Burun Eğriliği Düzeltme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun Eğriliği Düzeltme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun Eğriliği Düzeltme Ameliyatı; Yüz ifadesini belirleyici olan unsurlardan biri burun şeklidir. Burun, yüzün tam ortasında konumlandığı için ilk olarak dikkat çeken bölgedir.

Burun şeklinde doğuştan gelen şekil bozuklukları veya sonradan oluşan deformasyonlar ideal burun görünümüne sahip olmayı engellemektedir.

Her yüz yapısı için farklı olan ideal burun görünümü aslında yüzle orantılı uygun ölçülerdeki burun olarak tanımlanabilmektedir. Şekil bozukluklarından kaynaklı estetik kusurların burun düzeltme ameliyatıyla giderilmesi mümkündür.

Burun eğriliğinin sebepleri; çocuklukta oluşan travmalar, genetik sebepler ya da burun bölgesine alınan sert darbeler olarak sıralanabilmektedir.

Çocukların gelişme çağında burundaki kıkırdakların ve burun kemiğinin orantısız büyümesi de burun eğriliğine yol açmaktadır. Fakat bu burun eğriliği düzeltme ameliyatı sayesinde cerrahi operasyonla düzeltilebilmektedir.

Burun eğriliğinin sebep olduğu tek şey fiziki görünüm bozukluğu değildir. Ayrıca akciğer ve kalp rahatsızlıkları, uyku kalitesini bozma, koku alma da problem ve tat alma sorunlarına da sebep olmaktadır.

Hastanın hem daha iyi bir görünüme sahip olarak kendini psikolojik açıdan iyi hissetmesi hem de sağlıklı bir yaşam için burun eğriliği ameliyatı olması gerekmektedir.

Burun Eğriliği Çeşitleri Nelerdir?

Burun eğriliği çeşitlerinden biri, burun kökünden başlayarak tüm burun bölgesinin blok şeklinde eğilmesi olarak tanımlanmaktadır. Başka bir tür ise eğrilik burun kökü ile ortası arasında olabilmektedir. Bu eğrilik türü burun ucunda çok belli olmamaktadır.

Genellikle burun üstündeki kemik çıkıntıdaki yükseklik farkından oluşmaktadır. Bazen de burunda oluşan eğrilik ile birlikte burnun S şeklini aldığı görülmektedir. Ayrıca burnun orta kısmından uç kısmına doğru bir eğilme de söz konusu olabilmektedir.

Bu durumun sebebi ise burnun kemik yapıdan kıkırdak yapıya geçerken bir eğrilik oluşması olarak tanımlanmaktadır. Tüm bu burun eğriliği çeşitlerini burun düzeltme ameliyatıyla onarmak mümkündür.

Burun Kemiği Eğriliği Nasıl Anlaşılır?

Burunda oluşan tıkanıklık burun kemiği eğriliğinin bir göstergesi olmaktadır. Oluşan bu tıkanıklık hastanın rahat şekilde uyumasına engel olmaktadır. Ayrıca nefes alıp verirken yaşanan zorlanma da burun kemiği eğriliğinin bir göstergesi olarak sayılabilir.

Burunda nefes almanın zor olması hastaları ağızdan nefes almaya itmektedir. Bu durum da hastalarda ağız kuruluğu, boğaz kuruluğu ya da solunum sistemindeki herhangi bir organda kuruluğa sebep olmaktadır. Burun kemiğinde eğrilik olan hastalarda faranjit hastalığının görülme sıklığı oldukça fazla olmaktadır.

Ayrıca burunda oluşan tıkanıklık ve nefes alma güçlüğü hastalarda tat ve koku almada problem oluşturmaktadır. Bu belirtileri kendisinde gören hastalar doktora başvurarak burun kemiği ameliyatı olarak bu rahatsızlıktan kurtulabilmektedir.

Burun Eğriliği Düzeltme Ameliyatı

Burun eğriliği ameliyatında burun kemiğinde ya da kıkırdakta oluşan eğrilik cerrahi yöntemlerle düzeltilmektedir. Bu ameliyatın süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 2-2.5 saat arasında olmaktadır. Hastanın durumuna göre lokal ya da genel anestezi kullanılmaktadır.

Uygulanan anesteziden sonra eğriliğe sebep olan kemik ya da kıkırdak çıkartılarak gerekli işlemler uygulanmaktadır. Burun eğriliği düzeltme ameliyatı için seçilen yöntem hastanın burun yapısına ve eğrilik derecesine göre planlanmaktadır.

urun eğriliği ameliyatı sırasında hastanın eğrilik sebebiyle yaşadığı işlevsel sorunlar ortadan kaldırılmakta ve burun şekline estetik bir görünüm kazandırılmaktadır.

Burun eğriliği düzeltme ameliyatından sonra hasta sahip olduğu yeni burun görünümü sayesinde estetik kaygılarından kurtulmakta ve psikolojik olarak kendisini iyi hissetmesi sağlanmaktadır.

Burun Eğriliği Düzeltme Ameliyatı Fiyatları 2023

Burun Eğriliği Düzeltme Ameliyatı Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://answerplasticsurgery.com/curved-nose-rhinoplasty

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir