Yanak ve Çene Estetiği (MENTOPLASTİ) Nedir?

Yanak ve Çene Estetiği (MENTOPLASTİ) Nedir?
Yanak ve Çene Estetiği; Yanak ve çene hatlarının belirginliği yüz şeklini ortaya çıkarmakta ve kişinin ifadesini keskinleştirmektedir. Çoğu kadın estetik görünüm açısından belirgin ve dolgun yüz hatlarının olmasını istemektedir.Yanak ve çene estetiği genellikle kadınlar tarafından tercih edilen bir estetik operasyonu olsa da yanak ve çene estetiği yaptıran erkekler de bulunmaktadır. Güzellik anlayışının günden güne değiştiği dünyada belirgin yüz hatlarına sahip olmak daima revaçta olmuştur.Bu yüzden yanak ve çene estetiği tüm zamanlar için uygun görülen bir estetik operasyondur. Yanaklarda oluşan çöküklük ve elmacık kemiklerinin yetersizliği kişiyi olduğundan daha yaşlı göstermektedir ve aynı zamanda kötü bir görünüm oluşturmaktadır.Yanak ve elmacık kemiklerinde oluşan deformasyonların çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Sık sık kilo alıp vermek, zamana bağlı olarak cildin zarar görmesi elmacık kemiklerinin çökmesine neden olabilmektedir.Fakat çöken elmacık kemikleri, yanak ve çene estetiği sayesinde dolgunlaştırılabilmekte ve belirgin yüz hatları oluşturulabilmektedir.

Çene Estetiğine Neden İhtiyaç Duyulur?

Çene estetiği, doğuştan veya sonradan meydana gelmiş olan çene bozukluklarının tedavisinde tercih edilen bir yöntem olarak belirtilmektedir. Çenenin küçük olması, çenenin geride olması ya da çenenin çıkık olması gibi durumlarda çene estetiğine başvurulmaktadır.Ayrıca çene ucunun küçük olması, çenenin uzun olması ve sivri olması çene estetiğine başvurulmasındaki diğer sebeplerdendir.Yüz hatlarının belirginleşmesinde çene bölgesinin önemli bir rolü bulunduğu için estetik görünümü düzeltmek veya iyileştirmek amacıyla da çene estetiği yapılmaktadır.Ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak oluşan yüz bölgesindeki deformasyonların onarımı esnasında çene estetiğine başvurulmaktadır.Çene bölgesine yapılan küçük müdahaleler hastanın yüz yapısını değiştirebilmekte ve hastaya istediği görünümü kazandırabilmektedir.

Mentoplasti Nedir?

Çene ucu düzeltme işlemi olarak da bilinen mentoplasti uygulaması estetik cerrahi işlemlerinden biridir. Çene şekline yüz ile uyumlu olacak şekilde estetik bir görüntü kazandırılması için mentoplasti uygulaması yapılmaktadır.Mentoplasti uygulaması öncesinde yapılan ölçümlerin mutlaka doğru olması gerekmektedir. Mentoplasti işlemi yapılmadan önce hastanın istekleri göz önünde tutulmalı ve çene yapısı detaylı şekilde analiz edilmelidir.Çene yapısının incelenmesi sırasında ilk önce çenenin büyüklüğü ya da küçüklüğü tespit edilmektedir. Çenenin geride ya da çıkık olup olmadığı belirlendikten sonra yüz bölgesi yatay düzlemde 3 bölgeye ayrılmaktadır.Bu bölgeler saç çizgisi ile kas, kas ile burun ucu ve son olarak burun ucu ile çene ucu arası olarak belirtilmektedir.Burun ucu ve çene ucu olarak ayrılan bölümde var olan mesafe 3 bölgeye ayrılmaktadır.  Burun ucu ile üst dudak arası mesafe 1/3, alt dudak ile çene ucu arası da bu mesafenin 2/3ü kadar olmalıdır. Bunların yanında çene ile boyun arasındaki açının da ortalama 110 derece civarlarında olması gerekmektedir.Dolgun ve belirgin yüz hatları ortaya çıkarırken var olan görüntüyü de bozmamak amacıyla bu ölçümlere çok dikkat edilmesi, yüz anatomisinin hesaba katılması gerekmektedir.Çenesi küçük olan kişiler ya da boyun ile çene bitişik gibi görünen çene tipleri mentoplasti ile düzeltilebilmekte ve estetik bir çene oluşturabilmektedir. Çenenin geride durması ya da çıkık olması durumda da çene estetiğine başvurulmaktadır.

Yanak ve Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene estetiği implant uygulamaları ile ya da çeneyi oluşturan kemik yapının farklı yöntemler kullanılmasıyla ilerletilmesi ya da geri çekilmesi şeklinde yapılabilmektedir. Çene implantları uygulaması, alt yüz ve çenenin ön ve arka plana büyütülmesinde oldukça başarılı bir yöntem olarak belirtilmektedir.İmpant çene önündeki yumuşak dokuların derinlerindeki bölgeye yerleştirilmektedir. Oluşturulacak çene şekline göre gerekli implant çeşidi seçilebilmektedir. Fakat implant kullanımının yukarı-aşağı ve sağ-sol planda çene büyültme işlemi yapılırken yetersiz kaldığı söylenmektedir.Bu gibi durumlarda çene üzerinde farklı cerrahi işlemler de yapılabilmektedir. Yani çene ve yanak estetiği uygulamasında hastanın yanak ve çene bölgesinde ne gibi değişimler yapılacağı ve mevcut yapısı belirleyici olmaktadır.Ayrıca çene estetiği ağız içinden yapılan bir işlemdir. Bu yüzden çenenin görünen dış kısmında iz kalması mümkün değildir.Yapılacak olan tedavi yöntemlerine karar verilmesi için doktor ve hastanın ön görüşme yapması, hastanın ameliyattan beklentilerinin belirlenmesi gerekmektedir.Ameliyat genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Uygulanacak olan işleme göre anestezi şekli belirlenmekte ve ameliyat süresi 30 dakika ile 3 saat arası değişebilmektedir.

Yanak ve Çene Estetiğinde İyileşme Süreci

Hastanın yanak ve çene estetiğinden sonra hastanede 1-2 gün kalması yeterli görülmektedir. Bu süre içerisinde hasta sıvı gıdalar ile beslenmektedir. Daha sonra katı gıdalara yavaş yavaş geçiş süreci sağlanmaktadır. Yüz bölgesinde ödem ve morluk oluşumu gözlemlenebilmektedir.Ameliyat tek çene için yapıldıysa hasta 1 hafta içinde normal yaşamına dönebilmektedir fakat iki çeneye de uygulama yapıldıysa bu süre 2 haftaya kadar uzayabilmektedir.Uygulanan işlem sonrası çenede gerginlik hissi oluşması normal karşılanan bir durumdur. Gerginlik hissi zamanla kendiliğinden yok olmaktadır.Yanak ve çene ameliyatı sonrası hastaların konuşma ve diğer ağız hareketlerinde kısıtlama görülmemektedir. Yanak ve çene estetiği olan kişinin ameliyattan sonra 6 hafta kadar yüze darbe almaktan kaçınması gerekmektedir.

Yanak ve Çene Estetiği Fiyatları 2023

Yanak ve Çene Estetiği Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.Kaynakça:https://www.byrdie.com/mentoplasty-5209319

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir