İdeal Burun Şekli Nasıl Olmalıdır ?

İdeal Burun Şekli Nasıl Olmalıdır ?

İdeal Burun Şekli, insanlık var olduğundan bu yana bu konu merak ve araştırma konusu olmuştur. Özellikle Rönesans döneminde heykeltıraşlar-ressamlar belli kanonlarla (orantılar) ve altın oranlara dayanarak ideal burun ölçülerini ortaya koymuşlardır.

Benzer şekilde Plastik Cerrahi alanında da bir burnun ideal olması için illaki ölçülere başvurulur. Ancak söz konusu olan ideal burun şekli olursa, yüzün diğer bölümleriyle birlikte düşünülmesinin kaçınılmaz olduğu bir organ olduğunda iki temel problemle karşılaşmaktayız:

-İdeal burun şekline her durumda ulaşılabilir mi ve daha da önemlisi ideal burun şekli, kişinin yüzüne yakışacak mı?

Bu konuda doğru cevabı vermek de her zaman o kadar kolay olmayabilir ancak şunun altını çizmek gerekir ki; burun estetiği ameliyatı tabi ki bir burun şekli değiştirme ameliyatıdır ancak burun şekli değiştirilirken sınırsız seçenekler yoktur.

Elde edilebilecek sonuçlar mevcut burnun şekli, kişinin kıkırdak ve kemiklerinin şekli ve yapısı, daha önce travma (darbe) görüp görmediği, derisinin kalınlığı ve elastikiyeti hastanın yaşı (deri kalitesini belirler) göz önüne alınarak belirlenir. Yani her buruna her şekil verilemeyebilir.

Yazdıklarımı okurken moralinizi bozmayınız, kendinizi hemen koyvermeyiniz! İdeal denen şey bir yıldıza benzer, ona yetişilemez belki ama tıpkı denizcilere olduğu gibi bize yolumuzu gösteren odur.

Burun ameliyatlarını sıklıkla yapan bir Plastik Cerrahın yaptığı ameliyatların öncesi sonrası fotoğraflarına bakarsanız aslında profesyonel ellerde burun estetiği konusunda çok iyi işler yapıldığını siz de görebilirsiniz. Unutmayın ki, bütün insanlar daha güzel ve çekici bir insan olmak için estetik ameliyat olurlar.

Bu yüzden en güzel burun, en ideal burun şekli, yüzünüze yakışan doğal bir burundur. Doğal ve yüze yakışan kavramları kafanızı karıştırmasın. Bir burun hem doğal hem de havalı olabilir veya hem doğal hem de şık olabilir.

İkinci sorunun cevabına gelecek olursak, ‘ideal burun şekli kişinin yüzüne yakışacak mı’ sorusunun en içten cevabı şudur: bazen yakışır, bazen de yakışmaz.

Aslında bir yüzü dolayısı ile bir burnu güzel kılan şey yüzün elemanlarının (çene, alın, dudak, elmacık kemikleri, burun vs.) birbiriyle ilişkisidir. Bu yüzden ideal ölçülerde bir burun bazı insanlarda mükemmel durabilirken bazı insanlarda güzel durmayabilir.

Yüze yakışan bir buruna sahip olmak için ne yapabilirsiniz?

Aslında özünde yapabileceğiniz iki şey olduğunu söyleyebiliriz. Birincisi estetik burun ameliyatı olmanız, tabi burnunuzdan memnun değilseniz. İkincisi cerrah seçiminiz yani kime ameliyat olacaksınız.

Bu seçim tabi ki sizin takdirinizde ama nasıl olmalı dediğinizi duyar gibi oluyorum. Muayenehanenin dekorasyonu mu, yoksa internet sitesinin güzelliği mi yoksa cerrahınızın ve sekreterinin güler yüzü mü?

En doğrusu ve seçiminize yardımcı olacak konu; cerrahınızın daha önce yapmış olduğu hastaların öncesi sonrası fotoğraflarına bakmaktır.

Bu fotolara bakarak cerrahınızın yüze yakışan burunlar yapıp yapmadığını veya herkese aynı burnu yapıp yapmadığını anlayabilirsiniz. Daha da önemlisi cerrahın stili ve estetik tercihleri hakkında öngörünüz olur, böylece kendinizi emin ellere teslim edebilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatlarının maalesef adını lekeleyen durumlardan biri eskiden sıklıkla cerrahlar tarafından her hastaya aynı burun şeklinin yapılmasıydı.

Küçük burun güzel burundur teziyle yakın zamana kadar burun estetiği ameliyatları cerrahlar tarafından küçültme ameliyatları gibi planlanıp uygulanmaktaydı.

Genel olarak yüzün şekli, alın ve çenenin çıkıklığı ve hatta burnun şekli bile çok fazla hesaba katılmadan küçültülürdü.

Bu küçültmeler sonucunda bir grup insanın yüzüne yakışan burunlar yapılmışsa da, genellikle ortaya birbirinin aynısı burunlar ve yüz ifadesi kaybolmuş insanlar çıktı.

Bu küçülmüş, ucu aşırı kalkmış burun şekilleri hemen herkes tarafından fark edilirdi ve bu ameliyatı olan kişilerin birçoğu burnu estetikli diye yaftalanırdı.

90’ların sonundan itibaren burun estetiği ameliyatına bakış açısı değişmeye başladı. 90’larda önce burun estetiği sadece küçültme ameliyatı şeklinde yapılırken günümüzde burun şekillendirme ameliyatı olarak uygulanır.

Bazı cerrahlar aşırı küçültülmüş ve kalkık burunların yerine daha doğal ve yüze yakışan burunlar yapmaya başladılar. Bu yöntemlerle günümüzde daha başarılı sonuçlar alınmasıyla artık kişinin yüz yapısına uygun daha doğal burunlar yapılmaktadır.

Kaynakça:

https://faceliftplasticsurgery.com.au/perfect-nose-shape/

Op. Dr. Candan Mezili

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 2005 yılında bitirdim. Aynı yıl uzmanlık eğitimi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğine girdim. 2011 yılında uzmanlığımı aldıktan sonra, gerek Kars Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetim sırasında gerekse Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kendimi geliştirmeme olanak sağlayan pek çok ameliyat yaptım. Devamında ise kişisel özelliklerim doğrultusunda Özel Hastanelerde çalışma kararı aldım ve bu doğrultuda pek çok özel hastanede (Özel Eryaman, Özel Keçiören ve Özel Kudret İnternational Hastanesi) çalıştım. 2015 yılının sonlarından 2018 Mayıs ayına kadar Özel Bodrum Acıbadem Hastanesinde çalıştım. Bu süreçte ilk 1.5 yıl boyunca Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile birlikte özellikle yanık ve yaralı yüzlerin rekonstrüksiyonu, mikrotia ve çocuk konjenital anomalileri alanlarında çalıştım. Ardından kısa süre İzmir Özel Ekol Hastanesinde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Şu anda İzmir’de, kendi özel kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir