Klasik Yüz Germe Nedir? Mini Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Yüz Germe Ameliyatı İzmir

Yüz Germe Ameliyatı; Canlı ve sağlıklı yüz görünümüne sahip olmak gençliğin göstergesidir. Yaşlanmanın doğal sonucu olarak deride birtakım değişimler meydana gelmektedir. İlerleyen yaş cinsiyet fark etmeksizin vücuttaki derilerin gevşemesine ve sarkmasına sebep olmaktadır.

Yer çekiminin de etkisiyle yüzdeki deri ve deri altı dokularda sarkmalar artmaktadır. Oluşan deformasyonlardan şikayetçi olan, daha genç ve canlı bir yüze sahip olmak isteyen hastalar yüz germe ameliyatını tercih etmektedirler.

Yüz gençleştirme ameliyatı hastaların olduğundan genç ve zinde görünmesine yardımcı olmakta ve sağlıklı görünüme kavuşturmaktadır.

Bu durum kişinin dış görünüşünü olumlu olarak etkilemekte ve psikolojik açıdan da hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır.

Yüz germe ameliyatında deri altı sarkık dokular  daha yukarı bir pozisyona alınır. Fazlalık deriler çıkarılıp, gerilerek güzel bir görünüm elde edilir.

Yalnız yaşlanmaya bağlı olarak değil, düzensiz beslenme, uyku problemleri, aşırı stres ve hareketsizlik gibi etkenler de yüzde kırışıklığa ve derilerin sarkmasına sebep olmaktadır. Ayrıca güneş ışınları ve sigara tüketimi de yüz yaşlanmasında çok önemli bir rol oynamaktadır.

Yüz Germe Ameliyatıyla Gençleşme

Gençleştirme uygulamaları denilince ilk akla gelen cerrahi operasyon yüz germe ameliyatıdır. Yüz germe ameliyatı etkisi sebebiyle en sık tercih edilen estetik operasyonlardan biridir.

Hastanın sağlık durumuna ve cildindeki deformasyonlara bağlı olarak yüz germe ameliyatında kullanılacak anestezi türü değişmektedir ancak genellikle genel anestezi tercih edilmektedir.

Yüz germe ameliyatı oldukça ayrıntılı ve doktor deneyimi gerektiren bir ameliyattır. Bu ameliyatta göz çevresi, yanaklar, boyun, alın bölgesi, çene ve kaş gibi bölgelerde işlem yapılmaktadır.

Ameliyat süresi hastanın beklentilerine ve durumuna bağlı olarak 3 ile 5 saat arasında değişim göstermektedir. Yüz germe ameliyatında kullanılan 2 farklı uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalardan biri mini yüz germe diğeri ise klasik yüz germe operasyonlarıdır.

Yüz Germe Ameliyatı İzmir

Mini Yüz Germe Nedir?

Mini yüz germe daha çok genç hastalarda uygulanan nadir bir uygulamadır. Fazla sarkıklığı  bulunmayan genç orta yaş grubunun tercih ettiği bir işlem olarak kabul edilmektedir.

Yani ciltteki deformasyonların minimum seviyede olduğu kırışıklık ve sarkmalara müdahale edilen yüz germe operasyonudur.

Klasik Yüz Germe Nedir?

Klasik yüz germe ameliyatı hastanın beklentilerine uygun şekilde bir sonuç almak için orta yaş ve üzeri hasta grubuna uygulanan yöntemdir. Bu teknikte öncelikle kulak ile yanağın birleştiği bölgeye bir kesi yapılmaktadır.

Bu kesi favori arkasından saçlı deriye kadar devam etmektedir. Kesi yapılan bölgeden deri disseke edilir, sarkık dokular asılarak olması gereken yere alınır ve  fazlalık olarak nitelendirilen deriler çıkarılmaktadır.

Ameliyat sonrası kırışıklık ve sarkmalar onarılmış olarak genç ve sağlıklı bir görünüm elde edilmektedir. Klasik yüz germe ameliyatında gerekirse boyun germe de eklenerek, boyun bölgesine müdahale edilmesi de mümkündür.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi Süreç

Yüz germe ameliyatından önce mutlaka plastik cerrahınızla ayrıntılı bir görüşme yapmanız gereklidir. Ameliyattan beklentilerinizi açıkça belirtmeli ve ameliyat süreci hakkında bilgi almalısınız.  Belirlenen tarihten en az 2 hafta öncesinde ameliyat hazırlıklarına başlanması gerekmektedir.

Ameliyat öncesi süreçte kan sulandırıcı ilaçların kullanılmaması gerekmektedir. Bunun haricinde özellikle sigara kullanımı gibi zararlı alışkanlıkların ameliyat öncesi süreçte  4 hafta bırakılması da ameliyatta oluşabilecek risklere karşı korunmak açısından oldukça önemlidir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Süreç

Ameliyattan sonra hastanın 1 gece  kadar hastanede kalması gerekebilir. Yüz germe ameliyatı sonrası yüzün çeşitli bölgelerinde şişlik ve morluk oluşumu normal karşılanan durumlar arasındadır. Oluşan bu şişlik ve morluklar 1 hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Yüz germe ameliyatı sonrası hasta taburcu edildikten sonra günlük yaşantısına dönmesi mümkündür ancak hastanın hızlı hareketlerden ve oluşabilecek tehlikelerden kaçınması gerekmektedir. Ameliyat sonrası ilk 1-1.5 ay güneş ışınlarından korunmak için güneş koruyucu kremler kullanılabilir.

Ameliyat izi saçlı derinin altında kalacağı için izler belirgin olmayacaktır. Ameliyat sonrası süreç tamamlandığında hasta daha genç ve sağlıklı bir yüz görünümüne kavuşmaktadır.

Yüz Gençleştirme Ameliyatı Fiyatları 2023

Yüz Gençleştirme Ameliyatı Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/face-lift

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir