Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları 2023

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları 2022

Meme dikleştirme, meme sarkmaları genetik nedenler, yaşlanma, cildin elastikiyetini kaybetmesi gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu da memelerde estetik olmayan bir görünüme neden olabilir. Meme dikleştirme estetiği, memeleri daha sıkı ve dik bir konuma getirmek için yapılır.

Meme dikleştirme, sarkık göğüslere daha sıkı, daha diri ve estetik olarak daha hoş bir şekil verir. Bu sadece hastanın genç ve kadınsı oranlarını geri kazandırarak görünümünü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sütyenlerin ve mayoların daha rahat ve çekici bir şekilde oturmasına da yardımcı olur.

Meme dikleştirme, göğüslerin şeklini değiştirmek için plastik cerrah tarafından yapılan cerrahi bir işlemdir. Göğüs dikleştirme sırasında plastik cerrah fazla deriyi alır ve göğüsleri büyütmek için göğüs dokusunu yeniden şekillendirir. 

Meme dikleştirme mastopeksi olarak da bilinir. Göğüsleriniz sarkıyorsa veya meme uçlarınız aşağıyı gösteriyorsa meme dikleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Göğüs dikleştirme aynı zamanda kendi imajınızı ve özgüveninizi de artırabilir.

Göğüs dikleştirme, göğüslerinizin boyutunu değiştirmez. Ancak meme büyütme veya meme küçültme ile meme dikleştirme yapılabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında yapılan plastik operasyonda sarkmış memede belirli bölgelerden deri çıkarılır ve meme dokusu sıkılaştırılır. Aynı operasyonda meme ucunun genişlemesi ortadan kaldırılır.

Kişi ameliyat sonrası genç görünümlü ve simetrik olarak düzeltilmiş göğüslere sahip olur. Operasyon 2 ila 3 saat sürer. Hasta bir gün hastanede kalmalıdır. Ameliyat ağrılı bir ameliyat değildir. Ortaya çıkabilecek herhangi bir yönetilebilir ağrı, ağrı kesiciler ile kolayca giderilir.

Göğüs Sarkmasının Derecesi Nedir?

Göğüs sarkmaları şu şekilde sınıflandırılır:

 • Hafif sarkma: Meme ucunun alt kıvrımı çevresinde oluşur.
 • Orta derecede sarkma: Meme başı öne baksa da meme ucu meme alt kıvrımının 1-3 cm altında görünür.
 • Gelişmiş sarkma: Meme ucu aşağıyı gösterir. Meme başı, memenin alt kıvrımının 3 ila 4 cm altında görünür.
 • Yanlış sarkma: Meme dokusu gevşer ve sarkar, ancak meme ucu memenin alt kıvrımının üzerinde görünür. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Ameliyat için başvuran kadının tıbbi öyküsü her yönüyle değerlendirilmelidir. Meme kanseri gelişimi olup olmadığı veya daha önce kitle saptanmış olması çok önemlidir. Hasta bu konulardaki tüm bilgileri doktoruna net bir şekilde açıklamalıdır. 

35 yaş üstü ve riskli öyküsü olan hastalarda mutlaka mamografi ve ultrasonografi yapılmalıdır. Benzer tüm operasyonlarda genel anestezi uygulanacağı için ön kan testi ve diğer testler yapılacaktır. 

Meme dikleştirme ameliyatından 6-8 saat önce yeme ve içme kesilmelidir. Bir refakatçinin olması hastanın kendini güvende hissetmesi ve psikolojik olarak rahat etmesi açısından faydalı olacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra bir gece daha kalmanız hasta bakımı ve güven duygusu açısından faydalı olacaktır. Ameliyattan sonra yoğun bir ağrı görülmeyecektir. 

Gelişebilecek ağrı, ağrı kesici ile kolayca giderilebilir. Ameliyat sonrası üç gün boyunca meme ön kısmını kapatan bandaj uygulaması yapılacaktır. Bandaj kullanımı bırakıldığında hasta duş alabilir. Bandajdan sonra hasta spor sutyeni kullanacaktır. 

İlk ay hasta vücut hareketlerine dikkat etmeli ve yorucu aktivitelerden kaçınmalıdır. Kendiliğinden eriyen iplerden yapıldığından dikişlerin alınmasına gerek yoktur. 1. ayın sonunda yeni meme şekli oluşmaya başlar. 6 ay ile 1 yıl içerisinde hastanın meme şekline son şekli verilmiş olur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme

 • Ameliyattan sonra hasta ayakta durabilir.
 • Hasta bir gece hastanede kalmalıdır.
 • İlk 2-3 gün meme ön kısmına bandaj uygulanır.
 • Bandaj kullanımı bırakıldığında spor atletler kullanılır.
 • 1. Ay sonunda tüm fiziksel aktiviteler yapılabilir.
 • Meme son şeklini 6-12 ay arasında alır.
 • Yaş, cilt elastikiyeti, sigara ve alkol, iyileşme sürecini etkileyen değişkenlerdir.
 • Doktorunuz tarafından verilen özel tavsiyelere uyulmalıdır.

Ameliyattan Sonra

Göğüs dikleştirmeden sonra göğüsleriniz gazlı bez ve cerrahi destek sutyeni ile kaplanacaktır. Fazla kan veya sıvıyı boşaltmak için göğüslerinizdeki kesi yerlerine küçük tüpler yerleştirilebilir.

Göğüsleriniz yaklaşık iki hafta boyunca şişecek ve moraracaktır. Birkaç ay boyunca kırmızı veya pembe olacak kesilerin etrafında ağrı ve acı hissedeceksiniz. Meme uçlarınızdaki, areoladaki ve meme derinizdeki uyuşukluk yaklaşık altı hafta sürebilir.

Göğüs dikleştirmeden sonraki ilk birkaç gün içinde, sağlık uzmanınızın önerdiği şekilde ağrı kesici ilaç alın. Zorlamaktan, bükmekten ve kaldırmaktan kaçının. Göğüslerinizdeki baskıyı önlemek için sırt üstü veya yan yatın.

Meme dikleştirmeden sonra en az 1-2 hafta cinsel aktiviteden kaçının. Saçınızı yıkamak, duş almak veya banyo yapmak gibi günlük aktivitelere devam etmenin uygun olup olmadığını sağlık uzmanınıza sorun. Drenaj tüpleri insizyonlarınızın yakınına yerleştirilebilir ve genellikle birkaç gün içinde çıkarılır. 

Sağlık uzmanınız tüpleri çıkardığında, muhtemelen bandajlarınızı da değiştirecek veya çıkaracaktır. 3 ila 4 gün boyunca 24 saat cerrahi destek sutyenini giymeye devam edin. Ardından 3 ila 4 hafta boyunca yumuşak destekli bir sutyen giyeceksiniz. 

Sağlık uzmanınız, iyileşmeyi desteklemek için insizyonlarınızda silikon bant veya jel kullanmanızı önerebilir. İyileşirken göğüslerinizi güneşten uzak tutun. Daha sonra güneşe maruz kalırken kesilerinizi koruyun.

Sonuçlar

Göğüslerinizin görünümündeki değişikliği hemen fark edeceksiniz. Şekilleri önümüzdeki birkaç ay içinde değişmeye ve yerleşmeye devam edecek. Başlangıçta, yara izleri kırmızı ve topaklı görünecektir. Yara izleri kalıcı olsa da 1-2 yıl içinde yumuşar ve incelir. 

Göğüs dikleştirmeden kaynaklanan izler genellikle sütyen ve mayolarla gizlenebilir. Göğüs dikleştirmeden sonra sütyen bedeninizin biraz daha küçük olduğunu fark edebilirsiniz. Bu, işlemle birlikte meme küçültme yaptırmamış olsanız bile olabilir. Bu sadece göğüslerinizin daha sıkı ve yuvarlak hale gelmesinin bir sonucudur.

Meme dikleştirme sonuçları kalıcı olmayabilir. Yaşlandıkça, cildiniz doğal olarak daha az elastik hale gelir. Özellikle daha büyük ve ağır göğüsleriniz varsa, biraz sarkma olabilir. Sabit, sağlıklı bir kiloda kalmak, sonuçlarınızı korumanıza yardımcı olabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatını Sigorta Kapsar Mı? 

Sahip olduğunuz sigorta planının türü, ameliyatın nedeni ve durumunuzun ayrıntıları, meme dikleştirme ameliyatının sigorta kapsamında olup olmadığını belirleyecek değişkenlerden sadece birkaçıdır. Genel olarak konuşursak, sigortanın kozmetik ve seçmeli cerrahi için ödeme yapması olası değildir. Bununla birlikte, doğumsal bir kusur nedeniyle veya meme kanseri tedavisinin bir sonucu olarak ameliyatın tıbbi olarak gerekli olması durumunda, sigorta prosedürü karşılayabilir. Ek olarak, sırt ağrısı veya kötü duruş gibi fiziksel semptomları tedavi etmek için bir meme küçültme prosedürü ile birlikte bir meme dikleştirme yapılırsa, bazı sigorta planları prosedürü karşılayabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Özel Hastanede Ne Kadar? 

Göğüs dikleştirme ameliyatı, fazla deriyi alarak ve çevre dokuyu sıkılaştırarak memeleri dikleştirmeyi ve yeniden şekillendirmeyi amaçlar. Özel bir hastanede meme dikleştirme ameliyatının maliyeti, cerrahın deneyimi, tesisi ve prosedürün karmaşıklığı gibi bir dizi değişkene bağlı olarak değişebilir. Anestezi ücretleri, hastane veya cerrahi tesis ücretleri ve diğer ilgili masraflar da fiyata dahil olabilir.

Meme dikleştirme operasyonunun fiyatı, enflasyon, teknolojik gelişmeler ve tüketici talebindeki değişiklikler gibi çeşitli nedenlerle zaman içinde değişebilir. Ayrıca, fiyatlar çeşitli ülkeler veya bölgeler arasında farklılık gösterebilir. Cerrah veya hastane seçiminin yalnızca meme dikleştirme ameliyatının maliyetine göre yapılmaması gerektiğini belirtmek önemlidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları 2023

Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları 2023 yılında, ülkeden ülkeye ve doktorun tecrübesine göre değişebilir. Bu fiyat, ameliyatın yapılacağı kliniğin lokasyonu, tecrübe ve prestijine göre değişebilir. Öncesinde ve sonrasında gereken kontroller, tedavi veya ekstralar için fiyatlar artabilir. Bu fiyatları öğrenmek için bir estetik cerrahı ile konuşmanız veya bir klinikle iletişim kurmanız önerilir.

2023 Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları İzmir, İstanbul, Ankara

Meme dikleştirme yaygın olarak yapılan estetik cerrahi uygulamalardan bir tanesidir. Bu uygulamanın fiyatları, uygulamanın büyüklüğü ve türüne göre değişebilir. Ancak burada fiyatları etkileyen önemli bir diğer faktörden söz etmek gerekir. İşlemin yapılacağı şehir, fiyatları birkaç sebeple etkiler.

Bunların başında, büyük bir şehir söz konusu olması halinde, daha fazla klinik ve hekimin varlığının piyasayı etkileme durumu gelir. Bununla birlikte, büyük şehirlerde çok daha fazla hasta vardır ve genellikle klinikler daha kısa sürede daha fazla iş ürettiklerinden maliyetler azalabilir.

Örneğin, Antalya gibi orta ve daha küçük büyüklükteki şehirlerde ise sektör fiyatlaması gibi bir durum büyük şehirlere göre daha azdır.

2023 İzmir Meme Dikleştirme Fiyatları ile Antalya kıyaslandığında, İzmir’de daha fazla seçeneğin olduğu görülebilir. Bunun gibi İstanbul da farklı fiyatlara erişebileceğimiz merkezler arasında yer alır.

Kaynakça:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/breast-lift/about/pac-20393218

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.