Ben Alma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ben Alma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ben Alma Ameliyatı; Benleri ayrıntılı olarak anlatacağımız yazı da aklınızda bulunan her sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Ben Nedir?

Tıbbi adıyla nevuslar melanin olarak adlandırılır. Bu nevuslar melanin hücrelerde çok fazla derece bir araya gelip toplanması sonucunda oluşan tümörlerdir.

Vücudunuzun her yerinde görebileceğiniz bu benlerin şekilleri ve renkleri farklılık gösterebilir. Genelde rengi kahverengi olu rşekil bakımında oval ya da yuvarlak olan iyi huylu tümörlerdir.

Deriye renk veren melaninler vardır. Melaninleri, melanosit adı verilen hücreler oluşturur. Benlerin oluşumu da melanositlerden dolayıdır.

Ayrıca bireyin genetik yapısının da önemli bir yeri vardır. Bir kısmı doğuştan olan benler yaşımız ilerledikçe büyümektedir. Ancak sonradan oluşan benlerde vardır.

Genetiğe bağlı olarak ömür boyunca yeni benler oluşur. Benler deri ile aynı hizada, deriden daha kabarık veya kıl üzerinde olabilir. Zaman içinde büyüyen benler gebelik döneminde, ergenlikte ve güneşte fazla kalmaktan dolayı büyüme oranı artış gösterir.

Benlerden rahatsızlık duyan bireyler, ben alma ameliyatı ile alınması uygun olan benleri aldırabilirler.

Ben Alma Ameliyatı ve TedavisiBen Alma Ameliyatı İşlemi

Ben alma ameliyatı ile ben aldırmanın herhangi bir sakıncası bulunmamakla birlikte ben aldırdıktan sonra aynı yerden ben çıkma olasılığı çok düşüktür. Benin büyüklüğüne ve rengine göre fiyat belirlenir.

Ben alma ameliyatı  işlemi kesi ile derin olarak  yani deri tam kat olarak alındığı için dikişlerle kapatılır.  Melanin hücreleri deride tam kat bulunduğu için, benler tam kat alınmalıdır.

Bu nedenle benler cerrahi olarak alınıp patolojiye inceleme amaçlı gönderilmelidir. Radyofrekansla Buharlaştırma işlemi ben almalarda uygulanmamalıdır.

Bu yöntemde derinin alt tabakasındaki melanin hücreleri kalır ve enerjiye maruz kaldıkları için kötü huylu hastalıklara dönüşüm riski artar. Bu nedenle radyofrekansla buharlaştırma işlemi benler için zararlıdır.

Ben alma ile ilgili en büyük problem nasıl bir iz kalacağıdır. Bu işlem plastik cerrah tarafından özenle yapıldığında kalan izler genellikle son derece iyidir. Radyofrekansla ben alma işlemi iz kalmaz gibi anlatılsa da leke kalmaktadır.

Bu leke izlerden daha dikkat çekicidir ve tedavisi yoktur. Ayrıca halk arasında kulaktan kulağa yayılan ben aldırma işleminin kanser yapacağına yönelik söylentiler bulunmaktadır.

Bu söylentinin tam tersine asıl melanom  oluşmasına yatkın bir ben alınmadığı taktir de kanser riski oluşmaktadır.

Ben Belirtileri

Ben iyi huylu ve kötü huylu olabilmektedir. Kötü huylu benler çok hızlı bir şekilde büyüme sağladığı için anlamamız kolaylaşabilir. Sıradan benlerde kanser riski düşüktür.

Kanserli benlerin belirtileri arasında renklerinin alacalı oluşu, bir yarısının diğer yarısıyla uyumsuzluğu, sınırlarının düzensiz oluşu yer alır. Ortalama çapı 5mm’nin üzerindedir.

Kuşkulanılan benlerde alınarak patolojiye gönderilmelidir. Erken tanı her zaman en iyisidir. Ben alma ameliyatı ile ilgili uygulanan birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Ben Tedavisi

Hastalar tarafından rahatsızlık duyulan estetik açıdan rahatsızlık veren benler ben alma ameliyatı adı altında uygulanan tedavi yöntemleri ile alınır. Cerrahi girişimler, ben almanın en güvenli yöntemidir. Bir plastik cerrah tarafından yapıldığında iz kalitesi genellikle çok iyidir.

Ben Aldırma Fiyatları 2024

Ben Aldırma Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir