Doğum Sonrası Oluşan Deformasyonlar ve Tedavisi Nelerdir?

Doğum Sonrası Oluşan Deformasyonlar ve Tedavisi Nelerdir?

Hamilelik sürecinde kadınların vücudunda meydana gelen değişimler doğum sonrası kalıcı bir hal alabilmekte ve estetik açıdan kaygı oluşturabilmektedir.

Bebeğini dünyaya getiren anne emzirme sürecinde de birtakım değişimler yaşamakta ve vücut formunda oluşan değişimlere adapte olmaya çalışmaktadır.

Doğum sonrası vücudun toparlanması ve eski haline dönmesi zaman almaktadır ancak çoğunlukla vücut eski haline kavuşamamakta birtakım estetik sorunlarla yeni bir görünüme bürünmektedir.

Anne olan kadınlar bu estetik sorunlardan kurtulmak için cerrahi yöntemlere başvurmaktadır. Annelik estetiği olarak da adlandırılan bu yöntemler vücudun eski formuna geri dönmesi veya hastanın arzu ettiği vücut görünümüne sahip olabilmesi için uygulanan estetik müdahalelerdir.

Hamilelik sürecinde kilo alımına bağlı olarak vücudun her bölgesi değişime uğramaktadır ancak en çok karın ve göğüslerde deformasyon oluşmaktadır.

Karın bölgesinin hamilelik süresince genişleyip doğumdan sonra küçülmesi sarkmaların ve göbekli görünüm oluşmasına sebep olmaktadır. Aynı şekilde göğüslerin emzirme döneminde içlerinin sütle dolması ve boşalması göğüs derisinde gevşemelere neden olmaktadır.

Göğüs ve karın bölgesindeki deformasyonlardan kurtulmak ve arzu edilen görünüme sahip olmak için karın germe ameliyatı ile meme estetiği yapılmaktadır. Her iki cerrahi uygulama ayrı ayrı yapılabildiği gibi uygun hastalarda aynı operasyon altında tek bir ameliyatta da gerçekleşebilmektedir.

Göğüslerde Sarkma ve Büyüme

Doğum sonrası  emzirmeden sonra, göğüslerdeki en büyük değişim sarkma, hacim kaybı, küçülme ve içinin boşalması  ya da nadiren kilo almaya bağlı büyüme olarak büyüme ortaya çıkmaktadır.

Göğüsleri büyük olmayan kadınların doğum sonrası göğüslerinin küçüldüğü, büyük göğse sahip olanların ise doğumdan sonra sarkma ve sönme sıklıkla gözlenir.

Anne olan kadınların hamilelik ve emzirme sürecinde göğüslerinde yaşanan değişim kalıcı olmaktadır ve bu durumu düzeltmek için cerrahi müdahale gerekmektedir.

Küçülen ve sönme olan göğüsler için meme protezi kullanılarak göğüs hacmi arttırılmaktadır. Sönme ile birlikte hafif sarkıklıklar mevcutsa meme protezi genellikle yeterli olur.

Ancak sarkmalar belirginse dikleştirme protez ameliyatı yapmak gerekir. Sarkma ve büyüme yaşanan göğüslerde ise meme dikleştirme ameliyatı ile meme küçültme estetiği yapılmaktadır.

Göğüslerde oluşan deformasyonları onarmak ve arzu edilen görünümü elde etmek için yapılan estetik operasyonlar emzirme dönemi bittikten en az 4 ay sonra yapılmalıdır.

Karın Bölgesinde Sarkma

Hamilelik sonrası karın bölgesinde çatlak oluşumu, deride sarkmalar ve ciltte gevşeklik meydana gelmektedir. Ayrıca karın kasında gevşeme olarak tabir edilen rektus diastazı göbekli görünüme neden olur.

Özellikle karnın alt bölgesinde oluşan deformasyonlar estetik açıdan kaygı oluşturmakta ve anne olan kadınların hamilelik öncesi vücutlarına kavuşmasını mümkün kılmamaktadır.

Bu durumda uygulanmakta olan abdominoplasti yani karın germe ameliyatı sarkan derinin çatlaklarla birlikte çıkartılmasını ve karnın gerilerek düz bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Karın germe işleminde izler bikininin altında kalması planlanır.

Karın bölgesinde sarkma sorunu karın germe ameliyatıyla ortadan kalkmaktadır ayrıca aynı operasyon sırasında liposuction uygulaması yapılabilmektedir. Liposuction ile vücuttan alınan yağlar bölgesel olarak özellikle bel ve karın bölgesinde incelmeyi sağlamaktadır.

Karın bölgesinde oluşan sarkmanın sebebi hamilelik ve doğum sürecinde karın içi basıncın artmasına bağlı olarak karın kaslarının gevşemesidir. Ancak karın germe ameliyatından sonra karın kasları sıkılaştırılarak  düz bir karın görünümü oluşturulur.

Kaynakça:

https://www1.racgp.org.au/ajgp/2022/march/postnatal-care-gp-visit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir