Göğüsler Neden Sarkar? Sarkık Göğüs Nasıl Toparlanır?

Göğüsler Neden Sarkar? Sarkık Göğüs Nasıl Toparlanır?

Kadınlarda meme sarkmasının çeşitli nedenleri olabilmektedir. Göğüsler yapı itibarıyla yumuşak dokudan oluşmakta ve yumuşak dokunun deformasyonlardan etkilenebilmesi oldukça kolay olmaktadır.

Göğüsleri dik tutmaya yarayan doku ile göğüs derisi arasındaki ipliksi bağ zamanla farklı sebeplerden etkilenerek gevşeyebilmektedir.

Göğüsleri destekleyen bağlarda oluşan gevşeme sonucunda sarkma meydana gelmektedir. Göğüslerde yaşanan sarkmanın onarılabilmesi için meme dikleştirme ameliyatı yapılmaktadır.

Sarkmaya sebep olan birbirinden farklı sebepler bulunmaktadır. Bunlardan ilki genetik faktörlerdir. Kadınlarda ergenlik döneminin tamamlanmasıyla göğüs şekli ve boyutu oturmuş olmaktadır.

Ergenlikte sahip olunan göğüslerin aldığı şekil ve büyüklük aileden taşınan genler yoluyla oluşabilmektedir. Zamanla göğüslerde sarkma meydana gelmesi de genlerle taşınan bir başka özellik olabilmektedir.

Böyle bir durum karşısında sarkma oluşmadan önce göğüs bölgesini destekleyici ve güçlendirici egzersizler yapıldığında bir nebze sarkmayı geciktirmek veya derecesini azaltmak mümkün olmaktadır.

Kadınların çoğunda gözlemlenen bir diğer sarkma sebebi ise yaşlanmaya bağlı olan göğüs sarkmalarıdır. Yaşlanmaya bağlı sarkmalar, yerçekiminin etkisiyle  oluşur. Aynı zamanda zamanla deri kalitesinin azalması da meme dokusunun sarkmasına katkıda bulunur.

Yaşın ilerlemesiyle beraber meme dokusu ile deri arasındaki dikliğin korunmasını sağlayan iplikler gevşemektedir.

İpliklerin belirli oranda çözülmesinin yanı sıra göğsü sarmalayan deri de zaman etkeni sebebiyle aşağı doğru gevşeyerek sarkma meydana getirmektedir. Yaşlanma sürecinde vücudun her bölgesinde yaşanan sarkma göğüsler için de geçerlidir.

Göğüslerin sarkmasına yol açan farklı bir durum ise ağırlık sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Göğüslerin ağırlığı ne kadar fazla ise yerçekiminin etkisi de o denli artmaktadır.

Yerçekiminin aşağı doğru uyguladığı gevşetici etki göğüs derisinin sarkmasına yol açmaktadır. Bu yüzden büyük göğüslere sahip olan kişilerde yaşlanma faktörünün etkisi öncesinde sarkma meydana gelebilmektedir.

Büyük göğüslere sahip olmak sarkma açısından bir dezavantaj gibi görünse de küçük göğüslü kadınların göğüslerinin sarkmadığı anlamına gelmemektedir. Sadece büyüklüğün göğüs sarkmasında etkili olduğunu bilmek gerekir.

Aşırı kilo alıp verme durumu da göğüs sarkmalarına neden olan sebeplerdendir. Kilo alımı sırasında vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi göğüslerde de belirli bir oranda büyüme gözlemlenmektedir.

Aldığı kiloları veren kadınlar özellikle spor yapmadan, hızlı şekilde kilo verme yolunu tercih ettiyse bu süreçte göğüslerin sarkması kaçınılmazdır.

Kilo alımı sonucu genişleyen göğüs derisi kilo verme aşamasına geçildiğinde sıkılığını kaybetmektedir. Sıkılığını kaybeden göğüslerde sarkma meydana gelmektedir.

Sarkmaya sebep olduğu düşünülen emzirme döneminin, bilimsel araştırmalar sonucunda göğüs yapısına olumsuz etki etmediği ortaya çıkmıştır. Emzirme döneminin olumsuz etkileri olarak düşünülen sarkma aslında hamilelikten kaynaklanmaktadır.

Hamilelik döneminde alınan kilolar ve hormonal değişimler göğüslerin değişimine neden olmaktadır. Meme bezlerinde görünen değişimler ve hamilelikte alınan kiloların doğum sonrası verilmesiyle göğüs derisinde gevşeme meydana gelmektedir.

Emzirmeyle herhangi bir ilişkisi bulunmayan göğüs sarkması durumu, kilo alıp verme ve hormon değişimleriyle ilgilidir.

Hamilelik döneminde aşırı kilo alıp doğum sonrası emzirmeyen annelerin göğüslerinde sarkma oluşması bu duruma örnektir. Hatta emziren annelerin göğüslerinde oluşan sarkma oranının emzirmeyen annelere göre daha az olduğu kanıtlanmıştır.

Meme Neden Sarkar?

Göğüs sarkmasına sebep olabilecek farklı bir durum ise yanlış sutyen seçimidir. Kadınların duruş ve rahatlık açısından tercih ettikleri sutyen şekli ve bedeni göğüs yapısına uygun olmalıdır.  

Göğüslerin dik durmasına yardımcı olan ve egzersiz yaparken koruyucu özellikte olan sutyenler yanlış ölçülerde kullanıldığında sarkma oluşmasına sebep olmaktadır.

Dünya genelinde yapılan araştırma sonuçlarına göre kadınların yüzde 80’i kendilerine uygun sutyeni kullanmamaktadır. Uygun bedendeki sutyeni kullanmamanın yanı sıra sürekli destekleyici sutyen kullanımı da sarkma oluşmasına etki edebilmektedir.

Sigara kullanımı vücudun tüm bölgelerine zarar verdiği gibi göğüslerin sarkmasında da etkili olmaktadır. Sigara, içerdiği zararlı maddeler sebebiyle cilt yapısı üzerinde olumsuz değişimler yaşanmasına yol açmaktadır.

Özellikle nikotin maddesi vücudun kolajen üretimini etkilemekte ve dolayısıyla cildin elastikiyetini kaybetmesine sebep olmaktadır. Cilt elastikiyetini kaybettiğinde erken yaşlanma belirtileri ortaya çıkmakta, göğüs sarkmaları meydana gelmektedir.

Güneş ışınlarının cilde doğrudan temas halinde bulunması oldukça zararlı bir durumdur. Uzun süreli güneşe maruz kalmak çoğu cilt sorununu beraberinde getirdiği gibi göğüslerin de sarkmasına neden olabilmektedir.

UV ışınlarına yoğun şekilde maruz kalmak cilt lekelenmelerine ve kırışıklık oluşumuna davetiye çıkartmaktadır. Göğüs bölgesini, özellikle dekolte kıyafet tercihlerinde güneş kremleriyle korumak gerekmektedir.

Meme Büyütme ve Dikleştirme Birlikte Yapılır mı?

Göğüslerinin sarkmasından şikayetçi olan kadınlar göğüs dikleştirme operasyonu ile göğüslerini istedikleri görünüme kavuşturabilmektedir.

Göğüslerinin sarkıklığından ve boyutundan memnun olmayan hastalar için aynı cerrahi operasyon altında hem meme büyütme hem de dikleştirme  işleminin uygulanmasını yapılabilmektedir. Meme büyütme ve meme dikleştirme farklı müdahaleler olsa da aynı ameliyatta yapılabilmektedir.

Göğüslerinde dolgunluk kaybı olan ve göğüs cildinde sarkma meydana gelen hastalar arzu ettikleri görünüme uygun meme protezi seçimi yapmaktadır. Meme protezinin yerleştirilmesiyle istenilen dolgun ve dik görünüm kazandırılabilmektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatında meme büyütme işlemi yapılabildiği gibi küçültme işlemi de uygulanabilmektedir. Yani meme şekli ve büyüklüğüne karar verildikten sonra aynı operasyon altında her iki değişim de yapılabilmektedir.

Göğüs dikleştirme operasyonları ve göğüs dikleştirme protez operasyonları hasta memnuniyetinin yüksek olduğu ameliyatlardan olup, göğüs sarkması problemlerine etkili çözümlerdir.

Kaynakça:

https://www.webmd.com/women/what-to-know-about-sagging-breasts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir