Burun Kemiği Törpüleme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun Kemiği Törpüleme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun Kemiği Törpüleme Ameliyatı; Dünya genelinde en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biri burun ameliyatıdır. Burun ameliyatları sadece estetik bir görüntü için değil aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için de yapılabilmektedir.

Yamuk, kemerli, küçük ya da büyük burunlar burun estetiği cerrahisi ile düzeltilmektedir.

Burun kemiği törpüleme işlemi burun ameliyatları içerisinde uygulaması en basit operasyonlardan biri olarak belirtilmektedir. Burunda az miktarda olan kemik çıkıntısı klasik burun ameliyatlarının içinde de yapılabilmektedir.

Burun yapısında oluşmuş olan kemerli görüntü hastaların estetik kaygı yaşamasına sebep olmaktadır. Bu kaygıyı ortadan kaldırmak ve kişinin kendisini psikolojik açıdan daha iyi hissetmesini sağlamak için burun kemiği törpüleme ameliyatı yapılmaktadır.

Burun sırtındaki kemerin çok büyük olmaması halinde kesici ya da delici alet kullanılmadan törpüleme işlemi yapılarak burun oldukça kolay bir işlemle düzeltilebilmektedir.

Burun kemiği törpüleme işlemi kişinin yüz yapısına uygun olarak belirli oranların hesaplanmasıyla uygulanmaktadır.

Burun Kemiği Törpüleme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun kemiği törpüleme ameliyatında genel ya da lokal anestezi kullanılmaktadır. Anestezi türü kişiden kişiye ve uygulanacak olan işleme göre değişim göstermektedir. Eğer ki burun törpüleme ameliyatında burun kemeri fazla büyükse bu durum farklı burun ameliyatlarını da gerektirebilmektedir.

Yani burun kemiği törpüleme işlemi başlı başına yapılabildiği gibi diğer uygulamalarla beraber de yapılmaktadır. Törpüleme işlemi, burnun alt kısmından girerek tıbbi törpüler yardımı ile eğri duran kemiği tıraşlayarak yapılmaktadır.

Burun kemiği törpüleme işleminin süresi hastanın genel sağlık durumuna ve burun yapısına bağlı olarak 1 ile 2 saat arasında değişim göstermektedir. Basit bir ameliyat olması sebebi ile hasta kısa süre sonra gündelik yaşantısına devam edebilmektedir.

Burun Kemiği Törpüleme Ameliyatı Öncesi

Öncelikle kişinin muayene sırasında isteklerini ve beklentilerini doğru şekilde doktoruna belirtmesi gerekmektedir. Kadın hastaların ameliyat tarihi belirlerken regl kanamalarının ilk günlerine denk gelmemesine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Düzenli olarak kullanılan ilaçlar ya da ilaçlara karşı olan alerjilerin doktora mutlaka ameliyat öncesinde bildirilmesi oluşabilecek riskleri önlemek açısından önemlidir. Burun kemiği törpüleme ameliyatından belirli süre öncesinde eğer kullanılıyorsa kan sulandırıcı ilaçların bırakılması şarttır.

Ayrıca her cerrahi operasyon öncesinde olduğu gibi burun ameliyatlarından önce de alkol ve sigara kullanımı bırakılmalı, beslenme düzenine dikkat edilmelidir.

Burun Kemiği Törpüleme Ameliyatı İyileşme Süreci

Burun ameliyatlarından sonra iyileşme süreci kişiden kişiye değişim göstermektedir. Burun kemiği törpüleme ameliyatı sonrası şişlik ve morluk oluşması normal görülmektedir. Burun bölgesinde hafif bir ağrı oluşabilmektedir fakat ilaçlar ile kontrol altına alınmaktadır.

Ameliyat sonrası deri altındaki kanamalara karşı tampon takılmaktadır. Burun bölgesine yerleştirilen bu tamponlar hastada nefes zorluğu yaratabilmektedir fakat takılan tamponlar 2-3 gün içerisinde çıkarılmaktadır.

Burun kemiği törpüleme ameliyatı sonrası baş yukarı doğru tutularak göz bölgesine soğuk kompres yapılması önerilmektedir. Bu işlem şişlik ve morlukların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Morluklar 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

İyileşme sürecinde hastaların doktoru ile iletişim halinde olması önerilmektedir. Ameliyat sonrası hasta hemen ayağa kalkabilir fakat burun bölgesini korumak adına dikkatli olması gerekmektedir.

Gözlük kullanan hastaların bir süre gözlük takmamaları önerilmektedir çünkü gözlüğün buruna yapacağı baskı oluşan şekil açısından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Burun Kemiği Törpüleme Ameliyatı Fiyatları 2023

Burun Kemiği Törpüleme Ameliyatı Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://medvika.com/how-is-nasal-scraping-done-after-surgery

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir