İzmir Meme Dikleştirme Ameliyatı

İzmir meme dikleştirme operasyonlarının en çok yapıldığı şehirlerden biridir. Hem meme dikleştirme ameliyatı fiyatları İstanbul’a kıyasla daha uygun hem de meme dikleştirme operasyonu yaptıranların yorumlarına göre sonuçlar memnun edici.

Ayrıca yurtiçinden ve yurtdışından insanlar bu operasyonu yaptırmak için İzmir’deki cerrahları tercih ediyor. 

17 yıldır bu mesleği icra eden İzmir meme dikleştirme estetiği doktorlarından Candan Mezili hastalarına empatiyle yaklaşarak onların da bilgi sahibi olmasının önemine inanmaktadır.

Bu anlayışla yola çıkarak sizlere meme dikleştirme ameliyatı öncesinde dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımızda anlattık.

Meme dikleştirme nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı tıpta mastopeksi adıyla bilinir. Meme dikleştirme yani mastopeksi operasyonu, çeşitli sebeplerle sarkma yaşamış memelerin toparlanması amacıyla yapılır. Memenin boyutu değil yerçekimi karşısında aşağı doğru sarkması problemdir. Operasyon esnasında diriliğini kaybetmiş ve içi boşalmış memenin sarkma yaşamasına sebep olan fazlalık deri kısmı alınır.

Meme başı doğru konuma getirilir. Memenin etrafındaki koyu renkli halka olarak bilinen bölge (areola) küçültülür. Memelerde sarkma çeşitli sebeplerle meydana gelebilir. Bazen genetik olarak meme yapısındaki bağlar zayıf olur ve bu sebeple memeler erken yaşta sarkmaya başlayabilir. Bunun dışında sarkmaların bilinen en yaygın sebebi gebelik ve emzirme döneminin yaşanmasıdır. Bunun dışında yüksek kilo kaybı yaşayan kadınlarda da memelerde sarkma yaşanabilir. 

Tedavi Detayları
Operasyon:
Meme Dikleştirme Ameliyatı
Prosedür:
Meme dokusunun ve meme başının yukarı alınarak dikleştirilmesi
Operasyon Süresi:3 saat
Hastanede Kalma Süresi:1 gece
Anestezi:Genel anestezi
Erken İyileşme Dönemi:2-3 gün
İşe Dönüş:7-10 gün
Yara İzleri:
Ters T ya da Lolipop Şeklinde
Ağrı Miktarı:Hafif

Meme dikleştirme nasıl yapılır?

Meme dikleştirme operasyonu ile meme küçültme operasyonları birbirine benzer işlemlerden meydana gelir. Fakat meme dikleştirmede meme küçültmenin aksine meme dokusunda bir küçültme yapılmaz. Sadece şekilde toparlanma amaçlanır. Meme dikleştirme operasyonu yaptırmayı düşünen hasta adaylarının doktorları ile ayrıntılı bir görüşme yapması gerekir.

Hastanın beklentileri konusunda açık ve net olması ve karşılıklı anlaşma sağlanması tüm operasyon sürecinin sağlıklı yürütülmesi için en önemli adımdır. Eğer doktor dikleştirme operasyonu esnasında ihtiyaç duyarsa meme başındaki koyu halkayı da küçültebilir.

Operasyonun uygulama biçimi memenin sarkma derecesine göre kararlaştırılır. Hafif sarkma var ise sadece protez yerleştirilmesi yöntemi ile dikleştirme işlemi sağlanabilir. Fakat memelerdeki sarkma orta düzeyde ya da ileri düzeyde ise sarkan fazla dokunun kesilerek çıkarılması ve ardından protez yerleştirme yapılması gerekir. Meme dikleştirme operasyonları genellikle 1.5 saat ile 2.5 saat arasında bir sürede tamamlanır. Operasyonun süresi memenin sarkma durumuna göre uzayıp kısalabilir. 

İzmir Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme dikleştirme operasyonu riskleri nelerdir?

Tüm operasyonlarda olduğu gibi söz konusu meme dikleştirme operasyonu olduğunda da minimum düzeyde de olsa bazı risklerin varlığı söz konusu olabilir. Bu riskler konusunda hastanın açıkça bilgilendirilmesi gerekir. Bu riskleri minimum düzeye indirebilmek için cerrahın gerekli önlemleri almış olması çok önemlidir. Tüm önlemlere rağmen yine de küçük olasılıklar da gerçekleşebilir.

Karşılaşılabilecek riskleri kanama, geçmeyen ağrı, enfeksiyon ve cerrahi müdahale sırasında alerjik reaksiyon olarak maddelendirebiliriz. Bunların dışında yağ nekrozu ve iyileşmede gecikmelerin yaşanması da bazı operasyonlar sonrasında görülebilir. Ekstra olarak ameliyat sonrası meme ucunda his kaybı durumuyla karşılaşan hastalar da olabilir. 

Meme dikleştirme ameliyat sonrası iyileşme süreci 

Meme dikleştirme operasyonu sonrası iyileşme süreci genelde hızlı olur. Bu süreci sıkıntısız atlatabilmek için doktorun tavsiyelerine uyulmalı ve verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Operasyondan sonraki 3. günde iş hayatına geri dönülebilir. 1. Haftanın sonunda normal yaşam düzenine devam edilebilecek iyileşme gerçekleşir. Tabii bu iyileşmeye rağmen göğüs kısmına ağırlık bindirecek hareketlerden uzak durulması gerekir.

Ağır sporlar yapılmamalı, koşup zıplamalı etkinliklerden uzak durulmalıdır. Kolları yukarı doğru kaldırmamak ağrı oluşumunu engeller. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası 4. Günde meme üzerindeki pansumanlar açılır. Bu süreçte ilk görüntü bazen memnuniyetsizlik yaratabilir. İ

İyileşme sürecinde bu durum normaldir. Paniğe ya da umutsuzluğa kapılmadan iyileşme sürecinin tamamlanması beklenmelidir. Doktor özel olarak göğüs için masaj uygulaması yapılmasını tavsiye ederse düzenli olarak bu masajın yapılması iyileşme sürecinde olumlu etki gösterecektir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı ile Hangi Problemler Çözülebilir?

 • Meme ucunun sarkıklığı
 • Meme dokusunun sarkıklığı
 • Meme küçültülebilir (eğer büyükse)
 • Meme ucu küçültülebilir
 • Meme büyütülebilir (protez ile)
 • Memenin üst kısmında dolgunluk sağlanır.
 • Memenin şekli güzelleştirilebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Tavsiyeler

Meme büyütme operasyonları, kişilerin naturel meme büyüklük oranlarını artırmak, daha iyi bir görünüm elde etmek ve güzellik duygusuna uygun olan meme profili oluşturmak için yapılmaktadır.

Dünyada kadınlar tarafından nispeten arzu edilen meme büyütme ameliyatlarına bu kadar çok gereksinim duyulmasının başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gögüs dokusunun olmayışı,
 • Ufak meme dokusu,
 • Meme dokusundaki cirim kaybı,
 • Bollaşmış meme dokusu,
 • İki meme arasındaki figür farklılığı (asimetri),
 • Memelerin yeterince iri olmaması,
 • Hastalıklar nedeniyle yaşanmış meme kaybıdır.

Meme büyütme operasyonu tasarlama gerektiren bir süreçtir. Operasyon öncesinde ameliyatı yapacak olan cerrahın muayenesiyle nasıl bir yöntem gerçekleşeceği kararlaştırılır. Bu süreç boyunca meme büyüklüğü, dokusu, yapısı üzerine ayrıntılı kontroller yapılır.

Kişinin beklentisi doğrultusunda ne tür yöntemlerin yapılacağına ve çeşitli özelliklerdeki silikonlardan kişi için en münasip olanına karar verilir. Böylece kişinin vücudu için kusursuz büyüklükte, şekilde ve dokuda silikon seçimi yapılmış olur. Bu süreçte ise kişinin özen gereken birkaç önemli ayrıntı vardır. Bunları şu şekilde sıralanabilir:

 • Operasyondan iki veya üç hafta önce ‘’sigara’’ kullanımı bırakılmalıdır.
 • Operasyon önceki son birkaç hafta alkol kullanılmaması gerekmektedir.
 • Kanamayı arttırıcı takviyelerden (Vitamin, Aspirin, Bitkisel İlaçlar ve Bitkisel Çaylar) uzak durulması gerekir.
 • Operasyondan sonra hastaların giyebileceği rahat kıyafetlerin olması gerekmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı kimler için uygundur?

Meme dikleştirme ameliyatının bir diğer adı olan mastopexy, sarkmış göğüsleri dikleştirmek ve yeniden şekillendirmek için kullanılan bir işlemdir. Prosedür için adaylar, göğüsleri sarkık veya sarkık olan kadınları içerebilir. Hamilelik, emzirme veya kilo kaybı sonucunda meme hacmi kaybı yaşayan kadınlar da iyi adaylar olabilir. Hamilelik ve emzirme sonrası meme dikleştirme operasyonu gerçekleştirilmesi önerilir.

Meme dikleştirme ameliyatı, 18 yaşını doldurmuş, fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olan tüm hastalara uygulanabilir. Prosedürün sonuçları hakkında gerçekçi beklentileri olan, sigara içmeyen ve genel sağlığı iyi olan kişiler uygun adaylardır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı avantajları nelerdir?

Prosedürün göğüsleri kaldırma ve yeniden şekillendirme, onlara daha genç ve canlı bir görünüm verme yeteneği, ana faydalarından biridir. Bir kadının kendine olan güveni ve özgüveni de bununla geri kazanılabilir.

Figürün genel orantısını ve dengesini iyileştirme yeteneği, meme dikleştirme ameliyatının bir başka faydasıdır. Hamilelik, emzirme veya kilo kaybı sonucunda göğüslerinde değişiklik olan kadınlar bunu özellikle yararlı bulabilir. Prosedür ayrıca göğüslerdeki asimetri ve genişlemiş areolalar gibi sorunları da çözebilir. Meme dikleştirme ameliyatı, sarkmış göğüs problemi sonucu göğüs altı sürtünmeden dolayı tahriş ve kızarıklıkları giderir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı çeşitleri nelerdir?

Göğüs dikleştirme ameliyatı, her biri hastanın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik özel bir yöntem içeren çeşitli şekillerde gelir. Hilal kaldırma, halka kaldırma ve çapayla kaldırma, üç ana meme dikleştirme prosedürüdür.

Hilal kaldırma, hafif meme sarkmasını tedavi etmek için kullanılan minimal invaziv bir prosedürdür. Geleneksel göğüs dikleştirme olarak da bilinen çapa dikleştirme, orta ila şiddetli göğüs sarkmaları tedavi edilir. Periareolar kaldırma olarak da bilinen donut dikleştirme, öncelikle areola çevresindeki sarkmaları hedefler. Her hastanın ihtiyaçları ve istenen sonuçları, önerilen göğüs dikleştirme ameliyatının türünü belirleyecektir.

İzmir Meme Dikleştirme Fiyatları Ne Kadar?

İzmir’de meme dikleştirme fiyatları sarkmış memelerin tekrar dik bir konuma getirilmesi için yapılan cerrahi işlemin boyutuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu ameliyat sırasında üç temel işlem uygulanmaktadır. Memeler büyükse meme dokusunun fazlası çıkartılır, küçükse silikon protezlerle memelerin durumu desteklenmeye çalışılır. Meme dikleştirme ameliyatları pek çok sebepten dolayı gerçekleştirilebilir.

İzmir pek çok alanda olduğu gibi sağlık alanında da önemli şehirlerden biridir. Hem en iyi hizmeti alıp hem de en iyi şekilde tedavi olmak istiyorsanız İzmir bu listenin ilk sıralarında yer almaktadır. Ameliyatın yapıldığı işleme göre fiyatlar değişebilmektedir. İzmir’de meme dikleştirme fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Meme ameliyatından sonra ne kadar sürede iyileşir?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra iyileşmenin ne kadar sürede tamamlanacağı kişiden kişiye değişim gösterebilir. Ancak bu sürenin ortalama 7 gün ile 10 gün arası bir süre olduğu söylenebilir. Hasta bu sürenin sonunda tam anlamı ile iyileşme sürecini tamamlamış olmasa da büyük ölçüde günlük hayatına geri dönüş sağlayabilir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra iz kalıyor mu?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında iz kalma olasılığı çok düşüktür ve ameliyat sonrası dönemde normalleşme süreci hızlandırılarak bu risk en aza indirilmeye çalışılır. Ancak bazı kişilerde ameliyat sonrası dönemde iz kalma olasılığı bulunabilir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası dönemde doktorunuz tarafından verilecek bakım talimatlarına dikkat edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması iz kalma riskini azaltacaktır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası his kaybı olur mu?

Genel olarak meme dikleştirme ameliyatı sonrasında his kaybı oluşma olasılığı çok düşüktür ve ameliyat sonrası dönemde normalleşme süreci hızlandırılarak bu risk en aza indirilmeye çalışılır. Ancak bazı kişilerde ameliyat sonrası dönemde his kaybı oluşma olasılığı bulunabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası dönemde doktorunuz tarafından verilecek bakım talimatlarına dikkat edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması his kaybı riskini azaltacaktır.

Meme dikleştirme kaç yıl dayanır?

Genel olarak meme dikleştirme ameliyatı sonrasında ameliyat sonucu ortalama olarak 5-10 yıl arasında dayanabilir. Ancak doktorunuzdan detaylı bilgi alarak ameliyat sonrası dönemde nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilir ve ameliyat sonucunun dayanma süresini uzatabilirsiniz. Bu sayede ameliyat sonrası dönemde istenilen sonucu daha uzun süre elde edebilirsiniz.

Meme dikleştirme sonrası tekrar sarkma olur mu?

Meme dikleştirme ameliyatı son derece etkili bir ameliyat olmak ile birlikte bazı durumlarda ameliyat sonrası hastada tekrar sarkma durumu olabilmektedir. Özellikle ani kilo alımı, emzirme ya da hamilelik gibi faktörler bu süreç üzerinde oldukça etkili olurlar. Ancak sağlık durumlarına ve diyetlerine dikkat eden hastalarda, hamilelik durumu oluşmadıkça memelerin tekrar sarkması zordur.

Meme dikleştirme ameliyatı kaç saat sürer?

Meme dikleştirme ameliyatlarının ne kadar süreceği kişiden kişiye değişebilen faktörlere bağlı olarak belli bir ölçüde değişkenlik gösterebilir. Ancak bu işlemlerin ortalama 1 saat ile 3 saat arası bir vakitte tamamlandıkları söylenebilir. Buna karşın bu süre üzerinde kişinin memelerinin yapısı, genel sağlık durumu ve ameliyat tekniği oldukça büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Meme dikleştirme ameliyatında meme küçülür mü?

Genel olarak meme dikleştirme ameliyatı sonrası dönemde normalleşme süreci hızlandırılarak meme büyüklüğünün korunması sağlanmaya çalışılır. Ameliyat meme küçültmeye yönelik bir ameliyat değildir. Ancak bu işlem bir miktar meme dokusu ve deri fazlalığının hastadan alınmasını gerektirdiğinden memelerde az da olsa küçülme meydana gelebilir. Bu küçülme hastadan hastada değişim gösterebilir. Burada hastanın memelerinin yapısı etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir