Göz Kapağı Düşüklüğüne Cerrahi Müdahale

Göz Kapağı Düşüklüğüne Cerrahi Müdahale

Göz Kapağı Düşüklüğü; Göz kapağının aşağı doğru sarkması durumunda göz kapağı düşüklüğü ortaya çıkmakta ve kişinin olduğundan daha yorgun ve yaşlı görünmesine sebep olmaktadır. Göz kapaklarının ideal şekil ve pozisyonda konumlanması genç ve dinç bir yüz ifadesini ortaya çıkarmaktadır.

Çeşitli sebeplerden dolayı ideal şeklini kaybetmiş olan göz kapaklarında sarkma meydana gelmekte, göz kapağı şeklinden dolayı istenmeyen bir görünüm oluşmaktadır.

Bu görünümü düzeltmek göz kapağı düşüklüğünü ortadan kaldırmak için cerrahi müdahale şarttır. Göz kapağı düşüklüğü cerrahi müdahale sonucunda göz kapağı seviyesi yükseltilerek kişinin görüş açısı rahatlatılmaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Gözün renkli kısmının 1-1,5 mm’den daha fazla örtülmesi durumunda göz kapağı düşüklüğü oluşumundan bahsedilebilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü genetik faktörlere bağlı olarak doğuştan olabileceği gibi sonradan ortaya çıkması da mümkündür.

Doğuştan göz kapağı düşüklüğü görülen hastalarda düşüklük, göz kapağını kaldıran kasın yeterince güçlü olmamasından kaynaklanmaktadır.

Sonradan ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğünde ise en önemli etken yaşlanmadır. Yaşlanamaya bağlı olarak ciltte oluşan deformasyonlardan biri de sarkma oluşumudur.

Sarkma, vücudun her yerinde görülebileceği gibi göz kapağında da meydana gelmektedir. Bunların haricinde göz kapağı düşüklüğüne neden olan sebepler arasında; yaralanmalar, enfeksiyonlar, tümör oluşumu, uzun süreli kontak lens kullanımı, kas ve sinir hastalıkları yer almaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü İçin Ameliyat

Göz kapağı düşüklüğü üst göz kapağındaki sarkmadan kaynaklanan bir estetik sorundur bu sorunu ortadan kaldırmak için yapılacak ameliyatta lokal anestezi tercih edilebilir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı ortalama 1,5 saat kadar sürmektedir.

Ameliyat sırasında önceden belirlenen plana uygun olarak üst göz kapağından belirli miktarda deri çıkarılır.  Daha sonra göz kapağı seviyesini belirleyen ve göz kapağını kaldıran kas olan levatora müdahale edilir.

Ameliyat sırasında oluşturulan kesi göz kapağı kıvrımına oturtulduğu için ameliyat sonrası herhangi bir iz belli olmamaktadır. Göz kapağı düşüklüğü için ameliyat olan hastanın aynı gün taburcu edilmesi mümkündür.

Düşük Göz Kapağı Ameliyatından Sonraki Süreç

Ameliyat sonrası göz bölgesinde hafif derecede ağrı hissi yaşanması normal karşılanmaktadır. Her hastanın ameliyat sonrası göz bölgesinde oluşabilecek şişlik ve morluk miktarı farklı olabilmektedir.

Düşük göz kapağı estetiği sonrası ilk 2 gün buz uygulaması yapılmalı ve ilk bir hafta boyunca baş yüksekte tutularak buna uygun yatış pozisyonu belirlenmelidir.

Oluşan morluk ve şişlikler ameliyattan bir hafta sonra kendiliğinden geçmektedir. İyileşme süreci tamamlanana kadar güneş kremi ve güneş gözlüğü kullanarak göz çevresinin korunması  -oldukça önemlidir.

Göz Kapağı Düşüklüğüne Cerrahi Müdahale Fiyatları 2023

Göz Kapağı Düşüklüğüne Cerrahi Müdahale Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.mountsinai.org/health-library/diseases-conditions/eyelid-drooping

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir