İzmir Meme Dikleştirme Ameliyatı

İzmir meme dikleştirme operasyonlarının en çok yapıldığı şehirlerden biridir. Hem meme dikleştirme ameliyatı fiyatları İstanbul’a kıyasla daha uygun hem de meme dikleştirme operasyonu yaptıranların yorumlarına göre sonuçlar memnun edici.

Ayrıca yurtiçinden ve yurtdışından insanlar bu operasyonu yaptırmak için İzmir’deki cerrahları tercih ediyor. 

17 yıldır bu mesleği icra eden İzmir meme dikleştirme estetiği doktorlarından Candan Mezili hastalarına empatiyle yaklaşarak onların da bilgi sahibi olmasının önemine inanmaktadır.

Bu anlayışla yola çıkarak sizlere meme dikleştirme ameliyatı öncesinde dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımızda anlattık.

Meme dikleştirme nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı tıpta mastopeksi adıyla bilinir. Meme dikleştirme yani mastopeksi operasyonu, çeşitli sebeplerle sarkma yaşamış memelerin toparlanması amacıyla yapılır. Memenin boyutu değil yerçekimi karşısında aşağı doğru sarkması problemdir. Operasyon esnasında diriliğini kaybetmiş ve içi boşalmış memenin sarkma yaşamasına sebep olan fazlalık deri kısmı alınır.

Meme başı doğru konuma getirilir. Memenin etrafındaki koyu renkli halka olarak bilinen bölge (areola) küçültülür. Memelerde sarkma çeşitli sebeplerle meydana gelebilir. Bazen genetik olarak meme yapısındaki bağlar zayıf olur ve bu sebeple memeler erken yaşta sarkmaya başlayabilir. Bunun dışında sarkmaların bilinen en yaygın sebebi gebelik ve emzirme döneminin yaşanmasıdır. Bunun dışında yüksek kilo kaybı yaşayan kadınlarda da memelerde sarkma yaşanabilir. 

Meme dikleştirme nasıl yapılır?

Meme dikleştirme operasyonu ile meme küçültme operasyonları birbirine benzer işlemlerden meydana gelir. Fakat meme dikleştirmede meme küçültmenin aksine meme dokusunda bir küçültme yapılmaz. Sadece şekilde toparlanma amaçlanır. Meme dikleştirme operasyonu yaptırmayı düşünen hasta adaylarının doktorları ile ayrıntılı bir görüşme yapması gerekir.

Hastanın beklentileri konusunda açık ve net olması ve karşılıklı anlaşma sağlanması tüm operasyon sürecinin sağlıklı yürütülmesi için en önemli adımdır. Eğer doktor dikleştirme operasyonu esnasında ihtiyaç duyarsa meme başındaki koyu halkayı da küçültebilir.

Operasyonun uygulama biçimi memenin sarkma derecesine göre kararlaştırılır. Hafif sarkma var ise sadece protez yerleştirilmesi yöntemi ile dikleştirme işlemi sağlanabilir. Fakat memelerdeki sarkma orta düzeyde ya da ileri düzeyde ise sarkan fazla dokunun kesilerek çıkarılması ve ardından protez yerleştirme yapılması gerekir. Meme dikleştirme operasyonları genellikle 1.5 saat ile 2.5 saat arasında bir sürede tamamlanır. Operasyonun süresi memenin sarkma durumuna göre uzayıp kısalabilir. 

İzmir Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme dikleştirme operasyonu riskleri nelerdir?

Tüm operasyonlarda olduğu gibi söz konusu meme dikleştirme operasyonu olduğunda da minimum düzeyde de olsa bazı risklerin varlığı söz konusu olabilir. Bu riskler konusunda hastanın açıkça bilgilendirilmesi gerekir. Bu riskleri minimum düzeye indirebilmek için cerrahın gerekli önlemleri almış olması çok önemlidir. Tüm önlemlere rağmen yine de küçük olasılıklar da gerçekleşebilir.

Karşılaşılabilecek riskleri kanama, geçmeyen ağrı, enfeksiyon ve cerrahi müdahale sırasında alerjik reaksiyon olarak maddelendirebiliriz. Bunların dışında yağ nekrozu ve iyileşmede gecikmelerin yaşanması da bazı operasyonlar sonrasında görülebilir. Ekstra olarak ameliyat sonrası meme ucunda his kaybı durumuyla karşılaşan hastalar da olabilir. 

Meme dikleştirme ameliyat sonrası tavsiyeler 

Meme dikleştirme operasyonu sonrası iyileşme süreci genelde hızlı olur. Bu süreci sıkıntısız atlatabilmek için doktorun tavsiyelerine uyulmalı ve verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Operasyondan sonraki 3. günde iş hayatına geri dönülebilir. 1. Haftanın sonunda normal yaşam düzenine devam edilebilecek iyileşme gerçekleşir. Tabii bu iyileşmeye rağmen göğüs kısmına ağırlık bindirecek hareketlerden uzak durulması gerekir.

Ağır sporlar yapılmamalı, koşup zıplamalı etkinliklerden uzak durulmalıdır. Kolları yukarı doğru kaldırmamak ağrı oluşumunu engeller. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası 4. Günde meme üzerindeki pansumanlar açılır. Bu süreçte ilk görüntü bazen memnuniyetsizlik yaratabilir. İ

yileşme sürecinde bu durum normaldir. Paniğe ya da umutsuzluğa kapılmadan iyileşme sürecinin tamamlanması beklenmelidir. Doktor özel olarak göğüs için masaj uygulaması yapılmasını tavsiye ederse düzenli olarak bu masajın yapılması iyileşme sürecinde olumlu etki gösterecektir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı ile Hangi Problemler Çözülebilir?

 • Meme ucunun sarkıklığı
 • Meme dokusunun sarkıklığı
 • Meme küçültülebilir (eğer büyükse)
 • Meme ucu küçültülebilir
 • Meme büyütülebilir (protez ile)
 • Memenin üst kısmında dolgunluk sağlanır.
 • Memenin şekli güzelleştirilebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Tavsiyeler

Meme büyütme operasyonları, kişilerin naturel meme büyüklük oranlarını artırmak, daha iyi bir görünüm elde etmek ve güzellik duygusuna uygun olan meme profili oluşturmak için yapılmaktadır.

Dünyada kadınlar tarafından nispeten arzu edilen meme büyütme ameliyatlarına bu kadar çok gereksinim duyulmasının başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gögüs dokusunun olmayışı,
 • Ufak meme dokusu,
 • Meme dokusundaki cirim kaybı,
 • Bollaşmış meme dokusu,
 • İki meme arasındaki figür farklılığı (asimetri),
 • Memelerin yeterince iri olmaması,
 • Hastalıklar nedeniyle yaşanmış meme kaybıdır.

Meme büyütme operasyonu tasarlama gerektiren bir süreçtir. Operasyon öncesinde ameliyatı yapacak olan cerrahın muayenesiyle nasıl bir yöntem gerçekleşeceği kararlaştırılır. Bu süreç boyunca meme büyüklüğü, dokusu, yapısı üzerine ayrıntılı kontroller yapılır.

Kişinin beklentisi doğrultusunda ne tür yöntemlerin yapılacağına ve çeşitli özelliklerdeki silikonlardan kişi için en münasip olanına karar verilir. Böylece kişinin vücudu için kusursuz büyüklükte, şekilde ve dokuda silikon seçimi yapılmış olur. Bu süreçte ise kişinin özen gereken birkaç önemli ayrıntı vardır. Bunları şu şekilde sıralanabilir:

 • Operasyondan iki veya üç hafta önce ‘’sigara’’ kullanımı bırakılmalıdır.
 • Operasyon önceki son birkaç hafta alkol kullanılmaması gerekmektedir.
 • Kanamayı arttırıcı takviyelerden (Vitamin, Aspirin, Bitkisel İlaçlar ve Bitkisel Çaylar) uzak durulması gerekir.
 • Operasyondan sonra hastaların giyebileceği rahat kıyafetlerin olması gerekmektedir.

İzmir Meme Dikleştirme Fiyatları Ne Kadar?

İzmir’de meme dikleştirme fiyatları sarkmış memelerin tekrar dik bir konuma getirilmesi için yapılan cerrahi işlemin boyutuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu ameliyat sırasında üç temel işlem uygulanmaktadır. Memeler büyükse meme dokusunun fazlası çıkartılır, küçükse silikon protezlerle memelerin durumu desteklenmeye çalışılır. Meme dikleştirme ameliyatları pek çok sebepten dolayı gerçekleştirilebilir.

İzmir pek çok alanda olduğu gibi sağlık alanında da önemli şehirlerden biridir. Hem en iyi hizmeti alıp hem de en iyi şekilde tedavi olmak istiyorsanız İzmir bu listenin ilk sıralarında yer almaktadır. Ameliyatın yapıldığı işleme göre fiyatlar değişebilmektedir. İzmir’de meme dikleştirme fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eight − 7 =