İzmir Badem Göz Estetiği (Temporal Lift)

İzmir Badem Göz Estetiği

Göz şekli ve bakışların güzellik için çok önemli katkıları vardır.  Bu nedenle tarih boyunca kadınlar göz çevresine ve kaşlara makyaj yaparak daha çekici bir yüz elde etmeye çalışmıştır. Günümüzde Plastik Cerrahi de göz çevresine yapılan birçok ameliyat mevcuttur. Bu ameliyatlar arasında en çok etkili olan ve bu nedenle en çok talep gören ameliyat badem göz ameliyatıdır. Badem göz ameliyatı  temporal lift, cat eyes, fox eyes, bella eyes  gibi birçok başka isimle de tarif edilmektedir.

Badem göz ameliyatı ile kaşlar, göz kenarı yukarı doğru kaldırılarak çekikleştirilir ve şakaklar da gerilerek daha güzel bir yüz yapısı elde edilir.

Badem Göz Estetiği Nedir?

Badem göz, gözün dış kenarlarının çekik ve yukarı doğru dairesel forma sahip olduğu; yapı itibariyle bademe benzerlik göstermesi nedeniyle bu ismi almış göz şeklidir. Gözün yapısının daha çekik ve kaşların daha kalkık  göründüğü bu şekil, yaygın biçimde talep edilir ve estetik cerrahide “badem göz estetiği operasyonu” ismi ile bilinen bir yöntemle, bu yapıda gözlere sahip olmak mümkündür.

Bella eyes ve fox eyes isimleri ile de bilinen bu göz şekli, badem göz ameliyatı ile her renk göze uygulanabiliyor.  Uygulamanın kadın veya erkekler için gerçekleştirilebilmesi mümkün iken, bu işlem yalnızca hastamne ortamında yapılan bir uygulama olup, alanında uzman hekimlerce sunulabiliyor.

Tedavi Detayları
Operasyon
Badem Göz (Temporal Lift)
Prosedür
Kaşları kaldırmak ve göz çevresini çekikleştirmek için kullanılır
Operasyon Süresi1.5-2 saat
Hastanede Kalma Süresi1 gece
AnesteziGenel anestezi
Erken İyileşme Dönemi7 gün
İşe Dönüş3 hafta
Yara İzleri
Saçın içinden küçük kesilerle yapılır
Ağrı MiktarıHafif

Badem Göz (Temporal Lift) Ameliyatı Kimler İçin Uygundur? 

Badem göz ameliyatı en uygun adaylar genç kadınlardır. Özellikle 45 yaşın altında, yüzünde fazla miktarda sarkması, deri fazlası olmayan kişiler tercih edilmelidir. Yüzde belirgin sarkma ya da deri fazlası varsa yüz germe ameliyatları tercih edilmelidir. Badem göz ( temporal lift) ameliyatları göz kenarları aşağı doğru ve kaş yapısı düşük kişilere uygulanır. Ayrıca kaş pozisyonu normal kişiler de daha kalkık bir kaş şekline ve daha canlı bir bakışa sahip olmak için de bu ameliyatı tercih edebilirler.

Temporal lift erkekler için çok nadiren uygulanan bir ameliyattır. Erkek adaylara bu ameliyat uygulanırken daha seçici olunmalıdır. Bu ameliyatın feminenleştirici bir etkisi vardır.

Badem Göz Estetiği Gözü Küçültür Mü? 

Badem Göz Estetiği, gözlerin görünümünü değiştirmeye yardımcı olabilecek bir tür kozmetik cerrahidir, ancak gözleri her zaman küçültmez. Gözlerin dış köşelerini kaldırarak ve üst göz kapağında bir çizgi oluşturarak, bu işlem gözlerin şeklini değiştirerek onlara daha badem benzeri bir görünüm kazandırabilir. Badem Göz Estetiği, gözlerin boyutunu küçültmeyi amaçlamaz; bunun yerine, onların içsel güzelliğini arttırmayı amaçlar. Ancak blefaroplasti gibi bazı cerrahi prosedürler, şişkin veya sarkık göz kapaklarının görünümünü azaltmak için kullanılabilir. İstenen estetik sonucu elde etmek için en iyi hareket tarzını belirlemek için kalifiye ve deneyimli bir cerraha danışılmalıdır.

Badem Göz Estetiği Kalıcı Mı?

Kullanılan özel kozmetik prosedüre bağlı olarak kalıcı badem göz estetiği mümkündür. Göz kapağı ameliyatı olarak da adlandırılan blefaroplasti gibi cerrahi prosedürler, gözlerin şeklini ve görünümünü kalıcı olarak değiştirebilir. Bununla birlikte, makyaj veya geçici kozmetik dolgu uygulamaları gibi cerrahi olmayan prosedürler kalıcı değişikliklere yol açmaz ve sürekli bakım gerektirir. Sizin için en uygun kozmetik prosedürü seçmek ve potansiyel riskleri ve avantajları anlamak için lisanslı bir tıp uzmanının tavsiyesine başvurmak çok önemlidir. Herhangi bir kozmetik prosedür, enfeksiyon veya yara izi olasılığı gibi bazı riskler taşır, ancak nitelikli bir tıp uzmanıyla konuşmak bu riskleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Badem Göz (Temporal Lift) Neden Bu Kadar Popüler Olmuştur?

Badem Göz ameliyatı, bakışlarda ve göz çevresinde çarpıcı bir değişim sağlamaktadır. Bu ameliyat kişiyi güzelleştiren ve daha çekici hale getiren bir ameliyat olduğu için oldukça popüler olmuştur. Birçok kişi de daha feminen bir görüntü oluşturmaktadır. Bu nedenle genç kadınlar arasında özellikle çok tercih edilmektedir.

Ameliyat sonrası ödem olsa da değişimin hemen fark edilmesi hastaları memnun eden bir durumdur. Aynı zamanda Bella Hadid gibi bazı güzellik ikonu mankenlerin göz yapısının çekik olması bu ameliyata Bella Eyes , Cat Eyes gibi isimlerin de verilmesine neden olmuştur. Ayrıca, bazı ünlülerin temporal lift ameliyatı olması ve çarpıcı değişimleri ameliyata olan talebi arttırmıştır. 

Badem Göz (Temporal Lift ) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Badem göz ameliyatları Genel anestezi ile yapılan yaklaşık 2 saat süren bir ameliyattır.  Badem göz ameliyatı saçlı derinin içinden girilen küçük kesilerle yapılır. Bu ameliyatta kaş ve göz çevresi disseke edilerek serbestleştirilir ve daha sonra dikişlerle daha yukarı pozisyonuna asılır ve saçlı deride küçük kesiler kapatılır. Bu ameliyatta kesiler saç içinde kaldığı için küçük (2-3 cm) izler pek belli olmaz. Ameliyattan sonra bir gece hastanede kalınır. 

Badem Göz (Temporal Lift) Ameliyat Öncesi

Bu ameliyatların öncesinde, dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar veya gıda takviyeleri kullanılıyorsa ameliyattan 10 gün önce bırakılmalıdır.  Ameliyattan kısa süre önce güneşlenmek ya da solaryuma girilmesi de tavsiye edilmez.

Badem Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme

Badem göz ameliyatı sonrasında başımız yüksekte olacak şekilde yapılmalıdır. Bu şekilde yatılması iyileşmenin daha hızlı olmasını sağlar.  Badem göz ameliyatı sonrası hastaların en sık karşılaştığı problem ödemdir. Bu ameliyatlardan sonra göz çevresinde ödem görülür.

Hastadan hastaya değişen oranda morluklar görülür. Badem göz ameliyatı sonrası yüzde 3 hafta civarı süren ödem olur ve işe dönüş 3 hafta civarıdır.  Ameliyattan sonra 6 hafta civarı güneşten korunmak gerekir ve solaryuma da girilmemelidir. İlk birkaç hafta kaş pozisyonu daha yukarıda ve yapay dursa da ödemler geçtikçe bir miktar aşağı inerek zamanla daha doğal bir görüntü oluşur. 

Badem Göz ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Badem göz ameliyatı fiyatları, kişiye bağlı olarak değişebilen fiyatlara sahiptir. Estetik cerrahi operasyonları, genel olarak belli fiyatlama kriterlerine sahip olsa da kişinin gereksinimlerine göre yapılması gerekebilecek ek müdahalaler fiyatlar üzerinde belirleyici rol oynar. Elbette bunun yanında, badem göz estetiği fiyatı, uygulamanın yapılacağı hastane ve bu sağlık kuruluşunun fiyat politikalarına bağlı olarak da değişir.

Ayrıca ameliyatı yapacak doktorun kim olduğu ve cerrahi ekibi de ücret üzerinde etkili olacaktır. Bu nedenlerden dolayı, “Badem göz ameliyattı fiyatları ne kadar?” sorusunu açık kaynaklarda aramak yerine, sağlık kuruluşuna danışmalı ve mümkünse muayene olmalısınız. Doktorunuzdan randevu alarak gereksinimlerinizin belirlenmesi ve fiyat bilgisinin kesin olarak ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir