Göbek Deliği Estetiği (umblikoplasti) Nasıl Yapılır?

Göbek Deliği Estetiği (umblikoplasti) Nasıl Yapılır?

Göbek Deliği Estetiği, vücut estetiği bir bütün olarak düşünüldüğünde her bölgenin kendine özel güzellikleri mevcuttur.

Karın bölgesinin güzelliğini belirleyen unsurlardan biri de göbek deliği şeklidir. Göbek deliğinin olması gereken konumda yer alması veya şeklinin içe doğru uzun elips bir yapıda olması estetik görünüm sunmaktadır.

Özellikle kadınların birçoğu göbek deliklerini estetik açıdan uygun bulmamakta ve şeklini beğenmediği için estetik kaygılar yaşamaktadır. Bu kaygılardan kurtulmak isteyen hastalara göbek deliği estetiği yapılmaktadır.

Göbek deliği estetiği diğer adıyla umblikoplasti karın bölgesine uygulanan estetik cerrahi müdahaleleri arasındadır.

Göbek deliği estetiği nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı göbek deliğinin görünüm açısından estetik olmaması güzellik kaygıları oluşturmakta ve düzeltilme gereksinimi yaratmaktadır.

Göbek deliği estetiği yani umblikoplasti ameliyatı göbek deliğinin göbek deliğinin boyutunu, şeklini ve bulunduğu yeri değiştirmeye yönelik yapılan cerrahi uygulamadır.

Göbek deliği estetiği  bazı durumlarda tek başına da yapılabilmekle beraber genellikle abdominoplasti yani karın germe ameliyatıyla beraber de yapılabilmektedir.

Diğer cerrahi uygulamalarla birleştirilebilme ve aynı ameliyatta birden fazla cerrahi müdahale yapılabilme imkanında tamamen estetik görünüm elde etmek için göbek deliği estetiği yapılmaktadır.

Göbek deliği operasyonu nasıl uygulanır?

Göbek deliği estetiği operasyon öncesi hastaya gerekli test ve tetkiklerin yapılmasıyla ameliyat planına başlanmaktadır. Ameliyat planında hastanın yeni göbek deliği görünümü çizilerek gösterilmekte ve bu sayede ameliyat sonrası oluşacak estetik görünüm öğrenilmektedir.

Göbek deliği operasyonu anestezi altında gerçekleştirilmektedir ve ameliyat öncesi süreçte lokal ya da genel anestezi alınacağı belirlenmektedir. Anestezi alan hasta ameliyat esnasında hiçbir ağrı veya acı hissi yaşamamaktadır.

Ortalama 1 saat kadar süren bu işlemde hastanın karın bölgesine ufak kesiler yapılmakta ve göbek deliği şekli yeniden oluşturulmaktadır. Göbek deliği operasyonu sırasında göbek deliğinin aşağı, yukarı, sağa veya sola kaydırılması mümkündür.

Aynı şekilde dışa dönük olan göbek deliklerinin çukurlaştırılması ve uzun elips şekline getirilerek boyutunun küçültülmesi ya da büyütülmesi mümkündür. Göbek deliği ameliyatından sonra hasta genellikle ertesi gün normal yaşantısına dönebilmektedir.

Ameliyat sonrası ağrı hissi yaşanmamakta nadiren yaşanan ağrılar da ağrı kesici ilaçların kullanımı ile kontrol altına alınmaktadır.

Göbek deliği estetiği iyileşme süreci gerektirmemekte ve dikişlerin alınmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu sebepten dolayı hasta için ameliyat sonrası süreç oldukça konforlu olmaktadır.

Göbek deliği estetiği kalıcı mıdır?

Göbek deliği estetiği cerrahi bir müdahale olduğu için kalıcıdır. Ancak hastaların uygulamadan sonra aşırı miktarda kilo almamaları gerekir.

Çünkü düz bir karın bölgesi olduğu sürece göbek deliği estetik biçimde durmaktadır ancak kilo alıp verme, doğum yapma gibi durumlar karnın genişlemesine sebep olacağı için göbek deliğinin değişmesine yol açabilmektedir.

Ayrıca yaşlanma ve yer çekimi etkisiyle cilt kendini aşağı doğru salmakta ve birtakım deformasyonlar meydana gelmektedir. Göbek deliği şekli de ciltteki sarkmalar bağlı olarak değişebilmektedir.

Kimler göbek deliği estetiği olmalıdır?

Göbek deliği doğuştan dışa dönük veya perdeli olabilmektedir bunun haricinde aşırı kilo alıp verme, hamilelik, doğum yapma, yaşlanma ve yer çekimi etkisi de göbek deliği şeklinin bozulmasında rol oynamaktadır.

Çok fazla gebelik geçiren hastalar hamilelik sürecinde sürekli olarak karın duvarı derisinin gerilmesine maruz kalmakta ve bu durumdan göbek deliği olumsuz şekilde etkilenmektedir. Doğumdan sonra göbek deliğinin içe veya dışa dönük olarak değişim geçirmesi gözlemlenen durumlar arasındadır.

Bunun haricinde çok fazla piercing takmak göbek deliği üzerindeki derinin esnemesine ve zamanla bu esnekliğin kalıcı hale gelmesine neden olmaktadır. Esneyen deri ciltte yara oluşumlarını meydana getirmekte ve göbek deliğinin şeklini değiştirmektedir.

Ayrıca göbek deliği fıtığı doğuştan veya sonradan ortaya çıkan sağlık sorunları arasındadır. Göbek deliği bu durumdan etkilendiği için göbek fıtığı tedavisi sırasında göbek deliği estetiği de uygulanabilmektedir.

İdeal göbek deliği nasıl olmalıdır?

Herkesin vücut ölçüleri birbirinden farklı olduğu için estetik göbek deliğinin boyutları da kişiye göre değişmektedir.

Genel anlamda ideal göbek deliği küçük, içe çökük ve boylamasına elips şekline olmalıdır. Ayrıca göbek deliğinin olması gereken yer hastanın kendi karın bölgesinde özel olarak ayarlanmaktadır. Göbek deliğinin konumu da  görünümü  etkileyecektir.

Göbek Deliği Estetiği Fiyatları 2023

Göbek Deliği Estetiği Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.costhetics.com.au/plastic-surgery/belly-button-reshaping/

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir