İzmir Kepçe Kulak Estetiği

İzmir kepçe kulak operasyonlarının en çok yapıldığı şehirlerden biridir. Hem kepçe kulak ameliyatı fiyatları İstanbul’a kıyasla daha uygun hem de kepçe kulak ameliyatı yaptıranların yorumlarına göre sonuçlar memnun edici.

Ayrıca yurtiçinden ve yurtdışından insanlar bu operasyonu yaptırmak için İzmir’deki cerrahları tercih ediyor. 

17 yıldır bu mesleği icra eden İzmir kepçe kulak ameliyatı doktorlarından Candan Mezili hastalarına empatiyle yaklaşarak onların da bilgi sahibi olmasının önemine inanmaktadır.

Bu anlayışla yola çıkarak sizlere kepçe kulak ameliyatı öncesinde dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımızda anlattık.

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak özellikle çocukluk döneminde alay konusu olduğu için çocuk hastalar bu durumdan daha fazla etkilenmektedir. Çocuk hastaların kendini beğenmeme, kendini kötü hissetme ve sosyal hayattan soyutlanma gibi psikolojik sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu durumun düzeltilebilmesi için yapılan kepçe kulak ameliyatının kulak gelişimini tamamlamış olma şartı bulunmaktadır.

Çocuklar kulak gelişimini ortalama 5-6 yaş aralığında tamamlamaktadır. Yani çocuk hastaların ameliyat olabilmesi için 6 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. Kepçe kulak oluşumu farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bu sebeplerden ilki kıkırdağın olması gerekenden fazla geniş olması durumu, ikincisi ise kulak ile kafa bölgesinin yaptığı açının gereğinden fazla ve kulağın üst bölümündeki kıvrımların gelişimini tamamlamamış olması olarak tanımlanmaktadır.

Kepçe kulak hastalarda estetik bir görüntü bozukluğu oluşturmakta ve hastanın psikolojik açıdan olumsuz yönde etkilenmesine sebep olmaktadır.

Bu ameliyat erişkinlerde ve belli olgunluk düzeyinin üzerindeki çocuklarda lokal anestezi ile yapılır. Küçük çocuklarda ise genel anestezi ile yapılır. Kepçe kulak ameliyatı, plastik cerrahlar tarafından ameliyathane koşullarında yapılması gereken ciddi bir ameliyattır. Ameliyat süresi 1.5-2 saattir. Ameliyat kulak arkasından kesi ile yapıldığı için görünür bir iz kalmaz.

Ameliyat sonrası çok ağrılı değildir ve basit ağrı kesiciler yeterli olur. İşe dönüş genellikle 3 gün sürer. Kepçe kulak ameliyatı uygun şekilde yapıldığında kişilerde üst düzey memnuniyet uyandıran bir ameliyattır.

Tedavi Detayları
Operasyon:
Kepçe Kulak Estetiği
Prosedür:
Kepçe Kulak deformitesini düzeltmek için yapılır
Operasyon Süresi:1,5-2 saat
Hastanede Kalma Süresi:1 gece
Anestezi:Lokal Anestezi
Erken İyileşme Dönemi:2-3 gün
İşe Dönüş:5-7 gün
Yara İzleri:kulak arkasında
Ağrı Miktarı:Hafif-Orta

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Hastaları hem estetik görüntü açısından kaygı oluşturarak hem de sosyal yaşantıda sorun olarak olumsuz şekilde etkileyen kepçe kulak, ameliyat ile düzeltilebilmektedir. Ameliyat süresi de ortalama  1.5 saat sürmektedir. Kepçe kulak ameliyatı genellikle lokal anestezi ile yapılmaktadır. Küçük çocuklarda ve isteyen hastalarda genel anestezi de tercih edilebilir. Kepçe kulak ameliyatında hastanın durumuna ve beklentilerine uygun olacak şekilde 2 farklı teknik kullanılmaktadır.

İple Kepçe Kulak Düzeltme

Bu teknikte kulağa kesi yapılmamakta ve herhangi bir kanama olmamaktadır. Kulağın arka kısmında açılan küçük deliklerden cerrahi ip yardımı ile kulak şekillendirilmektedir. Kepçe kulağın daha az belirgin olduğu hastalarda bu teknik kullanılmaktadır. İp ile kepçe kulak estetiği ortalama 30 dakika sürmektedir.

İple kepçe kulak düzeltme ameliyatında genellikle lokal anestezi kullanılmaktadır. İşlem süresi bakımından oldukça kısa süren bu estetik operasyonun iyileşme süreci de oldukça hızlı ve kolaydır. Ancak estetik sonuçlar ameliyat kadar iyi değildir ve birçok hasta bu yöntem için uygun değildir.

Kepçe Kulak Düzeltme

Klasik kepçe kulak ameliyatında hastanın durumuna bağlı olarak anestezi türü belirlenmektedir ancak bu operasyon yöntemi için çoğunlukla lokal anestezi tercih edilmektedir. Kulak ile kafa arasındaki açının fazla olduğu hastalarda kepçe kulak ameliyatı yapılmaktadır.

Açının büyük olduğu kısma dikişler atılmakta ve büyük olan açı ameliyat esnasında daraltılmaktadır. Aynı zamanda kulağın konka denilen çukuru büyükse daraltılmaktadır. Eğer kulak kıvrımı oluşmamışsa kıvrım oluşturulmaktadır. Böylece kulak şekillenmekte ve kepçe kulak görünümü ortadan kalkmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Kepçe kulak ameliyatı sonrası kulak bölgesinde şişlik ve morluklar oluşabilmektedir. Fakat oluşan bu şişlik ve morluklar 1 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Kepçe kulak ameliyatına eriyen dikişler kullanıldığı için dikişler alınmamaktadır. Ameliyat tamamlandıktan sonra aynı gün taburcu olmak mümkündür.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası bir kaç saat bandaj kullanılmaktadır. Sonrasında bandajlar çıkarılabilir. Yetişkinler için bandaj kullanımı sorun olmadığı takdirde hemen işlerine ve günlük yaşantılarına dönebilmeleri mümkündür. Bir süre kulağı güneş ışınlarından korumak ve darbelere karşı dikkatli olmak gerekir.

Kepçe kulak ameliyatından 2 gün sonra ılık suyla duş alınabilmektedir.  Ameliyattan sonra erken dönemde kulağın üzerine yatmamak gerekir. Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta spor yapılmaması önerilir. Hasta ameliyattan 1 hafta sonra kadar oluşan estetik değişimi fark edebilmektedir.

Kepçe Kulak Estetiği İzmir

Kepçe Kulak Düzeltilmesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Çocuklarda 4 yaşında kulak gelişiminin %85 i tamamlanır. Bu yüzden okul öncesi dönemde kepçe kulak düzeltme ameliyatları yapılabilir. Bu sayede kepçe kulak düzeltilmesi hem erişkinlerde hem de çocuklarda uygulanabilen bir ameliyattır. Bu ameliyat çocuklarda yapılacaksa 5-6 yaş yeterli bir yaştır. Ancak cerrah olarak kişisel yaklaşımım kaç yaşında olursa olsun çocukların kepçe kulak bozukluğunu düzelttirmeye kendilerinin istekli olmasıdır.

Eğer çocuk kepçe kulağının düzeltilmesi için kendisi istekliyse ameliyat ve ameliyat sonrası sürece çok iyi uyum sağlamaktadır. Annesi ve babasının telkiniyle gelen çocuklar ise genellikle uyum sağlamakta zorlanırlar.

Kepçe Kulak Estetiğinde Doktor Tavsiyeleri

Kepçe kulak toplumda sık görülen doğumsal bozukluklardan biri olarak bilinir. Birden fazla türde kepçe kulak deformitesi türü bulunmaktadır. Neredeyse tüm deformitelerde kulak ameliyatı sonrası bakım her zaman aynıdır. Bazen doğum zamanında kulak kepçesi hiç gelişmeyebilir. Bebek doğduğu zaman kulaksız doğabilir. Bu gibi durumlarda yapılan cerrahiler ve ameliyat sonrası bakımları çok farklı olmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı bakım, erken dönemi:

 • Ameliyattan sonra her iki kulağı sarılır.
 • Taburcu edildikten sonra 2-3 gün içerisinde sargılar açılmaktadır.
 • Sargılar açıldıktan sonra temizlenen kulaklar yeniden sarılmaktadır.
 • Sargıların süresi 2 haftaya kadar değişiklik gösterebilmektedir.
 • Kulaklar sargılı olduğu zaman içerisinde minik sızıntılar şeklinde kanamalar olabilmektedir.
 • Sargı bulunan kulağının üzerine yatılmaması gerekmektedir.
 • Çocuklar kulak ameliyatlarında sargı süresi uzayabilmektedir.
 • Erimeyen dikişler en 7 gün alınmaktadır.
 • Ameliyat sonrası kulak arkasına antibiyotikli kremin uygulanma süresi yaklaşık 3 hafta sürmektedir.
 • Sargı açıldıktan sonra banyo yapılabilmektedir.
 • Banyo yaparken aşırı sıcak su kullanılmamalıdır.

Kepçe kulak ameliyatı bakımı, geç dönemi:

 • Kulaklar öne doğru katlanmaması gerekmektedir.
 • Çocuklar gece uyurken kulaklarını koruyacak şekilde kapatmalıdırlar.
 • Ameliyat sonrası ilk 6 ayda kulakta ağrılar olabilmektedir.
 • Gözlük kullanımına ilk haftadan sonra başlanmalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı kimler için uygundur?

Otoplasti olarak da bilinen kepçe kulak ameliyatı, kepçe kulakların görünümünü düzeltmek için kullanılan cerrahi bir işlemdir. Prosedür tipik olarak, kepçe kulak veya yarasa kulak olarak bilinen bir durum olan, kafasından belirgin bir şekilde dışarı çıkan kulakları olan kişiler için önerilir. Bu bozukluk doğumda mevcut olabilir veya daha sonra yaşamda ortaya çıkabilir.

Bu yaşta kulaklar neredeyse tamamen geliştiği için kepçe kulak ameliyatı en çok 4-14 yaş arası çocuklara yapılır. Ancak yetişkinler de bu işlemi yaptırabilir. Kepçe kulak ameliyatı için iyi adaylar, işlemin sonuçları hakkında makul beklentileri olan sağlıklı kişilerdir.

Kepçe Kulak Ameliyatı riskleri nelerdir?

Kepçe kulak ameliyatı diğer tüm cerrahi işlemler gibi riskler taşır. En sık görülen tehlikeler kanama, enfeksiyon ve yavaş iyileşmedir. Ameliyat sonrası cerrah tarafından verilen talimatlara dikkatli bir şekilde uyularak bu riskler azaltılabilir.

Kepçe kulak ameliyatı bu tehlikelere ek olarak yara izi, asimetri ve keloid riski de taşır. Nadiren, kulak aşırı düzeltilmiş veya yetersiz düzeltilmiş olduğu için revizyon ameliyatına ihtiyaç duyabilir. Uyuşmaya veya kulak duyusu kaybına neden olabilen sinir hasarı riski oldukça azdır. Ameliyata girmeden önce tüm riskleri cerrahla konuşmanız tavsiye edilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı avantajları nelerdir?

Prosedür hem çocuklar hem de yetişkinler üzerinde kullanılabilir ve güveni ve öz değeri artırabilir. Kepçe kulak ameliyatının en bariz faydası, kulakların daha dengeli ve simetrik görünmesini sağlayarak yüzün bir bütün olarak görünümünü önemli ölçüde değiştirebilmesidir.

Kepçe kulak ameliyatının nispeten basit ve güvenli bir işlem olması da bir diğer avantajıdır. Lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilen işlemden sonra iyileşme süresi genellikle kısadır. Prosedür, hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir ve ameliyatın sonuçları sıklıkla uzun ömürlüdür. Özgüveni artırmaya, özsaygıyı artırmaya ve özbilinci azaltmaya yardımcı olabilir.

Kepçe Kulak Estetiği çeşitleri nelerdir?

İstenilen sonuçları elde etmek için bir dizi farklı teknik uygulanabilir. Kulağın arkasından bir kesi yapılarak kıkırdağa yeniden şekil vermek ve kulağı başa yaklaştırmak için dikişlerin kullanılmasını içeren “Mustarde” tekniği en popüler yöntemdir.

“Konkal kıkırdak greft” yöntemi, konkal kıkırdakta küçük kesiler yapılarak kıkırdağın çentiklenmesi yoluyla kulağın yeniden şekillendirilmesi bir diğer yöntemdir. Hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak, bazen her iki tekniğin bir kombinasyonu kullanılabilir. Başka bir yöntem, hastanın kaburga kıkırdağından küçük bir parçanın çıkarıldığı ve kulağı yeniden şekillendirmek için kullanıldığı “kaburga kıkırdağı grefti” olarak adlandırılır. Bu yöntem genellikle daha şiddetli kulak çıkıntılarında uygulanır.

Kepçe Kulak Ameliyatı İzmir Fiyatları Ne Kadar?

İzmir’de kepçe kulak ameliyatı fiyatları yapıldığı hastane ve doktora göre değişiklik göstermekle birlikte bu alanda uzman pek çok doktor İzmir’de bulunmaktadır. Kulağın kafa ile yapmış olduğu açının artması veya kulağın kafadan uzakta olmasına kepçe kulak olarak adlandırılmaktadır. Bu rahatsızlık hafif şekilden ağır şekle doğru ilerleme gösterebilmektedir.

Kulağın kepçe olmasının sebeplerinden birisi kulak kıkırdağının bazı bölümlerinin büyük olmasından kaynaklanabilmektedir. Bu durum insanları rahatsız ettiğinden buna çözüm bulmak istemektedirler.

İzmir pek çok alanda olduğu gibi sağlık alanında da önemli bir konumda yer almaktadır. Ameliyatın yapıldığı işleme göre fiyatlar değişebilmektedir. İzmir’de kepçe kulak ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlarımıza danışabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kepçe kulak ameliyatı kolay mı?

Kepçe kulak ameliyatının kolay olup olmayacağı kişiden kişiye değişim gösterebilir. Ancak bu ameliyat her zaman kolay olmayabilir. Ameliyat sonrası dönemde bazı ağrılar ve şişlikler oluşabilir. Ayrıca ameliyat sonrası dönemde bazı kısıtlamalar da olabilir. Örneğin ameliyat sonrası dönemde ağır yük kaldırılmaması, hafif egzersizler yapılması gibi kısıtlamalar olabilir. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatı kolay olmayabilir.

Kepçe kulak ameliyatı devlet karşılıyor mu?

Kepçe kulak ameliyatı günümüzde devletin karşıladığı bir ameliyat değildir. Estetik cerrahi alanına dahil olan bi işlemi yaptırmak isteyen kişiler bu işlemin ücretini ya kendi ceplerinden ödemeli ya da özel sigortaları var ise bu sigorta üzerinden ödemelidirler. SSK ya da Bağkur gibi devlet kurumları çoğu estetik cerrahi işleminin ücretlerini karşılamazlar.

Kepçe kulak ameliyatından sonra iz kalır mı?

Kepçe kulak ameliyatından sonra iz kalma olasılığı bulunmaktadır. Ancak bu izlerin görünürlüğü ve şekli kişiden kişiye değişebilir. Önemli olan ameliyat sonrası dönemde doktorunuzun verdiği bakım talimatlarına dikkat edilmesidir. Bu sayede izlerin görünürlüğü azaltılabilir ve istenilen sonuç elde edilebilir. Buna ek olarak bu ameliyatın uygulandığı bölge rahatla görülebilen bir bölge değildir. Bu da iz kalsa bile kolay kolay görülememesini sağlar.

Kepçe kulak ameliyatı kaç gün ağrır?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası ağrılar ortalama olarak 2-3 gün sürebilir. Ancak bu süre kişiden kişiye değişebilir ve ameliyat sonrası dönemde alınan bakımın kalitesine göre değişebilir. Önemli olan ameliyat sonrası dönemde doktorunuz tarafından verilen ağrı kesici ilaçları ve eğer yazıldı ise iyileşmeye yardımcı olacak diğer ilaçların kullanılmasıdır.

Kepçe kulak ameliyatı sonra dikiş çıkar mı?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası dikiş çıkarmaya gerek duyulabilir. Bu uygulanan dikiş türüne göre kişiden kişiye değişim gösterebilir. Bu durum doktorunuzun yapacağı muayene sonucuna göre belirlenir. Dikiş çıkarma işlemi de genelde ameliyat sonrası dönemde yapılır ve bu işlem oldukça basittir. Bu nedenle dikiş çıkarmak için endişe etmeye gerek yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir