Liposuction Fiyatları 2023

Liposuction Fiyatları 2022

Liposuction, plastik cerrahilerin en bilinen uygulamasıdır. Genel olarak vücudun çeşitli bölgelerinde biriken fazla yağların alınması olarak tanımlanabilir. Liposuction bir kilo verme yöntemi olarak düşünülmemelidir. Egzersiz ve diyetin duruma yardımcı olmadığı durumlarda uygulanması gerektiği asla unutulmamalıdır.

Erimeye dirençli yağ birikintilerinin uzaklaştırılması, bölge(ler)in estetik ve sağlık açısından vücuda uygun hale getirilmesi temel amaç olmalıdır. Bu nedenle liposuction yaptırmak isteyen bireylerin doktorlarının profesyonel görüşlerini de dikkate alarak beklentilerini makul düzeyde tutmalarında fayda vardır. 

Örneğin liposuction sonrası cilt yaşla birlikte elastikiyetini kaybettiği için cilt germe yapılması gerekebileceği unutulmamalıdır. Yağ aldırma ameliyatı hamileler ve emzirenler (kalp damar hastalıkları) dışındaki tüm sağlıklı bireylerde kolaylıkla yapılmayabilir.

İşlem sırasında uyanık olacaksınız. Klinisyeniniz, rahatsızlık hissetmemeniz için bölgeyi bir iğne ve lokal anestezik ile uyuşturacaktır.

Küçük bir kesi yapacaklar ve derinin altına yağı sıvılaştıran küçük bir lazer yerleştirecekler. Ardından klinisyeniniz, erimiş yağı cildin altından emen kanül adı verilen küçük bir tüp yerleştirecektir.

Lazer lipoyu tercih eden birçok kişi, özellikle bölge küçük olduğunda, işlemden sonra uzun bir aksama süresi yaşamaz. Çoğu klinisyen, işe dönmeden önce birkaç gün ve yorucu faaliyetlere katılmadan yaklaşık üç hafta önce dinlenmenizi önerir.

Lazer lipo sonrası şişlik, morluk ve ağrı minimum düzeydedir. Birçok insan için cilt, işlemden sonra daha sıkı veya gergin olabilir. Bunun nedeni, lazer tedavilerinin kolajen üretimini teşvik edebilmesidir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

İnceltme uygulanacak vücut bölgesinde 1 veya 2 mm’lik küçük kesiler açılır. Bu kesilerden deri altı dokuya girilerek dirençli yağ dokusu eritilir/parçalanır. Vücuttaki yağların atılması için özel olarak geliştirilmiş enjektörler kullanılmaktadır. 

Gerekli miktarda yağ alındıktan sonra kesiler estetik dikişlerle kapatılır ve operasyon tamamlanır. Ameliyat izi kalmaması için liposuction bölgesi için iç çamaşırı bölgelerine veya vücut kıvrımlarına kesiler yapılır.

Lazer Liposuction 

Liposuction, bölgesel olarak fazla olan yağların cerrahi olarak kanüllerle alınması işlemidir. Bölgesel yağ dağılımının yüksek olduğu durumlarda etkili bir yöntemdir ve kilo verme işlemi olarak görülmemelidir. Lazer liposuction yöntemi steril koşullarda ve plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Özellikle hormonal ve genetik farklılıklardan dolayı her insanda çeşitli bölgelerde yağ depolanmasında farklılık vardır. 

Kadınlarda bu bölgeler karın, kalça, basen, uylukların iç ve dış bölgeleri, erkeklerde ise karın bölgeleridir. Bu bölgelerde egzersiz ve diyet ile ciddi bir azalma olmaz, bu nedenle en uygun liposuction adayları bu bölgelerde yağ dağılımı yüksek olan hastalardır.

Liposuction Sonrası Cilt Sarkar Mı?

Lazer liposuction yöntemi ile yağ dokusunun alınması sonrasında ciltte az da olsa sarkma görülebilir. İyi cilt gerginliği ve elastikiyeti ameliyattan sonra hızlı bir iyileşme sağlar. Karın, uyluk ve kol bölgesinde fazla yağ varsa o zaman germe işlemleri yapılmalıdır.

Liposuction’da Ameliyat Nasıl Yapılır?

Operasyon yapılacak alanlar operasyon öncesi belirlenir ve çizilir. Alanın genişliğine göre lokal veya genel anestezi kullanılabilir. 

Liposuction tek seansta birden fazla bölgeye yapılabilir. Bölgelere ulaşmak için birkaç 0,5 cm’lik kesi yapılır. Bu kesilerden kanamayı ve ameliyat sonrası ağrıyı azaltmak için bir kanül veya şırınga ile özel bir sıvı verilir. 

Belirli bir süre bekledikten sonra yumuşayan yağ dokusu, negatif basınç sistemine bağlı farklı kanüller yardımı ile alınır. Kesiler dikişlerle kapatılır ve ameliyat sonrası kanama ve ödemi azaltmak için hastaya özel korse giydirilerek operasyon tamamlanır.

Lazer Liposuction Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genellikle ağrı, ağrı kesiciler tarafından kolayca düzenlenir. Hastalar kullanılan anesteziye göre ameliyattan 1 ila 6 saat sonra hastaneden taburcu edilebilir. 

Yaklaşık 1 ay korse kullanımı şeklin korunması ve ödemin hızla gerilemesi için önemlidir. İşe dönüş genellikle lokal operasyondan 1-2 gün sonra, geniş alanlarda ise 1 hafta sonradır. 

İşlem sonrasında bazı bölgelerde morluklar oluşabilmekte ve iyileşmeleri 1-2 haftayı bulabilmektedir. Ödemin tam olarak gerilemesi 1 ay sürer ve liposuction işleminin sonuçları tam olarak 2-3 ay sonra ortaya çıkar.

Her operasyonun bazı riskleri olsa da lazer liposuction hastane şartlarında yapılması gereken bir operasyondur. Bu gözlenmezse enfeksiyon, kanama ve ağrı olasılığı oldukça artar. 

En ciddi komplikasyon, yağın damar tıkanıklığına neden olmasına neden olan yağ embolizmidir. Geçmiş yıllarda daha sık görülen bu sorunu ortadan kaldırmak için operasyon bölgelerine özel hazırlanmış sıvılar verilir.

Liposuction Sonrası Aynı Bölgelerde Tekrar Yağ Oluşur Mu?

Yağ hücrelerinin miktarı sabittir. Kilo verdiğimizde bu hücreler genişler ve kilo verdiğimizde büzülür. Bu işlemden sonra yağ hücrelerinin bir kısmı ortamdan uzaklaştırıldığı için kilomuza dikkat ettiğimiz sürece aynı bölgelerde yağ artmaz.

Lazer Liposuction’ın Farkı Nedir?

Lazer liposuction yönteminde özel hazırlanmış sıvı uygulandıktan sonra fiberoptik prob vasıtasıyla yağ hücrelerine lazer ışını uygulanarak yağ hücreleri yumuşatılır ve eritilir. Bu yöntem ile hem yağ hücrelerinin miktarı hem de ciltteki gerginlik ve gerginlik daha hızlı gerçekleşir. 

Klasik yönteme göre kanama ve ödem oldukça azdır. Morarma yok veya çok az. Kurtarma çok hızlı gerçekleşir.

Lazer Lipoliz Tedavisi Nedir?

Bölgesel olarak yağ fazlalığı olan hastalarda lokal anestezi altında lazer lipoliz ile liposuction yapılmadan yağ alınabilir. Liposuction’dan farkı yağların aspire edilmemesi ve kendiliğinden emilmeye bırakılmasıdır. Genelde tek seans yeterli olmakla birlikte seans sayısı uygulanacak bölgeye göre değişiklik gösterebilir. 

Seanslar 2-3 aylık aralıklarla yapılabilir. Lipolizden sonra hastalar hemen işlerine dönebilirler. Lazer lipoliz, hiperhidroz olarak da bilinen aşırı koltuk altı terlemesi durumlarında da etkilidir. Lazer liposuction fiyatlarının uygulayıcıya ve işlem yapılacak bölgeye göre değişeceği unutulmamalıdır.

Liposuction Ameliyatını Sigorta Kapsar Mı? 

Fazla vücut yağlarından kurtulmak için liposuction adı verilen kozmetik bir cerrahi prosedür kullanılır. Liposuction ameliyatının sigorta kapsamında olup olmadığını birkaç faktör belirler. Sigorta şirketlerinin çoğu, liposuction’ı tipik olarak kozmetik bir prosedür olarak sınıflandırır, bu nedenle çoğu sağlık sigortası planı bunu kapsamaz. Bununla birlikte, lenfödem veya lipodistrofi gibi tıbbi bir durum nedeniyle tıbbi olarak gerekli olduğu belirlenirse, sigorta liposuction için ödeme yapabilir. Belirli sigorta planı ve koşulları, liposuction ameliyatının kapsanıp kapsanmadığını da belirleyecektir. Bu nedenle, liposuction’ın planınız kapsamında olup olmadığını sigorta şirketinize sormanız çok önemlidir. 

Liposuction Ameliyatı Özel Hastanede Ne Kadar? 

Liposuction ameliyatı adı verilen kozmetik bir prosedür, fazla vücut yağının alınmasını içerir. Özel bir hastanede bu işlemin fiyatı, hastanenin itibarı ve konumu, cerrahın deneyimi ve yeterliliği, kullanılan anestezi türü ve işlemin kapsamı gibi bir dizi değişkene bağlı olarak farklılık gösterebilir. Klasik liposuction, lazer yardımlı liposuction veya ultrason yardımlı liposuction gibi çeşitli yöntemlerin kullanılması da maliyetleri etkileyebilir.

Liposuction ameliyatının fiyatı çeşitli nedenlerle zaman içinde değişebilir. Prosedürün maliyeti, teknoloji ve teknikler ilerledikçe değişebilir, çünkü daha yeni tekniklerin daha karmaşık araçlara veya pahalı eğitime ihtiyacı olabilir. 

Liposuction Fiyatları 2023

Liposuction fiyatları 2023 yılında değişim gösterebilir. Bu fiyatlar vücudun belirli bölgelerinden yağ alınmasını içeren bir estetik cerrahi işlemi gerçekleştirmek için ödenen maliyetleri ifade eder. Fiyatlar, cerrahi merkezin yerleşimi, cerrahın deneyimi, işlem yapılacak bölgenin büyüklüğü ve işlem yapılacak olan yağ miktarı gibi faktörlere göre değişebilir. Bu nedenle, liposuction fiyatlarını öğrenmek için bir cerrahi merkezle iletişime geçmeniz ve bir konsültasyon yaptırmanız önerilir.

2023 Liposuction Fiyatları İzmir, İstanbul, Ankara

Liposuction Fiyatları, şehir ve kliniğin neresi olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

Elbette uygulamanın türü en belirleyici faktördür ancak, lojistik imkanlar ve kliniklerin gereksinimlerini karşılarken katlandıkları maliyetler dikkate alındığında İstanbul Liposuction Fiyatları, ülkedeki pek çok ile göre düşük değilse de çeşitli olarak karşımıza çıkar diyebiliriz.

2023 İzmir Liposuction Fiyatları ise İstanbul gibi büyük bir şehir olmasından dolayı, yine İstanbul’a benzer şekilde seyreder. Antalya ve bu büyüklükteki diğer şehirlerde ise fiyatların imkanlar doğrultusunda daha yüksek seyrettiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Elbette sağlık hizmetlerinin fiyat bilgilerine erişmek için en doğru yöntem, bulunduğunuz ildeki kliniklerle doğrudan iletişime geçmek, örneğin; İzmir Liposuction Fiyatları hakkında bilgi almak için İzmir’deki hekimlere danışmak, en doğru hareket olacaktır.

Kaynakça:

https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedure-liposuction

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.