Lipomatik İşlemi Nasıl Yapılır?

İzmir Lipomatik İşlemi Nasıl Yapılır?

Lipomatik, fazlalık yağlardan ve bölgesel yağ birikiminden kurtulmak için uygulanan estetik ameliyatlarıdır. Liposuctionın teknolojik olarak daha ileri cihazlarla uygulanan şekline lipomatik denir. Lipomatik işleminde deri altından kanül ile yağ tabakasını hedef alınmaktadır.

Lipomatik işlemlerinde sadece yağ dokusu hedeflenmektedir . Bu nedenle kas ve deriye müdahale edilmediği için riski oldukça azdır.

Operasyondan sonra günlük yaşama dönüşün klasik yöntemlere göre daha hızlı olması son zamanlarda lipomatiğe olan talebi daha da arttırmıştır.

Lipomatik operasyonundan sonra ameliyat alanı küçükse aynı gün, ameliyat alanı büyükse ertesi gün içerisine hasta taburcu edilebildiğinden oldukça kolay bir operasyon olarak kabul edilmektedir

Lipomatikle, yağlanma olan bölgeler boşaltılarak erkeklere daha maskulen, kadınlara ise daha kıvrımlı hatlar elde edilmeye çalışılır.

Lipomatik uygulanırken gerekirse alınan yerler ihtiyaç olan yerlere enjekte edilir. Böylece kişinin cinsiyeti ile uyumlu daha güzel ve çekici vücut hatları elde edilmiş olur.

Lipomatik Operasyonu

Lipomatik operasyonu, orantısız yağlanmaya bağlı vücutta şekil bozuklukları olan hastaları fazlalık yağların alınarak daha güzel ve estetik bir vücut formuna kavuşmalarını sağlar.

Lipomatik operasyonu olmak isteyen hastalar estetik kaygılarla doktora başvurur. Bu noktada Plastik Cerrahın muayenesinden sonra kişi bu yöntemden fayda görecekse Lipomatik uygulanmasına karar verilebilmektedir.  Bölgesel inceleme sonrasında ameliyat kararı verilir.

Eğer işlem alanı küçükse lokal anestezi ile işlem alanı büyükse genel anestezi tercih edilir. Lipomatik, eseasen titreşim hareketi yapan kanüller aracılığıyla  çalışır ve titreşim hareketi ile birlikte infrasonik dalgalarla yağ dokusunu parçalar. Bu parçalamanın  ardından daha küçük parçalara ayrılan yağ kümeleri, vücuttan vakum sistemi yardımıyla alınır.

Oldukça kolay ve rahat bir şekilde uygulanan yöntemin ardından hasta gün içerisinde veya ertesi taburcu edilir.

Lipomatik yarattığı titreşim ve yağları parçaladığı için ameliyatı çok daha kibar hale getirir ve klasik liposuctiona göre ağrı daha azdır.  Ağrının daha az olması aynı anda birden fazla bölgenin müdahalesini kolaylaştırır.

Lipomatik Nasıl Uygulanır?

Estetik kaygılar, her yaş grubundan insanı belli oranda etkilemektedir. Özellikle bölgesel yağ fazlalığına bağlı oluşan şekil bozukluklarının tedavisinde lipomatik ameliyatları ile iyi sonuçlar alınmaktadır.

Lipo kelimesi İngilizcede yağ anlamında kullanılır. Liposuction yöntemi vakumlu kanül yardımı ile yağların alınmasıdır.

Lipomatik yöntemi ise, liposuction ın  özel bir cihaz yardımı ile yapılan daha yeni ve ileri bir formudur. Sağladığı avantajlarla lipomatik ameliyatı ile daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

Lipomatik, kelime olarak euromi  de denilen ameliyatta kullanılan cihazın diğer adıdır. Teknik olarak incelendiğinde, titreşimli kanüllerle yağlı bölgeye ulaşılır. Ardından yağlar küçük parçalara ayrılır. Parçalama işleminin ardından vakumla, kopan vücuttan çekilir.

Bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi ameliyat kararı için, uzman hekimle görüşmek gerekir. Maalesef her hasta bu yöntem için uygun değildir.

Belirgin deri sarkıklıkları olan hastalar, aşırı miktarda kilo verenler için tek başına lipomatik yeterli olamayabilir ve karın germe gibi ameliyatlarla kombine etmek gerekir.

Bu nedenle operasyona karar verecek doktor vücudunuzu özelliklerini ayrıntılı olarak inceler. Doğru hasta seçimi yapıldığında ya da doğru ameliyat kombinasyonu ile başarı oranı yüksektir.

Lipomatik  Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Lipomatik uygulamasının klasik liposuctiona göre birtakım avantajları vardır. Bu avantajlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Daha homojen ve etkili bir şekilde yağ dokuları ortadan kaldırıldığından, çökme ya da bölgesel şişkinlik görünümü çok daha az olur.
  • Lipomatik uygulaması esnasında, gelişmiş teknikler sayesinde yağ dokusu dışındaki dokular korunur. Böylece kanama daha az olur, damar kas ya da deriye zarar verilmez. Böylelikle operasyondan sonra iyileşme süresi daha hızlı olur.
  • Operasyon sonrasında görülen kanama, morarma ya da kızarıklık gibi şikayetler, daha az ortaya çıkar.
  • Operasyon sonrası ağrı daha azdır.
  • Hastanede kalış süresi daha kısadır.

Lipomatik Sonrası

Lipomatik ameliyatlarında, operasyon alanı küçükse aynı gün taburcu olunur. Operasyon sonrası çok ağrılı değildir. Daha geniş alanlara uygulandıysa bir gece hastanede yatılır. Ameliyat sonrası genellikle 3 hafta korse giyilmesi gerekir. Alan küçükse ertesi gün işe dönülebilir.

Geniş alanlar opere edildiğinde işe dönüş süresi 5-7 gündür. Operasyondan sonra ilk 1-2 gün liposuction deliklerinden, akıntı gelebilir bu durum vücutta kalan sıvının boşalmasını sağlar ve hastaya bir zararı yoktur.

Operasyondan 2 gün sonra duş alınabilir. Alınacak dikiş yoktur. Operasyondan sonra yürüyüşlere 1 hafta sonra tempolu sporlara ise 2-3 hafta sonra başlanabilir.

Lipomatik Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Lipomatik uygulması  vücudumuzdaki bölgesel yağlanmaları düzeltmek için yapılır. Vücuttaki bölgesel yağlanmayı düzelten  bu uygulamalar arasından Lipomatik pek çok yönden ön plana çıkmaktadır.

Bu doğrultuda lipomatik yaptıranların nelere dikkat etmelidir sorusunun cevabı aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

  • Operasyondan sonra korse kullanmak
  • Bol sıvı tüketilmelidir özellikle su ve soda
  • Beslenmeye önem verilmeli ve proteinden zengin besinler yeterince tüketilmelidir.
  • Sık yürüyüş yapılmalıdır
  • Diyet yapanlar ve zayıflamak isteyenler, aç kalmamalı ve yeterli beslenmelidirler

Operasyon sonrasında korse kullanmak çok önemlidir.

Bol sıvı almak lipomatik yaptıranlar için çok önemlidir çünkü yağ aldırma işlemi sonrasında sıvı kaybı olur bu nedenle operasyondan sonra 1 hafta boyunca bol sıvı tüketilmelidir.. Yine halsizlik duygusunun ortadan kalkmasında beslenme ve sıvı tüketimi çok önemlidir.

Operasyondan sonra bol bol yürüyüş ve hareket iyileşmeyi hızlandırır. Emboliye karşı koruyudur. Bu nedenle operasyondan sonra en az günde 3 kez yürüyüş yapmak gerekir.

Lipomatik İçin Kimler Uygun Adaydır?

Lipomatik için kimler uygun adaydır diye sorusunun cevabı geniş yelpazede bir grubu kapsar. Teorik olarak  17 yaşını doldurmuş herkes; lipomatik yaptırmak için uygundur. Ancak muayenede birtakım hastalar vücut özelliklerinden dolayı sadece lipomatik uygun olmayabilir.

Öncelikle kalp, akciğer gibi kronik hastalıkları olanlar, ileri derecede şeker hastalıkları olanlar bu ameliyatlar için uygun değildir.

Bunun dışında belirgin deri gevşekliği olanlar,  aşırı kilolu hastalar (morbid obezler) ileri derecede kilo verenler ve sarkıklıkları olan hastalara lipomatikle birlikte germe ameliyatları yapılması gerekir.

Lipomatik Riskleri Nelerdir?

Her işlemde olduğu gibi, lipomatik operasyonlarında da riskler mevcuttur. Ancak işlemin ehil ellerde yapılması gerekir ve alınacak bir takım önlemlerle riskler kontrol altına alınır. Bu operasyonun güvenilir ellerde yapılması ve ameliyathane koşullarında yapılması riskleri en aza indirir.

Lipomatik yöntemler içerebileceği risklere bağlı olarak ileri yaştaki hastalara ve sağlık problemleri olan kişilere uygulanmaz.

Estetik açıdan önemli bir kazanım ve güzellik vadeden operasyonun gerekliyeterli koşullar sağlanmadan gerçekleşmesi, en başta hayal kırıklığı olmak üzere hasta üzerinde gerçekleşmesi muhtemel bazı riskleri de beraberinde getirebilir. Lİpomatikle ilgili ameliyatlarda olabilecek başlıca  riskler aşağıda anlatılmıştır.

Kanama: Kanama tüm ameliyatlarda olabilmekle beraber lipomatikle yapılan işlemlerde kanama riski daha azdır. Kan sulandırıcı ilaçlar ve aspirin kullanılıyorsa ameliyattan 15 gün önce kesilmelidir.

Seroma: Vücut sıvısı toplanmasıdır. Liposakşın ve lipomatikten sonra en sık görülen problemdir. Çoğu zaman kendiliğinden düzelir. Nadiren de enjektörlerle bir kaç kez boşaltmak gerekebilir.

Düzensizlikler: Ameliyat bölgelerinde çukurluklar ve tümsekler oluşabilir. Bu deformiteler hafifse zamanla kendiliğinden düzelir. Belirginse yağ enjeksiyonu ile düzeltilebilir.

Hissizlik: Geniş alanlarda ameliyat yapıldığında görülebilir. 2-3 ayda kendiliğinden düzelir.

Emboli: Bacakta pıhtı oluşumu ve emboli lipomatiğe özgü bir risk değildir. Tüm ameliyatlarda görülebilir. Ameliyat öncesinde tüm hastalarda antiemboli protokolları uygulanır. Ameliyat sonrasında hastanın yürüyüş yapması ile bu risk minimuma indirilir.

Lipomatik İzmir

Lipomatik operasyonları İzmir merkezli olmak üzere başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Operasyon merkezleri özellikle büyük şehirler etrafında toplanmıştır. İşinde ehil olan plastik cerrahları tarafından operasyonlar başarıyla yapılmaktadır.

Sizde estetik kaygılara sahipseniz ve İzmir yakınlarında bu hizmetten faydalanmak isterseniz, en iyi merkezleri araştırabilirsiniz ve iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lipomatik Türkiye

Ülkemizde her geçen yıl artarak uygulanan Lipomatik ameliyatları giderek daha sık yapılmaktadır. Lipomatik operasyonlarının en çok yoğunluk göstermiş olduğu alanlar genellikle büyükşehirlerdir.

Sağlık turizminin giderek artması ülkemizin, estetik cerrahide dünyanın en çok talep edilen ülkelerden biri haline getirmiştir.

Ülkemizdeki Plastik Cerrahların çok başarılı ameliyatlar yapmaları ve hastane hizmetlerinin yabancı ülkelere göre daha kaliteli ve uygun olması ülkemizi sağlık turizminde lider konuma taşımıştır.

Bu nedenle de hekimlerin tecrübeleri doğru orantılı olarak artmıştır. Aynı zamanda kliniklerin teknik kapasite ve kabiliyetleri de paralel olarak artmıştır.

Lipotamik ameliyatlarının en iyi şekilde yapıldığı yerlerden bir tanesi de Türkiye merkezli Plastik Cerrahi kliniklerdir. Gerek yurtiçi ve gerekse de yurtdışından çok sayıda hasta Lipomatik operasyon ülkemizde ameliyat olmaktadır.

Lipomatik Yaptırmak Zararlı Mı?

Lipomlar, genellikle zararsız olup, genellikle kozmetik ya da rahatsızlık verici olmaları nedeniyle çıkarılmak istenirler. Lipomatik yaptırmak, birçok kişi tarafından tercih edilen bir seçenek olabilir. Ancak, herhangi bir cerrahi müdahale gibi, lipomatik cerrahinin de bazı riskleri vardır.

Lipomatik cerrahinin riskleri arasında enfeksiyon, kanama, anesteziye bağlı komplikasyonlar ve yara iyileşme problemleri sayılabilir. Ayrıca, cerrahi müdahale sonrası iz kalma olasılığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bununla birlikte, lipomatik cerrahi genellikle güvenli bir prosedürdür ve uygun şekilde deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde komplikasyon riski minimize edilebilir.

Özetlemek gerekirse, lipomatik cerrahi, lipom adı verilen yağ bezelerinin çıkarılması amacıyla uygulanan bir cerrahi müdahaledir. Herhangi bir cerrahi işlem gibi, lipomatik cerrahinin de bazı riskleri bulunmaktadır. Bunlar arasında enfeksiyon, kanama, anesteziye bağlı komplikasyonlar ve yara iyileşme problemleri sayılabilir. Ancak, genellikle güvenli bir prosedürdür ve uygun bir şekilde deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde komplikasyon riski minimize edilebilir. Lipomatik cerrahinin avantajları ve riskleri hakkında daha fazla bilgi almak için bir doktora danışmak önemlidir.

Lipomatik Fiyatları 2023

Lipomatik uygulaması hasta konforunu arttırdığı için giderek daha fazla talep edilmektedir. Bu ameliyatı düşünen kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de lipomatik fiyatlarıdır. Lipomatik yöntemi uygulanmadan önce hasta muayene edilir.

Hangi bölgelere uygulanacağı beraberinde ek ameliyatlar ve işlemler yapılıp yapılmayacağı, kişinin yağlanma miktarı, boyu ve kilosu  dikkate alınır.. Buna göre de operasyon alanları ve ameliyat kapsamı ile birlikte bir sonuca ulaşılır.

Sonuç olarak Lipomatik operasyonlarının sabit bir fiyatı yoktur. Hastanın bünyesi ve yağlanma miktarı, ameliyat edilecek bölgelerin alanı ve ameliyatın yapılacağı hastane ücretleri belirlemektedir. Lipomatik Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://royanbeauty.com/lipomatic/?lang=en

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir