İzmir Jinekomasti Ameliyatı

İzmir jinekomasti operasyonlarının en çok yapıldığı şehirlerden biridir. Hem jinekomasti ameliyatı fiyatları İstanbul’a kıyasla daha uygun hem de jinekomasti operasyonu yaptıranların yorumlarına göre sonuçlar memnun edici.

Ayrıca yurtiçinden ve yurtdışından insanlar bu operasyonu yaptırmak için İzmir’deki cerrahları tercih ediyor. 

17 yıldır bu mesleği icra eden İzmir jinekomasti doktorlarından Candan Mezili hastalarına empatiyle yaklaşarak onların da bilgi sahibi olmasının önemine inanmaktadır.

Bu anlayışla yola çıkarak sizlere jinekomasti ameliyatı öncesinde dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımızda anlattık.

Jinekomasti nedir?

Jinekomasti, erkeklerde dengesiz östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanmasından kaynaklı olarak oluşan ve yaygın olarak glandüler dokuda meydana gelen büyümedir. Erkek memesinin anormal boyutta büyümesi olarak kısaca tanımlanabilir. Bazı hastalarda memelerin sadece birinde görülürken bazı hastalarda ise 2 memede birden görülebilir.

Erkek ve kadın memesi aynı yapıya sahip olmasına rağmen erkek memesi normal koşullarda büyümez. Çünkü erkek vücudunda yeterli östrojen hormonu bulunmaz. Erkeklerde jinekomasti bebeklik, ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde görülebilir. Büyüme iyi huyludur. Bu yüzden hayati bir endişe yaratmaya gerek olmaz.

Erkeklerde fiziki etkisinden çok oluşan görüntü yüzünden çekingenlik, özgüven eksikliği gibi psikolojik etkiler görülür. Kendiliğinden iyileşme ya da küçülme olmaz. Fakat günümüzde medikal yöntemlerle tedavi altına alınabilir. Jinekomasti teşhisi konması için meme, cinsel organ ve karın bölgesinde detaylı bir muayene yapılır. Ardından doktor gerekli görürse bir takım kan testleri ya da mamografi ile de durum kontrolü yapılabilir. 

Tedavi Detayları
Operasyon:
Jinekomasti (Erkekte Göğüs Estetiği)
Prosedür:
Erkeklerde meme büyümesini düzeltir
Operasyon Süresi:1-2 saat
Hastanede Kalma Süresi:1 gece
Anestezi:Genel anestezi
Erken İyileşme Dönemi:3-5 gün
İşe Dönüş:5-7 gün
Yara İzleri:küçük
Ağrı Miktarı:Hafif

Jinekomasti tedavisi nasıl yapılır?

Jinekomastinin tedavisi için memedeki büyümenin boyutuna bakılarak bir yol haritası çizilir. Ölçüm içinin meme dokusunun altındaki glandüler dokunun çapına bakılır. Eğer çap 4 cm’den küçük ise herhangi bir müdahaleye gerek duyulmaz. 3 ya da 6 ay sürecek düzenli muayeneler ile süreç ilerler. Eğer dokunun çapı 4 ile 6 cm. arası bir büyüklükte ise hastalara medikal tedavi uygulanır.

Uygulanacak olan bu ilaç tedavisi hastanın hormon düzeyine ve yaşına uygun olacak şekilde planlanır. Glandüler dokunun çapı 6 cm’den büyük ise ve hastanın da süregelen şikayetleri var ise o durumda cerrahi müdahale planlanır. Cerrahi operasyon jinekomasti için en kesin ve etkili çözüm yoludur.

Cerrahi operasyonda da farklı yöntemler kullanılır. Meme bezi yumuşak ise sadece yağ alma işlemi yeterli olabilir. Sert ve büyük bir doku şeklinde ise meme bölgesinde kesi açılarak doku alınır. 

İzmir Jinekomasti (Erkekte Göğüs Estetiği)

Jinekomasti riskleri nelerdir?

Jinekomasti için yapılan cerrahi müdahale yapısal olarak meme küçültme estetiği ile hemen hemen aynıdır. Bu sebeple normal bir estetik operasyonun sahip olduğu risklerle aynı durum jinekomasti için yapılan cerrahi müdahalelerde de geçerlidir. Bu tarz cerrahi operasyonlar risk durumu düşük operasyonlar olsa bile yine de hastanın açık ve ayrıntılı olarak bilgilendirilmesi gereklidir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası meme bölgesinde kanama ya da ağrı durumlarıyla karşılaşılabilir. Bunun dışında enfeksiyon durumu da söz konusu olabilir. Bu risk durumlarıyla karşı karşıya kalmamak için doktorun önerilerine birebir uyulmalıdır. 

Jinekomasti (Erkekte Göğüs Estetiği) Ameliyatı Sonrası

Jinekomasti, erkeklerin meme yapısının kadınlardaki gibi büyük olmasıdır. Erkekler büyük meme yapısından dolayı estetik açıdan rahatsız olmaktadırlar. Büyük meme problemlerinden kurtulma operasyonuna jinekomasti (Gögüs Estetiği) ameliyatı denilmektedir.

 • Jinekomasti ameliyatı sonrasında sıvı ve kan birikmesini önlemek için jinekomasti korsesi kullanılmalıdır.
 • Ameliyattan 2 saat sonra yemek yenmelidir.
 • Ameliyattan 4 saat sonra yürüyüşe başlanmalıdır.
 • Ameliyat sonrası rahat nefes alabilmek için kollar zorlanmadan yarı oturur pozisyon şeklinde yatılmalıdır.
 • Ameliyattan sonra 1 gece hastanede kalınmalıdır.
 • Ameliyattan 1-2 gün sonra ise kullanılan drenler çekilmelidir.
 • Ameliyattan 4-5 gün sonra cilt dikişleri alınmalıdır.
 • Ameliyattan sonra jinekomasti korsesi kullanılmalı ve kolları fazla zorlamamak koşuluyla operasyondan 5-7 gün sonra normal hayat dönebilmektedir
 • Ameliyattan sonraki 4-6 hafta içerisinde, meme derisinin dokulara daha iyi yapışması ve büzülmesi için, korse kullanılmalıdır.
 • Ameliyattan sonraki haftalar içerisinde şişlik ve ödemler azalmaktadır.
 • Hücresel yapıda ameliyat bölgelerinin son halini alması 6 ay ile 2 yıl sürmektedir.
 • Ameliyattan 6 hafta sonraki süre içerisinde ağır sporlar yapılmamalıdır.
 • Sonraki zamanlarda ise ameliyat bölgesine bir müdahale daha yapılacak ise en az 6 ay ile 1 yıl arası beklenilmektedir.
 • Ameliyat sonrası kas ağrıları olabilmektedir.

Jinekomasti avantajları nelerdir?

Bir avantajı, testis kanseri veya böbrek yetmezliği gibi altta yatan hastalıkları erkenden tespit edip tedavi etmeyi mümkün kılan hormonal bir dengesizliği işaret edebilmesidir. Jinekomasti, göğüs dokuları hakkında her zaman çekingen hisseden erkeklerin kendileri ve vücutları hakkında daha iyi hissetmelerine de yardımcı olabilir.

Jinekomasti, cerrahi olarak tedavi edilebilir olma avantajına sahiptir ve meme dokuları hakkında bilinçli olanlara uzun vadeli bir çözüm sunar. Büyümüş meme dokusu nedeniyle fiziksel olarak rahatsız olan veya ağrı çeken erkekler için ameliyat da yardımcı olabilir. Genel olarak jinekomasti, ameliyat gibi tedavilerle fiziksel rahatlığı ve özgüveni artırma potansiyeline sahiptir.

Jinekomasti kimler için uygundur?

Jinekomasti tedavisi, meme dokusundan rahatsız olan, ağrı ya da rahatsızlık duyan ya da altta yatan durumlardan herhangi birinden etkilenen erkekler için uygun olabilir.

Meme dokusunun olgunluğu, bir kişinin jinekomasti tedavisi için uygun olup olmadığını belirleyen diğer bir husustur. Dokunun yenilenme olasılığı daha düşük olduğundan, olgun meme dokusuna sahip erkeklerin iyi cerrahi aday olma olasılığı daha yüksektir. İşlemin risklerini ve avantajlarını anlayan ve makul beklentileri olan erkekler de jinekomasti tedavisi için aday olabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı? 

Jinekomasti ameliyatından sonra bir miktar iz kalma ihtimali vardır, ancak iz kalma derecesi yapılan ameliyatın türüne bağlı olacaktır. Ekstra glandüler dokunun çıkarılmasını içeren eksizyon cerrahisinin aksine, sadece liposuction ameliyatı tipik olarak minimum yara izi bırakır. Bununla birlikte, yetenekli bir cerrah, yara izlerinin görünürlüğünü azaltmak için sıklıkla ayrı yerlerde kesikler yapabilir. Yara izleri tipik olarak zamanla kaybolur ve görünürlüğü azalır. Yara izi, güneşe maruz kalmayı sınırlamak ve sigarayı bırakmak gibi uygun bakım sonrası talimatlara bağlı kalınarak azaltılabilir. Jinekomasti ameliyatının tehlikelerini ve potansiyel yara izini tartışmak için kurul onaylı bir plastik cerrahla konuşmak zorunludur.

Jinekomasti Ameliyatı Yaş Sınırı Var Mı? 

Jinekomasti ameliyatı için yaş sınırlaması yoktur. Ancak hastaların genellikle 18 yaş civarında olan meme dokuları tamamen gelişene kadar beklemeleri önerilir. Hastanın ayrıca sağlıklı olması ve prosedürün sonuçları için makul beklentileri olması gerekir. Hastanın özel ihtiyaçlarını değerlendirebilecek ve en uygun hareket tarzını seçebilecek lisanslı bir plastik cerrahtan tavsiye almak çok önemlidir. Jinekomasti ameliyatından enfeksiyon, kanama, asimetri, yara izi ve yan etkiler birkaç potansiyel risk ve komplikasyondur. Bir seçim yapmadan önce, hastanın cerrahıyla kapsamlı bir konuşma yapması ve prosedürün potansiyel risklerini ve faydalarını anlaması çok önemlidir.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun büyümesiyle sonuçlanan tıbbi bir durumdur. Meme dokusunda büyüme, memede hassasiyet veya hassasiyet ve meme bölgesinde sertlik hissi jinekomastinin tipik belirtileridir. Ayrıca bazı durumlarda meme başı akıntısı olabilir. Jinekomasti bir veya her iki memeyi etkileyebilir ve her kişi farklı derecelerde meme büyümesi yaşar. Jinekomasti ergenlik veya yetişkinlik döneminde gelişebilir ve hormonal dengesizlikler, belirli ilaçların kullanımı veya altta yatan tıbbi durumlar dahil olmak üzere bir dizi şey tarafından ortaya çıkarılabilir. Jinekomasti tıbbi olarak teşhis edilmeli ve altta yatan neden belirlenmelidir.

Jinekomasti Hangi Yaşlarda Görülür? 

Erkeklerde meme dokusunun geliştiği bir durum olan jinekomasti her yaşta olabilir. Ancak en sık üç farklı yaş grubunu etkiler. İlki, annedeki hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak bebeğin yaşamının ilk yılında ortaya çıkar. İkincisi ergenlik döneminde, erkeklerde hormonal değişiklikler nedeniyle meme gelişebildiğinde ortaya çıkar. Üçüncüsü, jinekomastinin hormonal değişiklikler, ilaç kullanımı ve tıbbi durumlar nedeniyle ortaya çıkabileceği yaşlı erkeklerde bulunur. Meme dokusu bulunursa, altta yatan daha ciddi bir durumun göstergesi olabileceğinden bir sağlık uzmanına danışmak çok önemlidir. Jinekomasti genellikle ciddi bir tıbbi sorun olmasa da varlığı rahatsız edici olabilir.

Jinekomasti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Jinekomasti tedavi edilmediği takdirde hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Fiziksel olarak, ekstra meme dokusu incinebilir, hassaslaşabilir veya belirli kıyafetleri giymeyi veya fiziksel aktivite yapmayı rahatsız edebilir. Etkilenen bölgedeki enfeksiyonlar veya cilt tahrişi ek potansiyel sonuçlardır. Duygular açısından bakıldığında, jinekomasti, özellikle halihazırda beden imajıyla ilgili sorun yaşayan ergen erkek çocuklarda düşük benlik saygısına, depresyona ve kaygıya neden olabilir. Jinekomasti ayrıca, tedavi edilmediği takdirde kötüleşebilecek hormonal dengesizlik gibi altta yatan daha ciddi bir tıbbi durumun belirtisi olabilir.

Jinekomasti çeşitleri/yöntemleri nelerdir?

Jinekomasti veya erkeklerde meme dokusunun gelişmesi patolojik ve fizyolojik tiplere ayrılmaktadır. Kanser, karaciğer hastalığı veya belirli ilaçların kullanımı gibi altta yatan bir tıbbi durum patolojik jinekomastiye katkıda bulunabilir.

Jinekomasti çeşitli teknikler kullanılarak tedavi edilebilir. En popüler prosedür, fazladan deri ve meme dokusunun ameliyatla çıkarılmasını içerir. Küçük bir kesiden fazla yağın alınmasını içeren bir başka teknik de liposuction’dır. Hormonal dengesizliklerin neden olduğu jinekomasti ayrıca hormonal tedavi ile tedavi edilir. Mastektomi, cerrahi prosedürlerde, meme bezi dokusunu tamamen çıkarır. Genellikle bu ameliyat türünde küçük kesiler açılarak yapılır.

Jinekomasti İzmir Fiyatları Ne Kadar?

İzmir’de jinekomasti fiyatları farklılık gösterebilmektedir. Bu durum çok sık karşılaşılan bir problem olmadığından uzman kişiler aracılığıyla tedavi büyük önem taşır. Erkek hastalarda, meme bölgesinde kadın tipinde büyümesi problemi jinekomasti olarak adlandırılmaktadır. Bazı ilaçların etkisiyle ya da hormonal dengesizlik sonucu ortaya çıkmaktadır.

Kitlenin aşırı büyüme yaptığı ve meme de sarkmaya neden olduğu durumlarda ise kitle ile deri fazlalığının da çıkarılması gerekmekte ve bu probleminde çözümüyle sorun ortadan kalkmaktadır.

İzmir pek çok alanda olduğu gibi sağlık alanında da önemli şehirlerden biridir. Hem en iyi hizmeti alıp hem de en iyi şekilde tedavi olmak istiyorsanız İzmir bu listenin ilk sıralarında yer almaktadır. İzmir’de jinekomasti fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir