Karın Kaslarındaki Gevşeklik Nasıl Tedavi Edilir?

Karın Kaslarındaki Gevşeklik Nasıl Tedavi Edilir?

Hızlı kilo alıp vermeye bağlı ya da hamilelik sonrasında karın kaslarında gevşeklik meydana gelir. Karın kaslarındaki gevşekliğe rektus diastazı denir.  Bu gevşekliğin düzeltilmesi işlemine diastaz onarımı denir.

Bu gevşeklik, kişilere göbekli bir görünüm sağlar. Hatta zayıf dahi olsanız karın kaslarınızda gevşeklik var ise, göbekli görünürsünüz.

Zayıf kişiler bu durumu şöyle ifade eder: Sabah kalktığımda karnım dümdüz ancak kahvaltı yaptıktan sonra göbeğim çıkıyor. Bu durumun nedeni karın kasları gevşek olduğu için mide ve bağırsaklardaki şişliğin direkt olarak dışarı yansımasıdır.

Bu sorunun spor ya da egzersiz ile düzeltilmesi mümkün değildir. Karın kaslarındaki gevşeklik karın germe ameliyatında yapılan diastaz onarımı sayesinde kalıcı bir şekilde yok edilir.

Karın bölgesinde yalnızca yağ fazlalığı varsa, liposuction yöntemi sayesinde bu fazla yağlardan kurtulabilirsiniz.

Liposuction, deri elastikiyetinin iyi olduğu zamanlarda ve karın kaslarında gevşeklik olmadığı zaman iyi bir seçenektir.

Bunun yanı sıra karın sarkma, çatlak ve gevşeme gibi problemler de varsa ve karın kaslarda gevşeklik varsa karın germe işlemi yapılması gerekir. Son gelişen ameliyat teknikleri ile karın germe operasyonları çok daha başarılı hale gelmiştir.

2 Çeşit Ameliyat Var

Genellikle karın germe operasyonlarını kadınlar daha fazla tercih eder. Fazla kilo alımı veya hamilelik döneminde karın içi basıncın kısa zamanda hızla yükselmesi, karnın kaslarındaki gevşekliğe neden olur.

Hamileliğin ilerleyip karnın büyümesi ile birlikte kaslar birbirinden ayrılır ve iç taraftan organların itmesiyle karın dışarıya doğru çıkar.

Deri elastikiyeti iyi olmayan kişilerde karın kısmında yoğun çatlaklar da meydana gelebilir.

Karın germe ameliyatı genel anestezi ile yapılır ve ameliyat esnasında mini karın germe ve karın germe olarak 2 yöntem kullanılır. Mini karın germe, yalnızca göbek deliği altında yer alan bölgenin gerilmesine denir.

Mini karın germe ile birlikte liposuction da yapılarak yağlar alınabilir. Çatlaklara etkisi azdır ancak, yapılan kesik çok daha ufaktır. İyileşme daha çabuk gerçekleşir.

Karın germe ameliyatı ile göbeğin altındaki fazlalık deri ve çatlaklar çıkarılır. Karın kaslarındaki gevşeklik giderilir. Karın ve sırtta fazlalık yağlar varsa alınabilir. Böylece karın bölgesindeki bütün problemler büyük ölçüde çözülmüş olur.

Karın germe ameliyatı ya da karın kaslarındaki gevşeklikle ilgili sormak istedikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.northtexasplasticsurgery.com/blog/tummy-tuck-risks-and-complications-the-knowledge-you-need-for-great-results/

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir