Hollywood Yanağı İzmir

Hollywood Yanağı İzmir

Hollywood Yanağı; Dünya genelinde kabul edilen güzellik algılarında yüz hatlarının belirgin olması, daha çekici olarak kabul edilmektedir.

Özellikle son zamanlarda ABD’de ünlü isimlerin yüz şeklini değiştirmeye yönelik yaptırmış olduğu estetik operasyonlar Hollywood yanağı tabirinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Yüzdeki alın ve çene gibi bölümlerin birbiri ile ilişkisi ve orantısı önemlidir. Yanaktaki yağ yastıklarının fazlalığı durumunda, genellikle kare yada yuvarlak yüz görünümü ortaya çıkar.

Hollywood estetiği yapılarak  yuvarlak yüzlü kişlerde üçgen bir görünüm elde edilmektedir. Hollywood yanağı bir diğer adıyla bişektomi, yanağın incelmesini ve şekillenmesini içeren estetik cerrahi operasyonudur.

Hollywood Yanağını Kimler Yaptırmalı?

Orantısız yüz hatlarına sahip olma ve bu orantısızlığın yanaklardaki yağ birikiminden kaynaklandığı durumlarda yanak estetiğine ihtiyaç duyulmaktadır.

Genellikle aşırı kilo kaybı sonrası yüzdeki yağların erimemesinden dolayı zayıf hastalarda bile kilolu bir yüz görünümü oluşabilmektedir.

Yanaklarda yerleşmiş halde bulunan fazla yağlar Hollywood yanağı ameliyatında alınmakta ve istenilen görünüm oluşturulmaktadır. Kilo vermesin rağmen yanaklarındaki yağlar erimeyen hastalar Hollywood yanağı estetiğini tercih etmektedir.

Bunun haricinde genetik sebeplere bağlı olarak kilo durumuyla alakalı olmayan bazı hastalarda da yanaklarda aşırı yağ birikimi veya orantısızlık söz konusu olabilmektedir. Yanaklarının üçgen bir görünüme sahip olmasını ve kontürlü yüz hatları isteyen herkes Hollywood yanağı yaptırabilir.

Psikolojik açıdan kendini iyi hissetmeye ve özgüvenli olmaya yardımcı olan Hollywood yanağı operasyonu hastaların estetik kaygılarını yok etmeyi ve arzu ettikleri görünüme kavuşmalarını amaçlamaktadır.

Hollywood Yanağı İzmir
Hollywood Yanağı İzmir

Hollywood Yanağı Nasıl Yapılır?

Hollywood yanağı ameliyatında hastanın ağız içerisindeki yanak bölgesinden 1-2 cm kadar kesi açılmaktadır. Açılan kesi içerisinden girilerek yanaktaki fazlalık olan yağ yastıkları çıkartılmakta ve üçgenimsi görünüm oluşturulmaktadır.

Hollywood yanağı işlemi ortalama 30 dakika kadar sürmektedir ve genellikle lokal anestezi altında yapılmaktadır. Oldukça konforlu ve kolay bir estetik operasyon olarak görünse de bu alanda doktor deneyimi büyük önem taşımaktadır.

Hastanın yüz hatlarına uygun yanak görünümünü oluşturmak için doğru oranda yağ alımı gerçekleştirmek gerekmektedir.

Hollywood yanağı ameliyatı ağız içerisinden açılan kesilerle gerçekleştirilen bir operasyon olduğu için ameliyattan sonra herhangi bir dikiş izi belli olmamaktadır.

Hollywood Yanağı Ameliyatının İyileşme Süreci

Hollywood yanağı için yapılan cerrahi operasyonda ağız içinden kesiler açılacağı için ameliyattan sonraki ilk gün sıvı gıdalarla beslenmek gerekmektedir.

Ağız içerisindeki dikişlerin zarar görmemesi adına iyileşme sürecinde hastanın temkinli davranması gerekmektedir.

Ameliyattan sonraki ilk 3 gün ağız içi gargaraları kullanılarak dikişler steril hale getirilmelidir. Hollywood yanağı ameliyatından sonra birkaç gün içerisinde dikişler kendiliğinden eridiği için dikişlerin aldırılmasına gerek yoktur.

İyileşme sürecinde ilk birkaç gün yanak hassasiyeti olması normal karşılanan bir durumdur ancak şiddetli ağrı görülmemektedir. Hasta Hollywood yanağı operasyonundan hemen sonra günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Hollywood Yanağı ile Bişektomi Aynı Mı?

Hayır, Hollywood yanağı estetiği ve bişektomi farklı işlemlerdir. Hollywood yanağı estetiği, bişektomiye kıyasla daha karmaşık bir operasyondur. Hollywood yanağı estetiği, yüz görünümünü dramatik bir şekilde değiştirmeyi amaçlar. Bu işlem sırasında yüzdeki yağ oranı bişektomiden daha fazla ve farklı bölgelere müdahale edilir. Ayrıca elmacık kemiklerine ve çene bölgesine çeşitli işlemler yapılır. Hollywood yanağı estetiği, daha fazla doku yeniden şekillendirme ve daha kapsamlı bir cerrahi süreç gerektirir.

Öte yandan, bişektomi yanak cerrahisi olarak da bilinir ve sadece yanak bölgesindeki yağlara müdahale eder. Bu operasyonda yanak içindeki yağ torbaları çıkarılır. Bişektomi ameliyatı yüz görünümünde dramatik değişikliklere neden olmaz, yalnızca yanak bölgesindeki yuvarlaklık azalır ve elmacık kemikleri daha belirgin hale gelir. Bu işlem daha basit ve kısa süren bir operasyondur.

Sonuç olarak, Hollywood yanağı estetiği ve bişektomi farklı işlemlerdir. Hollywood yanağı estetiği daha karmaşık ve kapsamlı bir operasyon olup yüzde daha fazla değişiklik yaparken, bişektomi sadece yanak bölgesindeki yağlara müdahale ederek yüzün şeklini hafifçe değiştirir. Hangi işlemin tercih edileceği, hastanın beklentilerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Hollywood yanağı sonrası yüz çöker mi?

Hollywood yanağı sonrası yüzün çökmesi gibi bir duruma rastlanması pek de olası değildir. Aksine bu işlem yüzün daha genç ve diri gözükmesi için yapılır. Dolayısı ile sarkma ya da çökme benzeri durumlara rastlanabilmesi için ameliyatın yanlış şartlar altında ya da yanlış kişilerce uygulanmış olması gerekir.

Hollywood yanağı yanak sarkar mı?

Hollywood yanağı işlemi sonrası genelde kişilerin yanakları ve yüz yapıları çok daha genç ve canlı bir görünüme sahip olacaktır. Dolayısı ile bu işlemden sonra herhangi bir sarkma meydana gelmesi pek de mümkün değildir. Ancak ameliyatın doğru şekilde uygulanmadığı işlemlerde hastada işlem sonrası sarkmalar meydana gelebilir.

2 kez Hollywood yanağı yapılır mı?

Hollywood yanağı, yüzün çene hattının düzgün bir şekilde ortaya çıkarılması için yapılan bir estetik cerrahi işlemdir. Bu işlemin tekrarlanıp tekrarlanamayacağına ilişkin kesin bir cevap vermek için, kişinin sağlık durumu ve cerrahın tavsiyesi bilinmelidir. Eğer Hollywood yanağı işleminden memnun kalmamış ve tekrar yaptırmak istenirse, bu konuda bir estetik cerrah veya plastik cerrahdan profesyonel tavsiye alınmalıdır.

Hollywood yanağı sonrası yüz şişer mi?

Hollywood yanağı ameliyatı sonrası hastada bir miktar şişme ve morarma görülebilir. Bu iyileşme döneminde, özellikle de ilk 1 haftalık süreçte oldukça normal karşılanır. Zamanla, iyileşme döneminin ilerlemesi ile ameliyat sonrası yüzde oluşan şişlik ve morarmalar tamamı ile görünürlüklerini ve varlıklarını kaybedeceklerdir.

Hollywood yanağı geri dönüşü var mı?

Nispeten kolay ve bir o kadar da etkili bir estetik cerrahi işlemi olarak bilinen hollywood yanağı işlemi kalıcı bir işlemdir. Yani bu işlemin geri dönüşü yoktur. Ancak sonuçlarından endişe eden hastalar, eğer ameliyat sonucundan memnun kalmazlar ise ikinci bir işlem, yani bir revizyon ameliyatı ile ileri düzeltmelere gidebilir ve daha da iyi bir görünüme sahip olabilirler.

Hollywood yanağı kalıcılığı ne kadar?

Bu işlemin kalıcılığı konusunda kesin bir cevap vermek için, kişinin sağlık durumunu ve cerrahın tavsiyesini bilmemiz gerekir. Genel olarak, Hollywood yanağı işleminin kalıcılığı kişiden kişiye değişebilir. Ancak, bu işlemin kalıcı olduğu ve uzun süre etkili kalabildiği söylenebilir. Buna ek olarak hasta ilerleyen dönemde aynı işlemi tekrar yaptırabilir.

Hollywood yanağı zararı var mı?

Hollywood yanağı işlemi kişiye daha genç ve canlı bir görünüm vermek amacı ile yapılır ve günümüzde sıkça uygulanan bu işlemin bilinen herhangi bir zararlı yönü bulunmamaktadır. Ameliyat öncesi yapılan kontrol ve muayeneler sonucu hastanın ameliyat için uygun olup olmadığı anlaşılır. Muayeneler sonucu uygun bulunan hastalar için bu ameliyatın herhangi bir zararı yoktur.

Hollywood Yanağı Fiyatları 2023

Hollywood Yanağı Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://goldcoastimplantspecialist.com.au/news/what-is-a-bichectomy-benefits-after-care-side-effects

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir