İzmir Obezite ve Plastik Cerrahi

İzmir Obezite ve Plastik Cerrahi

Obezite ve Plastik Cerrahi; Günümüzde obezite (aşırı kilolu olma) çağın hastalığı haline gelmiştir. Obezitenin belki de en masum yanı estetik görünüm bozukluğudur.

Çünkü obezite, yol açtığı kalp damar hastalıklarıyla ve şeker hastalığına neden olması ile kişinin yaşam süresini ciddi oranda azaltmakla kalmaz hayat kalitesini de bozar.

Bu nedenle artık obeziteye karşı bir çok insan ciddi bir savaş vermektedir. Obezite ve Plastik Cerrahi, obeziteyle mücadele ederken ilk basamak ve öncelikle yapılması gereken, hayat biçimini değiştirmektir. Diyetisyen kontrolünde iyi bir diyet ve spor en güçlü silahınızdır.

Bir grup insan diyet ve sporla ciddi miktarda kilo kaybederek sağlığına kavuşurken, bu yöntemlerle başarılı olamayan ve zayıflamak konusunda kararlı bir grup insan ise ameliyata başvurur. Zayıflama için yapılan ameliyatların tümüne Bariatrik Cerrahi denir.

İzmir Obezite ve Plastik Cerrahi

Diyetle veya bariatrik cerrahi ile kayda değer oranda  zayıflayan kişilerde ne kadar özen gösterilse de vücudun bir çok bölgesinde deri fazlalığı ve bu fazlalığa bağlı sarkmalar oluşması kaçınılmazdır.

Bu sarkıklıkların miktarı kişiler arasında farlılıklar gösterebilir. Bu sarkmaların düzeltilmesi için fazlalık olan bölgelere germe ameliyatları yapılır. Bu ameliyatlara ek olarak  gerekli olursa liposuction yapılabilir.

Bir diğer hasta grubu da diyet yapmasına ve hatta tüp mide ameliyatları olmasına rağmen yeterince zayıflayamazlar. Bu hasta grubunda da vücut şekillendirme amacı ile liposuction ve germe ameliyatları iyi bir planlamayla yapılabilir.

Kaynakça:

https://www.nhs.uk/conditions/plastic-surgery/

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir