklerini çok ciddi oranda kaybederler.

 

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/labiaplasty

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir