Göz Kapağı Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci
Blefaroplasti veya göz kapağı ameliyatı her geçen gün daha fazla yapılmaktadır. Göz kapağı estetiği, üst göz kapağındaki fazla derinin alınmasına, alt göz kapağındaki yağ birikiminin giderilmesine, göz kapaklarınızın işlevinin ve görünümünün düzelmesine yardımcı olur.

Göz Kapağı Ameliyatı İyileşme Nasıl Olur?

Birçok hasta için bu prosedür, kişinin yüzünün genel görünümünde çok önemli gelişmeler sağlar. Bu prosedürü düşünüyorsanız, muhtemelen blefaroplasti için iyileşme sürecini merak ediyorsunuzdur. Standart bir ameliyat sonrası ve iyileşme sürecinin nasıl görüneceğini öğrenmek için okumaya devam edin. Bu yazı, ne bekleyeceğinizi daha iyi anlamanıza, estetik ve plastik cerrahinin sizin için doğru olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.Göz Kapağı ameliyatı sonrası ve iyileşme süresi:Alt, üst veya tam blefaroplasti için iyileşme süresi genellikle yaklaşık 3 aydır, ancak 2-3 haftalık iyileşmeden sonra normal rutininize veya günlük hayatınıza dönmeyi bekleyebilirsiniz. Blefaroplasti ameliyatının kapsamına ve her hastanın ameliyat sonrası dönemine göre değişmekle birlikte 5 ila 7 gün sonra işinize dönebilirsiniz.

Ameliyat sonrası Blefaroplasti: Ameliyattan sonraki ilk haftada günden güne iyileşme

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün gözlerinizde hafif bir rahatsızlık, şişlik ve kızarıklık hissedeceksiniz. Şişlik, ameliyattan sonra tamamen normal olmasına rağmen, görüşünüzü engelleyebilir, bu da bulanık görmeyi yaygın bir yan etki haline getirir ancak ameliyattan sonra hızla kaybolur.Blefaroplastiden yaklaşık bir hafta sonra dikişler alınır. İlk günlerin geçmesi ile şişlik azalır ve rahatsızlık ve hafif ağrı tamamen kaybolur.Takip ve iyileşmenizi izlemek için sık sık doktorunuzun muayene olmalısınız. Bu süre zarfında mümkün olduğunca vücudunuzu ve gözlerinizi dinlendirerek vakit geçirmelisiniz. İkinci hafta, Blefaroplasti izlerinde hala iltihap vardır. Çoğu durumda, hastalar ilk birkaç hafta içinde önemli bir iyileşme kaydetmiştir.Kesikler, üst veya alt göz kapağı ameliyatı veya tam blefaroplasti sonrasında bir miktar ilişkili şişlikle birlikte hala görünür olacaktır. Bununla birlikte, birçok insan yaklaşık on gün sonra işe dönmede sorun yaşamazlar.
 • Üçüncü Hafta: İyileşmede İlerleme Sağlamak
 • Yaklaşık üç hafta sonra, doktorunuz muhtemelen fiziksel aktiviteye ve egzersize devam etmeniz için sizi yönlendirecektir.
 • Bir ay sonra Blefaroplasti: Bir ila iki ay arasında sonuçlar neredeyse kesindir.
Blefaroplasti bir ay sonra fark edilmez, ameliyatınıza dair gözle görülür hiçbir şey kalmayacaktır ve sonuçları belli oldu diyebiliriz. İyileşmenin çoğu muhtemelen iki ay içinde tamamlanacak, ancak birçok insan daha hızlı iyileşiyor. Şişlik ve kızarıklık neredeyse tamamen kaybolacaktır. Bu noktada, gözlerinizdeki farkı ve genel yüz görünümünüzdeki olumlu değişiklikleri görebilmeniz gerekir.

Göz kapağı ameliyatından bir yıl sonra ne olur?

Genel olarak, ilk iki ay içinde sonuçların tadını çıkarmaya başlamalısınız. Ancak bazı hastalarda tam iyileşme bir yılı bulabilir. Bu noktada, teninize daha iyi uyması için yara dokusu daha az görünür ve pürüzsüz olmalıdır.Cerrahi gereksinimlerinizin kapsamına bağlı olarak, blefaroplasti ayakta tedavi prosedürü olarak yapılabilir. Ancak bazı durumlarda cerrah bir gece hastanede kalmayı da önerebilir.

Göz Kapağı Ameliyatı İçin İpuçları

Göz kapağı ameliyatı için iyileşme ipuçları Ameliyat sonrası ve iyileşme sürecinizi hızlandırmaya yardımcı olacak bazı ameliyat sonrası blefaroplasti bakım ipuçları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.
 • Şişliği azaltmak için uyku sırasında başınızı yüksekte tutun.
 • Ayrıca şişmeyi kontrol altına almak için soğuk kompres kullanın.
 • Gözleri salin veya fizyolojik serumla yıkayın.
 • Göz kapaklarınıza baskı yapmamak için sırt üstü uyuyun.
 • İlk iyileşme aşamasında hiçbir durumda alkol tüketmeyin.
 • Yorucu egzersiz gibi fiziksel efordan ve hatta eğilmek ve kan basıncını artıran nesneleri kaldırmak gibi daha hafif etkinliklerden kaçının.
 • Koyu renk güneş gözlüğü ve güneş koruması kullanın.
 • Yara izini iyileştirmek ve gözlerinizi güneşten, rüzgârdan ve tozdan korumak için önlemler alın.
 • İlk birkaç gün hiçbir koşulda gözlerinizi yormayın. Okumaktan, televizyon ve bilgisayar ekranlarından kaçının.
 • Doktor aksini söyleyene kadar göz çevresine makyaj uygulaması yapmayın.
 • Öngörülen ve gerektiği şekilde antibiyotik uygulayın.
Bu adımları takip etmek, blefaroplasti iyileşme sürecinin hızını ve nihai sonucu büyük ölçüde artırabilir.Not: Bu yazıda bahsedilen tedavi genel baz alınarak yazılmıştır. Bu nedenle doktorunuzun size uyguladığı tedavinin aksini yapmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir