Yaşlanma Süreci Nasıl Önlenebilir?

Yaşlanma Süreci Nasıl Önlenebilir?

Özellikle modern çağın en kafa yorulan sorularından biri  olmakla birlikte yaşlanmak tabi ki önlenemez ancak yaşlanmayı yavaşlatmak ve güzel yaşlanmak için yapılacak çok şey var. Öncelikle en önemli düşmanlarınızı tanımalısınız.

Bunların en önemlileri zaman, güneş ışığı ve sigaradır. Mümkün olduğunca güneşten korunmalısınız çünkü güneş ışığı yüzünüzde lekelerin ve çillerin oluşmasına neden olur. Derinizi incelttiği gibi elastikiyetini de bozar.

Hatta yaşlı insanların yüzünde ortaya çıkan deri kanserlerinin en sık nedeni güneştir. Sigara yine deri elastikiyetinizi azaltan, içerdiği serbest radikaller ve zehirlerle direkt olarak yaşlanmanızı hızlandıran ve deri kalitenizi  hızla bozan büyük bir düşmandır.

Yukarıdan da anlaşıldığı gibi güneşten korunmanın ve sigaradan uzak durmanın değeri paha biçilemez.

Eğer ıssız bir adaya düşseniz ve yanınıza tek bir krem almanız gerekse bu 50 faktör bir güneş kremi olmalıdır. Bunun yanında spor yapmak ve antioksidanlardan zengin yeşillik sebze ve meyvelerle beslenmekte faydalıdır.

Bunlara ek olarak yaşlanma belirtileri oturmadan yapılan ameliyatsız girişimler doğru uygulandığında adeta geleceğe yapılan yatırımdır. Alın çizgileriniz belirginleşmeden yapılan toksin uygulamaları, alın çizgilerinin oluşmasını engeller.

Yine yaşlanmaya bağlı yüzümüzde oluşmaya başlayan hacim kaybı iyice belirginleşmeden dozunda yapılan uygulamalar yüzünüze genç ve doğal bir görünüm verir ve yaşlanmayı sürecini yavaşlatır.

Kaynakça:

https://www.verywellhealth.com/what-is-aging-2224347

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir