Yağ Enjeksiyonu Fiyatları 2023

Yağ Enjeksiyonu Fiyatları 2022

Yağ enjeksiyonu, son derece kapsamlı kullanım alanları ile en sık kullanılan uygulamalardan biridir. Kalça, uyluk, karın bölgesinden alınan yağların vücudun belirli bölgelerine (yüz, yanak, alın, göz altı, dudak) enjekte edilmesinde kullanılır. 

Yağ genellikle karından alınır. Ameliyata göre kol ve bacaklardan alınan yağlar enjeksiyonda da kullanılabilir. 

Liposuction tedavisinde kullanılan özel vakumlarla yağlar alınır. Yüz bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesi, göz altı sarkmaları, göz kapaklarının yükseltilmesi ve dudak, yanak, solungaçlara dolgunluk kazandırılması ve meme büyütme ameliyatlarında kullanılır.

Yağ enjeksiyonu işlemi genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Operasyon süresi operasyon yapılacak bölgeye göre değişmekle birlikte operasyonlar yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. Uygulama öncesi hastanın beklentileri dikkate alınarak operasyon gerçekleştirilir. 

Ameliyat edilecek bölgenin yapısına göre ince kanüller ile yağ enjeksiyonları yapılır. İşlem sonrası oluşacak şişlik 1-2 gün sonra iyileşir. Yağ enjeksiyon bölgesi ısı ve buhardan korunmalıdır.

Yağ dokusu son zamanlarda artan kullanımı ile iyi bir yumuşak doku maddesidir. Kişinin kendi yağ dokuları kullanılır.

Herhangi bir alerjik veya yan etkisi olmayan ucuz ve kolay temin edilebilen bir yöntemdir. Vücuttan alınan bu yağlar işlemden geçirildikten sonra vücudun herhangi bir bölgesine enjeksiyon maddesi olarak kullanılabilir.

Yüz ve vücuttaki çöküntü bölgelerinin doldurulmasında kullanılabilir; cilt kalitesinin arttırılması (radyoterapiye maruz kalan düşük kaliteli cilt bölgeleri); daha az görünür yara izleri, mamoplastide (kompozit meme büyütme) daha iyi sonuçlar alınması; ve memelerin yeniden yapılandırılması (meme rekonstrüksiyonu revizyon cerrahisi).

Enjekte edilen yağlar ilgili bölgede (yağ grefti) yaşamaya devam edeceğinden daha kalıcı bir işlem sağlanır. Ayrıca içerikte kök hücre bulunması nedeniyle cilt ve cilt altı dokusunun kalitesi ve kalınlığı da artacaktır.

Yanaklardan dudaklara geçiş (nazolabial), alt göz kapağı-yanak birleşiminin birleşimi (“gözyaşı oluğu”) ve gıdının çeneye ilerlemesi (Kukla çizgisi), hepsi belirginleşme eğilimindedir. . Yanaklar gençlikteki dolgunluğunu kaybedebilir ve dudaklar ince ve kırışık görünebilir. 

Yağ grefti yüzdeki dağılan hacmin geri kazanılmasına yardımcı olur. Geçiş bölgelerinin yumuşatılmasında ve dolgunluğun kaybolduğu alanların yeniden doldurulmasında faydalıdır. 

Yaşın etkilerini en aza indirmek için kendi yağ dokusunu kullanan, gençliği ve güzelliği geri kazandıran doğal bir çözümdür. 

Yağ transferi veya otolog yağ greftleri, göz altı halkaları, nazolabial kıvrım, temporal veya üst göz kapağı çukurluğu gibi kıvrım ve kırışıklıkları yumuşak bir şekilde doldurarak yüzü gençleştirmek için kullanılabilir. 

Dudaklarınıza hacim kazandırmak, daha az belirginleşen yanak bölgelerini belirginleştirmek ve vücudun hemen her yerinde ihtiyaç duyulan bölgeleri doldurmak mümkündür. 

Yağ greftleri yaşlı elleri yenilemek için kullanılabilir ve ayrıca kalça ve göğüsleri yenilemek veya hacim eklemek için kullanılabilir. Yağ grefti genellikle liposuction, yüz germe, blefaroplasti (göz kapağı kaldırma) ve diğer yüz ve vücut plastik cerrahi prosedürleri gibi diğer prosedürlerle birlikte yapılır.

Yağ Enjeksiyonu Uygulama Alanları

Estetik operasyonların birçok yerinde yağ enjeksiyonları kullanılmaktadır: 

  • Alın,
  • Dudak büyütme,
  • Yanak bölgesi,
  • Göz altı torbaları,
  • Yüz bölgesi,
  • Göğüs büyütme,
  • Çarpık bacak estetiği ameliyatı,
  • İnce bacak estetiği… 

Yağ Enjeksiyonu Öncesi

Yağ enjeksiyonu öncesinde hasta aspirin gibi kan sulandırıcı herhangi bir ilaç kullanmamalıdır. Genel sağlık durumları ve ilaç kullanımı durumunda doktorunuzla paylaşmalısınız.

Yağ Enjeksiyonu Sonrası

Yağ transferi işlemi sonrasında oluşabilecek şişliklere buz uygulanabilir. Bu şişlikler ilk iki günden sonra zamanla azalmaya başlar. Gelişen şişliklerin iyileşme süreleri bölgeye göre değişmektedir. 

Buz uygulamasından 5 gün sonra şişlik bölgesine hafif masaj yapılması daha hızlı iyileşmeye katkı sağlar. Yüksek sıcaklıklardan ve buhardan kaçınılmalıdır. Yağ enjeksiyonu uygulaması genellikle hızlı ve kolay bir uygulamadır. 

Uygulamanın ilk gününden sonra günlük yaşam için herhangi bir sorun teşkil etmez. Yağın enjekte edildiği bölgelere bandajlar yerleştirilir. İşlemden bir gün sonra çıkarılırlar. Doktor antibiyotik kullanımını önerir. Uygulama sonrası ödem oluşabilir ancak iyileşme ile birlikte kaybolur.

Yağ Enjeksiyonu Tutma Süresi

Yağ enjeksiyonu uygulamasından sonra uygulanan bölgede tutulma süresi 6-8 ay arasında değişmektedir. Yağ enjeksiyonu uygulamasının zamanla tekrarlanmasında fayda vardır. Göz çevresine yapılan yağ enjeksiyonları kalıcıdır. 

Yüze solüsyonlu enjeksiyonların etkisini kaybetmesine rağmen zamanla kırışıklıkların etkilerini önlediği de bilinmektedir. 

Kas hareketlerinin az olduğu bölgelerde etkisini daha çabuk kaybetmesine rağmen mimik hareketlerinin az olduğu bölgelerde daha uzun süreli etki gösterir. Doğal bir uygulama olduğu için alerji ve yan etki görülmez.

İşlem Sonrası

Hasta aynı gün taburcu edilir. Hasta ertesi gün duş alabilir. Günlük aktivitelere hemen dönülebilir. 2 günlük bir dinlenme süresinden sonra işe dönülebilir. Ağır aktivitelere 1 ay sonra izin verilir. Belirtilen süreler tek başına yağ enjeksiyonu yapılması durumunda geçerlidir.

Yağ enjeksiyonu başka bir ameliyatla birlikte yapılıyorsa ilk ameliyattaki iyileşme ve iyileşme süreleri geçerlidir; yağ enjeksiyonu herhangi bir ek iyileşme veya iyileşme süreci gerektirmez.

Enjekte edilen yağların dayanıklılığı kişiye göre değişir. Bu bir çeşit aşılama işlemi olduğu için transfer edilen hücrelerin bir kısmı transfer bölgesinde yaşamaya devam eder. Böylece yaklaşık %40-50’si kalıcıdır. Tekrarlayan enjeksiyonlar ihtiyaç ortadan kaldırılabilir.

Yağ Transferi Nasıl Yapılır?

Yağ hücreleri çok küçük bir kanül kullanılarak alınır ve daha sonra yağ grefti olarak hazırlanır. Yağ greftleri daha sonra küçük bir kanül veya iğne kullanılarak kırışık veya çukur bir alana aktarılır. Bu yağ grefti hücreleri size ait olduğu için reddedilmeyecektir. 

Aktarılan yağın bir miktar emilimi olmasına rağmen, yağ greftleri hyaluronik asit içeren maddelerin çoğundan önemli ölçüde daha uzun süre dayanır. Yağ greftleri kendi dokularınız olduğundan, bölgedeki doğal yumuşak dokudan ayırt edilemeyen yumuşak, doğal doku olarak birleşirler. 

Yağ Enjeksiyonu Ameliyatını Sigorta Kapsar Mı? 

Ameliyatın amacı, özel sigorta planı ve herhangi bir istisna veya poliçe sınırlaması, sigortanın yağ enjeksiyonu ameliyatı için ödeme yapıp yapmayacağını etkiler. Mastektomi sonrası veya doğumsal bir kusuru tedavi etmek gibi bazı durumlarda, tıbbi olarak yağ enjeksiyonu ameliyatı gerekli görülebilir. Sigorta bu durumlarda prosedür için ödeme yapabilir. Bununla birlikte, doğası gereği tamamen kozmetik olan ameliyatları sigortanın karşılaması pek olası değildir. Hastalar, seçeneklerini sağlık hizmeti sağlayıcısı ve sigorta şirketi ile tartışmak ve ayrıca belirli kapsam ayrıntıları ve istisnalar için sigorta poliçelerini kontrol etmek isteyebilir.

Yağ Enjeksiyonu Ameliyatı Özel Hastanede Ne Kadar?

Yağ enjeksiyonu ameliyatı ile vücudun bir bölgesinden diğerine yağ transferi kozmetik bir işlemdir. Özel bir hastanede bu işlemin fiyatı birtakım değişkenlere göre değişmektedir. Bunlar arasında cerrahın eğitimi ve deneyimi, hastanenin konumu, operasyonun kapsamı ve kullanılan araç ve gereçler yer alır. Anestezi, tesis ve konsültasyon ücretleri gibi ek ücretlerin de fiyat üzerinde etkisi olabilir. 

Özel bir hastanede yağ enjeksiyonu ameliyatı olmayı düşünen hastalar, tek faktörün maliyet olmadığını bilmelidir. Güvenli ve başarılı bir prosedür sağlamak için, kalifiye ve deneyimli bir cerrahın yanı sıra köklü bir hastane seçmek çok önemlidir.

Yağ Enjeksiyonu Fiyatları 2023

Yağ enjeksiyonu fiyatları 2023 yılında, uygulamanın yapılacağı bölgenin büyüklüğü, ihtiyacın ne kadar sık yapılması gerektiği, kullanılacak ürünlerin kalitesi ve uygulayıcının deneyim düzeyi gibi faktöre göre değişebilir. Örneğin, bir estetik cerrahi merkezinde yapılacak bir yağ enjeksiyonu, bir genel doktorun yaptığından daha pahalı olabilir. Bu nedenle, yağ enjeksiyonu için fiyatları öğrenmek için en iyi yol, birkaç farklı kaynaktan fiyat teklifleri almaktır.

2023 Yağ Enjeksiyonu Fiyatları İzmir, İstanbul, Ankara

2023 Yağ Enjeksiyonu Fiyatları, uygulamanın türüne ve büyüklüğüne göre farklılık arz eder. Yağ enjeksiyonu basit bir estetik uygulaması olsa da bunlar ve diğer faktörler yağ enjeksiyonu fiyatları üzerinde etkilidir.

Yağ Enjeksiyonu işleminin yapılacağı kliniğin hangi şehirde olduğu da yağ enjeksiyonu fiyatları üzerinde etkilidir. Kliniğin donanım seviyesine ve hekimin kim olduğuna göre değişen yağ enjeksiyonu fiyatları, şehrin durumuna göre de değişir.

Örneğin; 2023 İzmir Yağ Enjeksiyonu Fiyatları, Antalya gibi şehirlere göre nispeten daha uygun olabilir.

Elbette daha yüksek fiyatlar da büyük şehirlerde söz konusu olabilir ancak seçeneğin çok daha fazla olması sebebi ile kendiliğinden belli bir seviyeye ulaşan fiyatlar ortaya çıkacağından, İstanbul gibi şehirlerin fiyatları incelenebilir.

Kaynakça:

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/dermal-fillers/fat-injections

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.