Obezite Ameliyatı Sonrası Sarkma Nedir?

Obezite Ameliyatı Sonrası Sarkma Nedir?

Obezite Ameliyatı Sonrası Sarkma; Çağımızın en önemli sağlık sorunu obezitedir.  Obezite ile ilgili altta yatan birçok neden olduğu gibi yeme bozukluğuna neden olan olay genelde psikolojik kökenlidir. 

Obezite  sadece estetik sorunlara yol açmaz, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına yol açarak insan ömrünü kısaltan amansız bir problemdir.

Günümüzde tıbbın gelişmesi ve insan fizyolojisinin daha iyi anlaşılması ile obeziteye karşı çetin bir savaş açılmıştır. Artık obezite diyet ve ameliyat ile birlikte tedavi edilebilen bir durumdur.

Obezite ameliyatından sonra vücudun normal ölçülere gelmesi, birçok kişide deride sarkmalara yol açar. Obezite ameliyatı sonrası sarkma estetik ameliyatlarla toparlanabilmektedir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Sarkma Neden Olur?

Deri esnek bir yapıya sahiptir. Kilo aldıkça genişler ve yağın cilt altında depolanmasına imkan tanır. Kilo alma ile birlikte cilt dokusu çatlar ve genişler. Cilt eski tonüsünü ve canlılığını kaybeder. Obezite ameliyatından sonra kilo verdikçe yağ dokusu erir ve  derinin içi boşalır.

Bu esnada deride bir miktar toparlanma olur ancak vücudun özellikle daha fazla yağ toplanan bölgelerinde bu toparlanma yetersiz kalır ve ciltte sarkmalar meydana gelir. Oluşan bu sarkmalar vücudun her yerinde görülebilir.

Daha çok karın, bel, kol, bacak ve kalça bölgesinde sarkma gözlenir. Kilo verdikten sonra cilt eski halini alamaz. Genişleyen deri tekrar eski haline dönemez ve sarkmalar görülebilir.

Genelde obezite ameliyatı sonrası sarkmayı düzeltmek için yapılan estetik ameliyatlar kilo verme işlemi bittikten sonra yapılır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Sarkma Tedavisi

Obezite ameliyatı sonrası sarkma tedavisi daha çok cerrahi olarak planlanır. Obezite ameliyatı sonrası sarkma kilo verme işlemi bittikten ve hasta normal kilosuna indikten ve 6 ay kilosu sabit kaldıktan  sonra yapılır.

Tedavide amaç hastanın sarkan deri fazlalıklarını almak, vücudunu biçimlendirmek ve hastayı sosyal yaşamda daha aktif olabileceği, günlük yaşamda ve plajda  istediği kıyafetleri gönül rahatlığı ile giyebileceği bir görünüme kavuşturmaktır.

Cerrahi sonrasında mutlaka hastanın yaşam koşulları düzenlenmeli ve spor hayatının bir parçası haline getirilmelidir. Tekrar kilo almayı önlemek için diyeti mutlaka düzenlenmelidir.

Obezite Ameliyatı Sonrasında Oluşan Belirtiler

Obezite ameliyatı için daha çok tüp mide uygulaması yapılır. Tüp mide  ameliyatından sonra hastalar daha az yemeye başlar ve böylelikle kilo vermeye başlar. Ameliyat sonrasında konulan diren bir gün sonra çıkarılır. Kilo verdikçe derinin içi boşalır ve sarkmalar meydana gelebilir.

Sarkmaya bağlı olarak hareket kısıtlılığı görülebilir. Kilo vermesini tamamlayan hastalar, zayıflasalar da belirgin deri sarkıklıkları varsa istediği kıyafetleri maalesef giyemezler. Bu da sosyal yaşamı kısıtlar. Aynı zamanda plaj, havuz gibi yaz aktivitelerinde ve özel yaşamda durum daha da zorludur.

Bu fazlalıklardan kurtulup vücudu şekillendirmek için  Obezite ameliyatı sonrası sarkmalarda  birtakım estetik cerrahi operasyonları devreye girmektedir.

Hangi operasyonların gerekeceği ve sürecin ne zaman ve nasıl olacağına mutlaka doktorunuzla beraber karar vermelisiniz. Kilo verme süreci tamamlandıktan sonra istenilen bölgeler için estetik operasyonlara operasyona geçilir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Sarkmayı Düzelmek İçin Hangi Ameliyatlar Yapılır?

Obezite ameliyatı sonra sarkmayı düzeltmek için bir çok estetik ameliyat yapılır. Vücudun tüm bölümlerindeki sarkmalar ameliyatlarla tedavi edilebilir ancak her hastanın ihtiyacı farklıdır. Bu durumda hangi ameliyatların yapılacağı hastanın ihtiyaç ve isteklerine göre belirlenir.

Obezite sonrasında her hastanın vücudu ve ihtiyaçları farklıdır. Özellikle genç ve çok fazla kilo fazlalığı olmayan hastalarda deri sarkmaları daha az görülür. Bu hasta grubunda genellikle  memelerde gevşeklik meydana gelmektedir.

Meme toparlama ameliyatları ve protezle meme toparlama ameliyatları sıklıkla yapılır. Diğer bir grup hastada ise karın ve bel bölgesinde belirgin yağlanma  mevcuttur. Bu hastalarda karın, bel ve popo bölgesinde sarkmalar  meydana gelir.

Vücut germe veya 360 derece karın germe ameliyatları ile bu bölgeler toparlanır. İleri derecede kilo fazlası olan hastalarda birden fazla bölgelerde sarkıklıklar meydana gelmektedir.

Bu hastalarda ameliyatların hangi sıra ve kombinasyonla yapılacağına doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda belirlemek gerekir.

İleri yaştaki hastalarda ve bayan hastalarda genellikle kol ve üst sırt germe daha sık gerekmektedir. Bacak bölgesinde fazla yağlanma olan hastalarda ise uyluk germe ihtiyacı olur.

Diğer bir önemli bölge de yüz bölgesidir. Zayıflamadan sonra yüzünde ve boynunda belirgin gevşeklikleri olan hastalar için yüz, boyun germe ve yağ enjeksiyonları yapılması gerekir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Sarkma Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Obezite ameliyatı olarak geçen tüp mide ameliyatı ile beraber hasta kilo vermeye başlar. Obezite ameliyatı sonrası sarkma ameliyatlılarının yapılabilmesi için öncelikle, kilo verme sürecinizin durmuş olması gerekir.

Kilo verme süreci durduktan sonra kilonuz 6 aydır aynı kiloda hemen hemen sabit kalmalıdır. Bu süre bir çok  hastada 1 il 1.5 yıl arasına denk gelmektedir.  Zayıflama süreci bittikten sonra ihtiyaç olan bölgere obezite ameliyatı sonrası sarkma ameliyatları planlanır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Sarkma Ameliyatı Riskler Nelerdir?

Obezite sonrası sarkma için yapılan estetik ameliyatlar  iyi planlandığında ve ehil ellerde yapıldığında diğer estetik ameliyatlardan daha riskli değildir. Diğer ameliyatlarda görülen kanama, enfeksiyon, sıvı toplanması (seroma) gibi problemler bu ameliyatlarda da benzer oranda görülür.

Bu ameliyatların özelliği kesiler diğer ameliyatlara göre daha uzundur. Bu nedenle yara iyileşmesi önem kazanır. Yara açılması, dikiş açılması gibi problemler diğer estetik ameliyatlardan biraz daha fazladır. Küçük yara açılması durumları genellikle  pansumanlarla kendiliğinden düzelir.

Büyük yara açılması durumları çok nadir görülür. Çok gergin kapatmaya, hastanın ameliyat sonrası tavsiyelere uymamasına veya beslenme bozukluğuna bağlı meydana gelir. Bu durumda yaranın tekrar dikilerek kapatılması gerekebilir.

Obezite ameliyatından sonra çok ağır diyet yapan hastalarda beslenme yetersizlikleri olabilir. Bu hastaların bir takım vitamin ve minerallerin az alınması ve yetersiz proteinle beslenme yara iyileşmesini bozabilir. O yüzden bu grup hastalarda ameliyat öncesi bazı kan tetkikleri ile beslenme durumu kontrol edilmelidir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Sarkma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Obezite ameliyatı olarak geçen tüp mide ameliyatı ile beraber hasta kilo vermeye başlar. Obezite ameliyatı sonrası sarkma ameliyatı çok daha sonra yapılacak bir ameliyattır. Hastanın kilo verme sürecinin bitmesi gerekir.

Hastanın ihtiyaçlarına göre bölge bölge obezite ameliyatı sonrası sarkma ameliyatı planlanır.  Eğer 360 derece karın germe veya yüz boyun germe gibi büyük ameliyatlar planlanacaksa tek başına yapılır. Diğer ameliyatlar birbiri ile kombine edilebilir.

Üst sırt germe ve meme toparlama gibi. Tüm vücut aynı anda ameliyat edilmesi önerilmez. Eğer hastanın zayıflamaya rağmen yağ fazlası varsa obezite sonrası sarkma ameliyatı yapılacak bölgelere  beraberinde liposakşın da yapılır.

Obezite ameliyatı sonrası sarkma için yapılan estetik ameliyatlar, kişinin fazla kilolardan kurtulup sağlıklı yaşama döndüğü dönemde yapılır. Belirgin kilo fazlası olan kişiler için obezite ameliyatları hayatlarındaki en önemli dönüm noktasıdır.

Bu ameliyat bu kişiler için büyük bir dönüşümün bailangıcıdır.  Bu ameliyatla ve diyetlerle hastalar  zayıflayarak sağlıklı hale gelirler.

Genel olarak zayıfladıkları için kendine olan güven artmaya başlar ve kendilerini beğenirler. Ancak obezite sonrası oluşan sarkmalar sosyal yaşamda ve özel yaşam kalitesini bozar.

İstenilen kıyafetlerin giyilememesi, plaj, havuz gibi aktivitelerde sarkıklıkların gizlenememesi veya vücut şeklinin arzu edildiği gibi olmaması problemlere neden olur.  Bu noktada dönüşümün 2. aşaması yani obezite ameliyatı sonrası sarkma ameliyatları devreye girer.

Obezite sonrası yapılan estetik ameliyatlarla deri fazlalıklarından ve sarkıklıklardan kurtulunup daha estetik bir vücuda sahip olunur. Bu ameliyatlar kilo veren kişiler için son dönüşüm noktasıdır.

Bu ameliyatlar bazı kişilerin gözünü korkutur motivasyonu kaybederse  dönüşüm yarım kalmış olur. Ancak motivasyonunu kaybetmeyen hastalar için yolun sonu çok daha güzel bir noktaya çıkar ve kendilerini çok daha tamamlanmış ve mutlu hissederler.

Obezite Ameliyatı Sonrası Sarkma Tedavisi Fiyatları 2023

Obezite Ameliyatı Sonrası Sarkma Tedavisi Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://artofdermatology.com/sagging-skin-bariatric-surgery-read/

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir